Βγήκε ένας μικρός… ήλιος!

2015-10-28T22:11:53+00:00 2015-10-28T22:39:08+00:00.

28/Oct/15 22:11

Κόσμου, blog, Eurohoops, ήλιος, ΆΕΚ

O Πάνος Κατσιρούμπας αναλύει την εμφάνιση της ΆΕΚ απέναντι στην Νίζνι, απαριθμεί τα κέρδη, θεωρεί αναγκαίο να βρει η ομάδα πικ εν ρολ παιχνίδι στην επίθεση και περιμένει μεγαλύτερη συμμετοχή από το κόσμο στο όλο εγχείρημα

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Η ΑΕΚ επιτέλους έκανε σεφτέ στις νίκες στις Ευρωπαϊκες διοργανώσεις απέναντι στη Νίζνι που μόλις 3 μέρες νωρίτερα έριξε στο καναβάτσο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την VTB. Πέρα από τη προφανή βαθμολογική σημασία αυτής της νίκης, σημαντικότερο κομμάτι είναι η ψυχολογία, η αυτοπεποίθηση και η ηρεμία που θα βρει η ομάδα για να δουλέψει στις αδυναμίες της. Που δεν εξαφανίστηκαν φυσικά δια μαγείας μετά από αυτή τη καλή εμφάνιση και νίκη.

Η ομάδα παρότι για μια ακόμα βραδιά δεν είχε καθόλου πικ εν ρολ παιχνίδι, παρουσίασε αρκετά καλή επιθετική λειτουργία και πάνω απ’όλα έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο 2ο ημίχρονο. Γεγονός που ουσιαστικά οδήγησε και στο ξεμπλοκάρισμα στην επίθεση και τη μεγάλη νίκη.

Το παιχνίδι

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με ψηλό σχήμα. Με τον Μαυροκεφαλίδη στη θέση “4” και τον Σαρικόπουλο στη θέση “5”. Με αυτό το σχήμα οι Κιτρινόμαυροι ήθελαν να βγάλουν μις – ματς από το “4” αλλά με τον Σαρικόπουλο να μην απειλεί καθόλου πιο μακριά από τα 2 μέτρα, οι αποστάσεις στην επίθεση δεν ήταν οι επιθυμητές. Το μεγαλύτερο πρόβλημα παρουσιάστηκε στο αμυντικό κομμάτι. Με 2 αργά κορμιά η ΑΕΚ δεν μπορούσε να παίξει σε καμία περίπτωση άμυνες αλλαγών, με τους Ρώσους με ένα σκριν είτε πάνω στη μπάλα, είτε στα φτερά να μένουν ελεύθεροι και να εκτελούν από τη περιφέρεια. Χαρακτηριστικό του προβλήματος ήταν τα 6/9 τρίποντα της Νίζνι στο πρώτο δεκάλεπτο και συνολικά τα 9/15 στο πρώτο ημίχρονο.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ ξεκίνησε με χαμηλό σχήμα και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να πιέσει πολύ καλύτερα στην άμυνα. Με τον Χέρστον στη θέση “4” και σέντερ κατά συνθήκη τον Μιλόσεβιτς, οι γηπεδούχοι έγιναν επιθετικοί στα hedge out, κλέψανε μπάλες και στέλνανε γρήγορα βοήθειες, όποτε η Νίζνι οδηγούσε το παιχνίδι στο ποστ. Από λάθη στο τρανζίσιον και κάποια μη έξυπνα φάουλ δεν μπόρεσε η ΑΕΚ να κερδίσει κάτι περισσότερο στο συγκεκριμένο διάστημα του αγώνα. Για μια ακόμα φορά η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα εμφάνισε τρομερά προβλήματα στο να επιτεθεί με πικ εν ρολ.

Αν και στα άλλα κομμάτια του επιθετικού παιχνιδιού η ΑΕΚ δεν πήγε άσχημα, καθώς “διάβασε” και εκμεταλλεύτηκε καλά στα μις – ματς και γενικά προσπάθησε να βάλει τη μπάλα στη ρακέτα, που μπορούσε να έχει καλύτερη απειλή. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ με μπροστάρη πάλι τον Μαυροκεφαλίδη είχε 18 σουτ μέσα από το ζωγραφιστό και μόλις 13 έξω από αυτό.

Το ξέσπασμα και ο παίκτης κλειδί

Η επανάληψη κύλησε σε πολύ διαφορετικό ρυθμό από το πρώτο. Με τις 2 ομάδες να γίνονται πιο σκληρές και να δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα. Με ένα παιχνίδι να ισορροπεί σε λεπτές ισορροπίες, την διαφορά έκανε ο – αμφίβολος πριν το παιχνίδι – Μίλαν Μιλόσεβιτς. Με σούπερ άμυνες αλλαγών, καλά double team στο ποστ, μεγάλη ενέργεια, αλλά και 2 μεγάλα τρίποντα στο επιθετικό κομμάτι, οδήγησε την ΑΕΚ σε ένα επιμέρους 17-0 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου! Μετατρέποντας το 47-50 σε 64-50. Ήταν το κομμάτι του παιχνιδιού που η Ελληνική ομάδα άνοιξε σε πολύ καλό επίπεδο το γήπεδο και πήρε το μάξιμουμ σχεδόν από όλους τους παίχτες που βρίσκονταν εκείνη την ώρα στο παρκέ. Σε εκείνο το σημείο πέρα από τις καλές άμυνες, η ΑΕΚ χτύπησε και όλες τις αμυντικές αδυναμίες της Νίζνι.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήρε τον δρόμο του, οι παίχτες του Σάκοτα έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, ειδικά μέσα στο καλάθι, κλείνοντας όλους τους διαδρόμους και ουσιαστικά εξώθησαν τους Ρώσους να επιτεθούν σχεδόν αποκλειστικά από τη περιφέρεια. Χαρακτηριστικά, η ομάδα δέχτηκε μόλις 24 πόντους σε αυτό το διάστημα, και οι Ρώσοι σούταραν 22 δίποντα και 30 τρίποντα. Συνολικά η Νίζνι σκόραρε μόλις 8 φορές μέσα από τη γραμμή του τριπόντου και αυτό δείχνει πόσο καλή συνολικά ήταν η άμυνα της ΑΕΚ στο κομμάτι της προστασίας της ρακέτας.

Στα θετικά μπορεί να μπει η νέα καλή εμφάνιση του Γουόρεν που στο κομμάτι της εκτέλεσης διάβασε τα κενά στην άμυνα και σκόραρε αρκετά, ενώ έλεγξε και πολύ καλύτερα το ρυθμό του σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια.
Ένα ακόμα θετικό κομμάτι είναι η πληθωρικότητα στην επίθεση με τους κιτρινόμαυρους να παίρνουν σκορ και από τους 10 παίκτες.

ΥΓ1. Για ένα ακόμα παιχνίδι, σε μη εργάσιμη μέρα και με την διοίκηση να βάζει εισιτήριο 5 ευρώ, η παρουσία του κόσμου ήταν αρκετά μικρή. Κάτι που δεν αξίζει στην όλη προσπάθεια που γίνεται.

ΥΓ2. Η ομάδα πρέπει να βάλει το πικ εν ρολ μέσα στο παιχνίδι της. Δεν γίνεται στο σύγχρονο μπάσκετ ομάδα που θέλει να πρωταγωνιστήσει να μην έχει παίκτες που να μπορούν να παίξουν καλά το πικ εν ρολ στις θέσεις “1” και “5”. Πάντως ο Γουόρεν είναι πιο πολύ shooting guard – παρά point guard – με δημιουργικές τάσεις.

ΥΓ3. Σήμερα η ομάδα δούλεψε πολύ καλά στα σκριν και στις κινήσεις μακριά από τη μπάλα, ίσως ήταν το καλύτερο παιχνίδι της σε αυτό το κομμάτι ως τώρα στην σεζόν.

ΥΓ4. Σήμερα βγήκε ένας μικρός ήλιος… Ας ελπίσουμε να μεγαλώνει και να “ζεσταίνει” παιχνίδι με το παιχνίδι!