Με φόρα από το ΣΕΦ η Γαλατάσαραϊ!

2017-03-22T20:44:28+00:00 2017-03-22T20:47:35+00:00.

22/Mar/17 20:44

Σε ένα παιχνίδι, όπου ουσιαστικά κρίθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Γαλατάσαραϊ κέρδισε εύκολα την Ούνιξ Καζάν στην Τουρκία με σκορ 75-67 φτάνοντας στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της μετά το “διπλό” στο ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό.

Οι νικητές έχουν πλέον 10-17 και δείχνουν στα τελευταία παιχνίδια να βρίσκουν ρυθμό, σε αντίθεση με την Ούνιξ (9-18) που μετράει 10 συνεχόμενες ήττες στη διοργάνωση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζον Ντίμπλερ, ο οποίος σταμάτησε στους 17 με 5/6 τρίποντα, ενώ με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσαν τον αγώνα και οι Όστιν Ντέι και Άλεξ Τάιους που πέτυχαν από 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη ο Λάνγκφορντ σταμάτησε στους 24 πόντους, πετυχαίνοντας τους περισσότερους από αυτούς στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι επιθετικές και να προσπαθούν περισσότερο στην επίθεση, παρά στην άμυνα. Οι Πάνιν και Αντίποφ ήταν θετικοί για τους φιλοξενούμενους που κατάφεραν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να προηγηθούν με 23-21, παρά το γεγονός πως ο Ντίμπλερ είχε για τη Γαλατάσαραϊ 3/3 τρίποντα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, η τουρκική ομάδα κυριάρχησε για τα καλά σε άμυνα και επίθεση. Δέχτηκε μόλις 6 πόντους, ενώ στην επίθεση οι Ντέι, Τάιους και Ντίμπλερ έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 45-29 υπέρ της Γαλατά. Την ίδια ώρα ο Λάνγκφορντ είχε μόλις 5 πόντους σε κάτι παραπάνω από 17 λεπτά συμμετοχής.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Γαλατάσαραϊ ξεκίνησε με ένα επιμέρους 5-0 (50-29), με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, παρά το γεγονός πως Λάνγκφορντ και Κολόμ δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα (τουλάχιστον μέχρι εκείνο το σημείο). Η Γαλατά πάντως κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά ασφαλείας που απέκτησε από το πρώτο ημίχρονο, καθώς το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 57-41. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να κάνουν το παιχνίδι τους και τη Γαλατάσαραϊ να φτάνει τελικά σε μία εύκολη νίκη με σκορ 75-67.

Που κρίθηκε:

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις 6 πόντους και έχασαν την επαφή τους με το σκορ. Η Γαλατάσαραϊ πήρε το πάνω χέρι και κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος φτάνοντας στη νίκη.

Παίκτης – κλειδί:

Ο Τζον Ντίμπλερ ήταν εξαιρετικός από την έναρξη του αγώνα και ουσιαστικά ήταν αυτός που οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Σταμάτησε στους 17 πόντους και είχε 5/6 τρίποντα, ενώ είχε παράλληλα και 5 ριμπάουντ.