Ο Παναθηναϊκός και οι υπόλοιποι πρωταθλητές στην Ευρώπη

18/Jun/17 09:01 May 14, 2018

Giannis Askounis

18/Jun/17 09:01

A

Πολλές εκπλήξεις έχουν σημειωθεί σε αρκετά ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Το Eurohoops συγκέντρωσε τους πρωταθλητές των σημαντικών λιγκών.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Στο ξεκίνημα της σεζόν, όλες οι ομάδες είχαν πιθανότητες για τίτλο ή τίτλους, αλλά λίγες έφτασαν στην… πηγή. Έπειτα από πολλούς μήνες δουλειάς και συνεχόμενων αγώνων, κυρίως για τους συλλόγους της Ευρωλίγκας, κατέκτησαν το πρωτάθλημα της χώρας τους ο Παναθηναϊκός, η Φενέρμπαχτσε και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, μεταξύ άλλων. Ακολουθούν όλοι οι πρωταθλητές των σημαντικότερων ευρωπαϊκών διοργανώσεων, που έγιναν το 2016-17.

ΕΛΛΑΔΑ

Την πρώτη θέση της Stoiximan.gr Basket League κατέκτησε ο Παναθηναϊκός, αν και τερμάτισε δεύτερος στην κανονική διάρκεια της σεζόν πίσω από τον Ολυμπιακό. Το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε τον τίτλο χάρη σε 3-2 στη σειρά με τους “ερυθρόλευκους” στους τελικούς των πλέι οφ. Στην ημιτελική φάση απέκλεισε την ΑΕΚ με 3-1 νίκες.