2017-05-19T19:41:34+00:00 2017-05-19T22:55:38+00:00.

Lefteris Moutis

19/May/17 19:41

EUROLEAGUE / FINAL-4 2017 / ÏÓÖÐ - ÔÓÓÊÁ ÌÏÓ×ÁÓ / OLYMPIAKOS - CSKA MOSCOW (ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / Eurokinissi Sports)

Νέο θαύμα στην Πόλη! Ο Ολυμπιακός κέρδισε την ΤΣΣΚΑ στον ημιτελικό του Φάιναλ Φορ! Τέταρτη σερί νίκη των Πειραιωτών επί των Ρώσων σε Φάιναλ Φορ!

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός πήρε νέα απίστευτη νίκη (82-78) απέναντι στην ΤΣΣΚΑ με ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη και τρομερό κρεσέντο πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Οι Πειραιώτες βρίσκονταν σταθερά πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκαν πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο μόλις 1’53” πριν το φινάλε!

Εξαιρετικοί επίσης, οι Πρίντεζης, Παπανικολάου και καθοριστικός ο Γκριν στο τέλος! Η ελληνική τετράδα των Σπανούλη, Πρίντεζη, Παπανικολάου και Μάντζαρη πέτυχε 54 από τους συνολικά 82 πόντους! Πολύτιμη βοήθεια και του Αγραβάνη που έπαιξε εξαιρετική άμυνα.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Πολλά επιθετικά ριμπάουντ, μεγάλη αστοχία

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε καλύτερο το παιχνίδι με τους Τζάκσον και Ντε Κολό να ορίζουν το παιχνίδι με τον Αμερικανό να παίζει πολύ καλή άμυνα και να οργανώνει και τον Γάλλο να εκτελεί. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν 7-2 (3′) με τον Ολυμπιακό να χωλαίνει κυρίως στην τελική εκτέλεση, καθώς ξεκίνησε τον αγώνα με πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας.

Οι Πειραιώτες στόχευσαν στο παιχνίδι του Πρίντεζη με πλάτη στο καλάθι με τον Ιτούδη να επιλέγει σε κάθε φάση να στείλει και δεύτερο παίκτη πάνω του στο μαρκάρισμα. Ο “Πρι” βρήκε έτσι αρκετές πάσες για ελεύθερα σουτ. Ενα μίνι σερί 7-0 ισορρόπησε τον αγώνα, αλλά η ΤΣΣΚΑ απάντησε με 11-0 σερί (18-9, 10′) με 7/7 βολές και τον Τεόντοσιτς να μπαίνει αμέσως στο πνεύμα του παιχνιδιού.

Αμυντικά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιρναν στις περισσότερες φάσεις πολύ καλό βαθμό, αλλά λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου έφθασαν να έχουν 3/18 σουτ πετώντας έτσι στα σκουπίδια την απόλυτη κυριαρχία τους στα επιθετικά ριμπάουντ, καθώς μάζεψαν 8 στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ ανανέωσε για πρώτη φορά την επίθεση της στο 12′!

Διψήφια διαφορά για την ΤΣΣΚΑ

Ο Ολυμπιακός έψαχνε σημείο αναφοράς στην επίθεση μετά τον Πρίντεζη και έτσι με τη βοήθεια των Παπαπέτρου και Μπιρτς, κατάφερε να πληγώσει την ΤΣΣΚΑ και με το τρίποντο του Μάντζαρη στο 14′ να φθάσει σε απόσταση ενός καλαθιού (22-20, 14′).

Επειτα όμως, ήρθε το επιθετικό μπλακ άουτ του Ολυμπιακού σε σχεδόν τρία λεπτά. Ο Ντε Κολό βρήκε ρυθμό για τα καλά, ο Χάινς τελείωνε φάσεις κοντά στο καλάθι και η διαφορά έφθασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (30-20, 17′).

Επιθετικές λύσεις μόνο από το τρίποντο

Η ταυτόχρονη είσοδος ξανά στο παρκέ των Σπανούλη και Πρίντεζη βελτίωσε το επιθετικό παιχνίδι του Ολυμπιακού που όμως, και πάλι δεν ήταν αποτελεσματικός κοντά στο καλάθι. Αλλωστε οι “ερυθρόλευκοι” σκόραραν το τελευταίο τους δίποντο στο πρώτο ημίχρονο στο 13′! Ωστόσο, ευστόχησαν σε τρία τρίποντα στο τελευταίο τρίλεπτο (με τους Πρίντεζη, Μάντζαρη και Αγραβάνη στη λήξη) και έτσι κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά στους 7 πόντους στο ημίχρονο (40-33) απαντώντας ουσιαστικά στο τρομερό κρεσέντο του Μίλος Τεόντοσιτς.

Ο Σέρβος γκαρντ πέτυχε σε διάστημα τριών λεπτών δέκα πόντους με τρία τρίποντα πολλά εκ των οποίων ήταν τραβηγμένα…

Η γάτα με το ποντίκι…

Η συνήθεια του Ολυμπιακού να εκτελεί πίσω από τη γραμμή του τριπόντου συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Παπανικολάου να εκτελεί σωστά δις, τον Μιλουτίνοφ να τελειώνει μια επίθεση από κοντά και εν τέλει να μπαίνουν οι Πειραιώτες ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα (46-43, 23′).

Η ΤΣΣΚΑ όμως, παρέμεινε πιστή στο αμυντικό πλάνο της και παίρνοντας πόντους από όλους τους παίκτες της κατάφερε να φθάσει στο +11 (57-46, 27′). Ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει έλλειψη εναλλακτικών λύσεων επιθετικά, αλλά και πάλι η λύση βρέθηκε: με μακρινά σουτ!

Ο Παπανικολάου άνοιξε το χορό, ευστόχησε σε ένα ακόμα καλάθι, ο Μάντζαρης τον ακολούθησε, ο Αγραβάνης πέτυχε ένα ακόμα και με τη λήξη της τρίτης περιόδου ο Μάντζαρης πέτυχε το τέταρτο τρίποντο του στον αγώνα μειώνοντας και πάλι στους 4 (64-60) πετυχαίνοντας μπάζερ μπίτερ για τρίτο συνεχόμενο φινάλε δεκαλέπτου!

Ο Ολυμπιακός έφθασε στο 30′ να έχει 11/22 τρίποντα και μόλις 7/24 δίποντα…

Κυριαρχικός Σπανούλης!

Ο ενθουσιασμός που έφερε στους “ερυθρολεύκους” το κρεσέντο πίσω από τη γραμμή του τριπόντου ανάγκασε την ΤΣΣΚΑ να βγει εκτός ρυθμού και με τον Σπανούλη να επιστρέφει στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στον πόντο (65-64, 33′). Ο αρχηγός δέχθηκε τάπα στο τρίποντο από τον Χίγκινς, αλλά στην επαναφορά “τρύπησε” την άμυνα των Ρώσων!

Ολες οι επιθέσεις πήγαν πια στα χέρια του “Kill-Bill”! Ο Γκριν ευστόχησε στο πρώτο του τρίποντο και έπειτα ο Σπανούλης θύμησε… Γκάλη. Ο Ιτούδης επέλεξε να στέλνει πάνω του πιο ψηλό παίκτη και εκείνος τους περνούσε ευστοχώντας μετά από σπάσιμο μέσης! Αμέσως μετά μάλιστα, πέτυχε ένα ακόμα εκπληκτικό τρίποντο με άμυνα βάζοντας τον Ολυμπιακό πρώτη φορά μπροστά στο ματς μετά το πρώτο δεκάλεπτο! Αμέσως μετά έδωσε και ασίστ για κάρφωμα στον Μπιρτς για το 73-76!

Ο Τεόντοσιτς ισοφάρισε με τρίποντο, αλλά ο Γκριν στην επόμενη επίθεση έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 79-76 (42”) ευστοχώντας στο 14ο τρίποντο της ομάδας του! Ο Τεόντοσιτς είχε 1/2 βολές για το 77-79 (37” πριν το φινάλε).

Ο Ολυμπιακός αστόχησε στην επόμενη επίθεση, αλλά ο Σέρβος πήρε την επίθεση της ΤΣΣΚΑ στα 14” και αστόχησε σε τρίποντο. Ο Σπανούλης πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ και με 1/2 βολές έκανε το 80-77, ενώ με δυο ακόμα στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 82-78.