Κούπα και Ευρωλίγκα με επική ανατροπή η Μάλαγα!

2017-04-05T22:24:05+00:00 2017-04-06T13:03:00+00:00.

05/Apr/17 22:24

Η Μάλαγα επέστρεψε από το -13 και νίκησε στην έδρα της Βαλένθια, κατακτώντας για πρώτη φορά στην ιστορία της το Eurocup.

Η Ουνικάχα έκανε επιμέρους 20-4 στην τελευταία περίοδο κι επικράτησε 63-58, κάνοντας το 2-1 στη σειρά των τελίκών κι έγινε η τέταρτη ισπανική (και 11η διαφορετική) ομάδα που σηκώνει το τρόπαιο, εξασφαλίζοντας παράλληλα και τη συμμετοχή της στην Ευρωλίγκα.

Βέβαια, σε αυτή την περίπτωση υπάρχει ένας μικρός αστερίσκος, όσον αφορά στο αν θα υπάρξουν πέντε ισπανικές ομάδες στην Ευρωλίγκα.

Η Βαλένθια προηγήθηκε με 56-43 αλλά έπαθε black out στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έχασε την ευκαιρία να σηκώσει για τέταρτη φορά το τρόπαιο. Με τρεις κατακτήσεις πάντως παραμένει η ομάδα με τα περισσότερα τρόπαια στη διοργάνωση.

MVP των τελικών αναδείχθηκε ο Αλμπέρτο Ντίαθ, ο οποίος μέτρησε 9.5 πόντους με 3/6 τρίποντα, 3.5 ασίστ και 2 κλεψίματα στις δύο νίκες της Μάλαγα.

Για να δείτε τα πλήρη στατιστικά του τελικού, πατήστε εδώ…

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Βαλένθια ήταν άστοχη στο ξεκίνημα του αγώνα (2/7 σουτ) με αποτέλεσμα η Μάλαγα να βρεθεί στο +8 (14-6) στο 5’. Στη συνέχεια, όμως, πάτησε γκάζι και μέτρησε 6/10 για να πάρει τον έλεγχο.

Οι «νυχτερίδες» προηγήθηκαν με 31-21 στο 15’ αλλά η Ουνικάχα απάντησε με επιμέρους 1-2 για να μπει και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης (33-30). Σε εκείνο το διάστημα οι γηπεδούχοι σκόραραν μόλις μια φορά…

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ωστόσο ένα ξέσπασμα των παικτών του Μαρτίνεθ τους έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγουν με 47-35 (25’).

Η Μάλαγα πλήρωσε το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετώπισε στο αμυντικό ριμπάουντ, ενώ στο 28’ δημιουργήθηκε ένταση όταν ο Νέντοβιτς χτύπησε εκτός φάσης τον Μαρτίνεθ. Ο δεύτερος πήγε να απαντήσει με τον Όμιτς να παρεμβαίνει από τον πάγκο.

Ο Σλοβένος σέντερ, ο οποίος ήταν ο πρωταγωνιστής της κορυφαίας φάσης των τελικών του Eurocup, αποβλήθηκε αφού μπήκε χωρίς λόγο στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και στο 31’ προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +13 (56-43).

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και με πρωτοστάτη τον Σμιθ έτρεξαν σερί 13-0 κι έβαλαν ξανά «φωτιά» στο τελικό (56-56). Είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες του Πλάθα επέστρεψαν από το -13 μέσα σε 6 λεπτά!

Το τρίποντο του Ντίεθ μεγάλωσε το σερί της Μάλαγα που πέρασε μπροστά με 59-56 (37’), την ώρα που η Βαλένθια αδυνατούσε να σκοράρει ακόμα και με λέι απ! Οι “νυχτερίδες” έφτασαν οκτώ λεπτά δίχως πόντο…

Το επιμέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε στο 18-2, με τη Μάλαγα να ξεφεύγει με 61-56, 1’41’’ πριν το φινάλε! Οι γηπεδούχοι ήταν απελπιστικά άστοχοι κι η Ουνικάχα κατέκτησε το τρόπαιο.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 33-30, 54-43, 58-63.