Στους “τυφλούς” βασίλεψε ο… Γιάνις Στρέλνιεκς!

2017-11-05T19:13:23+00:00 2017-11-05T19:21:58+00:00.

05/Nov/17 19:13

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη στη Θεσσαλονίκη με 49-56 σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι και πήρε την πρόκριση για τον τελικό που θα γίνει στο Ηράκλειο Κρήτης στις 17 Φλεβάρη, με αντίπαλο την ΆΕΚ!

Ήταν μια σκληρή αναμέτρηση χωρίς ποιότητα, στην οποία κυριάρχησαν οι άμυνες και η αστοχία. Οι δύο ομάδες έφτασαν στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου στα ίσια και ενώ όλα έδειχναν πως τα πάντα θα κριθούν στο νήμα, ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακού από το τρίποντο με μπροστάρη τον Γιάνις Στρέλνιεκς, ήταν αυτό που έγραψε την ιστορία και καθόρισε την πρόκριση.

Κορυφαίοι για τους νικητές που θα αντιμετωπίσουν την ΆΕΚ στον τελικό οι Νίκολα Μιλουτίνοφ και ο Λετονός γκαρντ που έδρασε ακριβώς την στιγμή που τον είχε ανάγκη η ομάδα του. Για τον Άρη που έκανε μια σπουδαία προσπάθεια, διακρίθηκαν στο επιθετικό κομμάτι ο Βον και ο Μπένσον. Στην άμυνα, όλοι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.

Σκληρές άμυνες και τα σουτ στο… σίδερο

Στο ξεκίνημα του αγώνα είδαμε πολύ μέτριο μπάσκετ με αστοχία και από τις δύο πλευρές. Ο αγώνας ήταν σκληρός, λογικό για ένα παιχνίδι που κρίνει πρόκριση στον τελικό κυπέλλου, κάτι που δημιουργεί νευρικότητα. Ο Άρης έβαλε τους πρώτους πόντους της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 4-0, αλλά στη συνέχεια έχασε την επαφή με το καλάθι και σκόραρε πολύ δύσκολα.

Είναι χαρακτηριστικό πως η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη έβαλε 4 πόντους στα πρώτα δευτερόλεπτα και άλλους 4 μέχρι να τελειώσει η πρώτη περίοδος του ημιτελικού. Ο Ολυμπιακός βλέποντας ότι τα σουτ δεν βγαίνουν, άρχισε να ψάχνει συστηματικά φάσεις στο ποστ.

Με τον Γιώργο Πρίντεζη να μαζεύει πάνω του την άμυνα και να πασάρει στους συμπαίκτες του, οι κόκκινοι βρήκαν κάποιες λύσεις και έχοντας ανοίξει το ροτέσιον από νωρίς, προηγήθηκαν με 8-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

“Ασχημη” και η συνέχεια

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ποιότητα του μπάσκετ που είδαμε δεν… αναβαθμίστηκε. Αμφότερες οι ομάδες συνέχισαν να είναι πολύ άστοχες και να μην έχουν πολλές σωστές αποφάσεις στην επίθεσή τους. Ο Άρης κατάφερνε να κρατάει πολύ χαμηλά τον Ολυμπιακό που προερχόταν από πολύ κακή εμφάνιση και επιθετική επίδοση στη Βαρκελώνη (51 πόντοι), αλλά δεν μπορούσε να βρει λύσεις και σχεδόν όλα τα σουτ έβρισαν σίδερο.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 22-28 υπέρ του Ολυμπιακού, με τις δύο ομάδες ισόπαλες (14-14) στο επί μέρους σκορ της δεύτερης περιόδου. Ο Ολυμπιακός είχε 9/19 δίποντα, ο Αρης 8/22 και οι δύο ομάδες στα πρώτα 20 λεπτά σούταραν παρέα… 1/17 τρίποντα! Μάλιστα, το μοναδικό που μπήκε το έβαλε ο Δημήτρης Αγραβάνης στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο! Πρώτος σκόρερ για τον Άρη σε αυτό το διάστημα ήταν ο Βον, ενώ για τους ερυθρόλευκους οι Μιλουτίνοφ και Μακλίν. Ένα σημαντικό πρόβλημα για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν τα τρία φάουλ του Γιώργου Πρίντεζη σχεδόν από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Το… γκολ του Μιλουτίνοφ!

Η επιθετική δυστοκία των δύο αντιπάλων αποπερατώθηκε και στο ξεκίνημα της επανάληψης. Χρειάστηκε να περάσουν 4,5 λεπτά, για να βάλει καλάθι μια από τις δύο ομάδες με το σκορ κολλημένο στο 22-28. Το καλάθι που έμοιαζε με… γκολ το έβαλε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ! Ο Κάιλ Γουίβερ έβαλε το πρώτο καλάθι για λογαριασμό του Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο, μετά από επτά ολόκληρα λεπτά παιχνιδιού. Ο ρυθμός ήταν κάκιστος, οι παίκτες άστοχοι ακόμα και όταν εκτελούσαν χωρίς πίεση και όσο περνούσε ο χρόνος φαινόταν πως είναι δύσκολο να αλλάξει μοτίβο και ροή η αναμέτρηση. Απλά, κάποια στιγμή, κάποιους πόντους θα τους έβαζαν οι δύο ομάδες!

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Χόλις Τόμπσον ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10 πόντους (26-36), αλλά ο Άρης αντέδρασε με τρίποντα από τον Αθηναίου και τον Γουίβερ. Με επί μέρους σκορ το πολύ χαμηλό… 10-9 υπέρ της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 32-37 οδεύοντας προς το τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο που θα έκρινε την πρόκριση στον τελικό.

Μάχη για την πρόκριση και… Στρέλνιεκς!

Ο Άρης με ψυχολογία από τα δύο σουτ που έβαλε στο τέλος της τρίτης περιόδου και βλέποντας πως παρά την μέτρια εμφάνιση παραμένει ζωντανός στο παιχνίδι της πρόκρισης, μπήκε πολύ δυνατά και ισοφάρισε 37-37 στο 32′! Με καλάθι και φάουλ του Μπένσον, ο Άρης προηγήθηκε (σερί 14-2 μετά το 26-36) με 40-38 και έβαλε “φωτιά” στις εξέδρες του Nick Galis Hall.

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς εμφανίστηκε την ώρα που τον είχε ανάγκη ο Ολυμπιακός και με δύο διαδοχικά τρίποντα που δημιούργησε ο ίδιος για τον εαυτό του, έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 42-44. Ο ημιτελικός είχε γίνει πια ένα ντέρμπι για γερά νεύρα! Με ένα ακόμα τρίποντο του Στρέλνιεκς, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +6 (44-50) και πήραν μια μεγάλη ανάσα, τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιτελικού. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έβαλε ένα ακόμα (44-53) και ο Ολυμπιακός έχοντας φτάσει τα πέντε εύστοχα στο τελευταίο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 44-53 στο 38′ και έγινε ξανά το μ μεγάλο φαβορί.

Ο Άρης δεν ευστόχησε στα μακρινά σουτ που πήρε για να ανατρέψει την κατάσταση και ο Ολυμπιακός “κλείδωσε” την νίκη πρόκριση. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχει να κατακτήσει το κύπελλο από το 2011 και να βρεθεί σε τελικό του θεσμού από το 2013. Οπότε σίγουρα, οι φιναλίστ της Ευρωλίγκας θέλουν να κατακτήσουν τον πρώτο τίτλο της σεζόν, αλλά το ίδιο θέλει και η “διψασμένη” ΑΕΚ!