“Διπλό” κορυφής για την Αρμάνι

2016-10-20T22:43:28+00:00 2016-10-20T23:06:44+00:00.

20/Oct/16 22:43

Η Αρμάνι Μιλάνο άντεξε στη μεγάλη πίεση της Νταρουσάφακα στην Τουρκία και κατάφερε να φύγει με το μεγάλο διπλό επικρατώντας με 81-80 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Έτσι η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα έκανε το 2/2 και βρίσκεται στις πρώτες θέσης της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι ακόμα και όταν οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 76-73, 1’46” προιν το τέλος του αγώνα ανακτώντας άμεσα το προβάδισμα, μεταφέροντας έτσι το άγχος στους γηπεδούχους.

Οι νικητές είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Μίλαν Μάτσβαν, ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι ΜακΛιν (11 πόντοι και καθοριστικός στο τέλος), Καλνιέτις (11 πόντοι) και Τζεντίλε (10 πόντοι).

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν δυναμικά το ματς με τον Ραντούλιτσα να παίρνει πάνω του τις πρώτες επιθέσεις της Αρμάνι και οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 11-3 μετά από τρία λεπτά αγώνα. Το 3-11 έγινε στη συνέχεια 9-15 με την Αρμάνι να μπαίνει δυνατά, αλλά η Νταρουσάφακα αντέδρασε και κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση. έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-24 με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να πλησιάζει στον πόντο.

Το προβάδισμα όμως δεν άλλαξε χέρια στη δεύτερη περίοδο, παρά την προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες της τουρκικής ομάδας. Η Αμράνι κρατούσε σταθερά μία μικρή διαφορά με τους Μίλα Μάτσβαν και Τζαμέλ ΜακΛίν να πραγματοποιούν εξαιρετικό παιχνίδι στο επιθετικό κομμάτι. Μάλιστα το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν μία διαφορά πέντε πόντων (41-46).

Η πίεση των παικτών του Ντέιβιντ Μπλατ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν δεδομένο πως θα ανέβαινε. Έτσι κι έγινε, με τους Μόερμαν, Ουίλμπεκιν και Άντερσον να αναλαμβάνουν πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων όμως η Αρμάνι κράτησε το προβάδισμα στο σκορ με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 60-58 υπέρ των Ιταλών.

Η ισοφάριση για την τουρκική ομάδα ήρθε στην τελευταία περίοδο με τον Ουίλμπεκιν να κάνει το σκορ 66-66, 6 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. ΟΙ παίκτες της Αρμάνι όμως κράτησαν την ψυχραιμία τους και ξαναπήραν το προβάδισμα (68-73). Η Νταρουσάφακα έτρεξε ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε με 76-73, αλλά η απάντηση της Αρμάνι ήταν άμεση με ένα δικό της 4-0 σερί (76-77).

Ο Άντερσόν αστόχησε σε τρίποντο, ο ΜακΛιν κέρδισε φάουλ και έκανε το 76-79. Ο Μόερμαν μείωσε στον πόντο και ο Καλνιέτις κέρδισε φάουλ 15” πριν το τέλος. Ο Λιθουανός έχασε και τις δύο βολές, αλλά ο ΜακΛιν πήρε το ριμπάουντ και ο Σιμόν κέρδισε εκ νέου φάουλ ευστοχώντας και στις δύο του βολές 10” πριν το τέλος (78-81). Στην τελευταία επίθεση ο Ουαναμέικερ έκανε λάθος, με τον Τζεντίλε αστόχησε στις δικές του βολές και η Αρμάνι έστειλε στις βολές τον Ουάναμέικερ. Ο Αμερικανός ευστόχησε και στις δύο (στη δεύτερη κατά λάθος) και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το τελικό 80-81.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 41-46, 58-60, 80-81.