Παναθηναϊκός-κριτική: Να τος ο Παππάς, ευχάριστη έκπληξη ο Θανάσης, άφαντοι ξανά οι υπόλοιποι νέοι

2017-10-27T22:24:28+00:00 2017-11-16T21:14:03+00:00.

27/Oct/17 22:24

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Είχε το απόλυτο μηδέν στα πρώτα 5:25, επέστρεψε στο 2ο φάουλ του Τζέιμς Γκιστ λίγο αργότερα, αλλά δεν έκανε πολλά περισσότερα από 0/1 τρίποντο, 2/2 ελεύθερες βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο στα υπόλοιπα 7:07 της χρησιμοποίησής του στο πρώτο ημίχρονο, όπου μέσα σε όλα αντιμετώπισε και πολλά προβλήματα από τον Νικολό Μέλι. Παρότι προσπάθησε, δεν κατάφερε να ανέβει στο σκοράρισμα στη συνέχεια κι έκλεισε σε χαμηλά για τον ίδιο επίπεδα, αλλά με γεμάτη στατιστική (6π. με 1/4τρίπ., 3/4β., 8ρ., 1ασ., 2κλ., 2κοψ. σε 28:28).

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Ο Τσάβι Πασκουάλ τον επέλεξε στην αρχική 5άδα αντί του Ματ Λοτζέσκι και με 5 πόντους με 2/3 σουτ και 1 ασίστ στα πρώτα 9:01 έδειξε ικανός να τον δικαιώσει, αλλά επέστρεψε στο πρώτο ημίχρονο μόνο για τα τελευταία 0:53. Εν τέλει αποδείχθηκε πως δεν ήταν η βραδιά του (5π. με 2/2δίπ., 0/5τρίπ., 1/1β., 1ασ.,, 2κλ., 2λ. σε 24:47).

#11 Νίκος Παππάς
Με τους υπόλοιπους να μη μπορούν να δημιουργήσουν, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε το “one on one” παιχνίδι του κι εκείνος δεν τον άφησε με το παράπονο. Με 6 πόντους με 3/5 σουτ, 1 κλέψιμο και γενικά καλές άμυνες ήταν ο πιο δραστήριος και πιο αποτελεσματικός του παίκτης στο πρώτο ημίχρονο. Δεν έμεινε και συνέχισε με εμφάνιση MVP (24π. με 7/12δίπ., 2/3τρίπ., 4/5β., 2ρ., 2κλ. σε 28:14) με αποκορύφωμα το game winner τρίποντο στα -1,2″.

#12 Μάρκους Ντένμον
Το τρίποντο για το 17-17 στο 8′ ήταν μία καλή αφορμή για να δηλώσει “παρών” και να συνεχίσει απο εκεί, αλλά ξανάγινε γρήγορα άφαντος και δεν επέστρεψε μετά από τα πρώτα 10:00, στα οποία είχε 1/3 σουτ και τίποτε άλλο. Όπως τις προηγούμενες φορές, δεν επέστρεψε ποτέ.

#14 Τζέιμς Γκιστ
Άρχισε καλά με 4 πόντους με 2/4 σουτ και 3 ριμπάουντ στα πρώτα 7:03, αλλά το γρήγορο 2ο φάουλ τον περιόρισε σε μόλις άλλα 3:33 στο πρώτο ημίχρονο. Εν τέλει ολοκλήρωσε στους 5 πόντους (2/6δίπ., 1/2β.) δίπλα σε 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και μπόλικη ενέργεια σε 27:13.

#15 Ίαν Βουγιούκας
Η ρακέτα έμοιαζε για πολλοστή φορά ελεύθερη διάβαση από νωρίς και δεν κατάφερε ούτε αυτός να υψώσει “STOP”, ενώ τα έκανε όλα λάθος και στην επίθεση: Λάθος, 0/2 ελεύθερες βολές και λάθος ξανά ήταν μαζί με 1 αμυντικό ριμπάουντ οι επαφές του με τη μπάλα σε 4:35 στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, τα οποία ήταν και μοναδικά του λεπτά.

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Όπως από την επιστροφή του από τον τραυματισμό και μετά, ήταν η αλλαγή του Νικ Καλάθη. Στην πρώτη του ενέργεια κέρδισε το επιθετικό φάουλ του Τζέισον Τόμπσον, προσπάθησε να δώσει λύσεις και στην επίθεση, αλλά πέραν των 2 ασίστ δεν τα πήγε καλά στη δημιουργία σε 7:44 στη δεύτερη περίοδο. Δεν έκανε περισσότερα στο σύντομο υπόλοιπο της συμμετοχής του (3π. με 1/2δίπ., 1ρ., 2ασ., 1λ. σε 11:38).

#22 Κένι Γκέιμπριελ
Μπήκε στη δεύτερη περίοδο για να δώσει λύσεις στη ρακέτα κυρίως στην άμυνα, άρχισε με ένα κόψιμο πάνω στον Γιαν Βέσελι, το οποίο εξαργύρωσε ο ίδιος αμέσως μετά με τρίποντο, αλλά συνέχισε με άλλα δύο στο ταμπλό(!) κι επέστρεψε στον πάγκο πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Παρέμεινε εκεί μέχρι τέλους (3π. με 1/3τρίπ., 1κοψ. σε 5:46).

#23 Ζακ Όγκουστ
Σηκώθηκε από τον πάγκο στην έναρξη δεύτερης περιόδου και ξαναέκατσε μετά από 6:28 με μόλις 0/1 δίποντο (υπό την πίεση του χρόνου). Χωρίς να είναι σε θέση να πάρει ριμπάουντ, πόσω μάλλον να προστατέψει τη ρακέτα, η μη επιστροφή του στο παιχνίδι ήταν απολύτως φυσιολογική.

#24 Ματ Λοτζέσκι
Σε μία από τις πρώτες του επαφές στη δεύτερη περίοδο δεν έχασε χρόνο να οπλίσει και να εκτελέσει πίσω απ’ τα 6,75 μέτρα, από κεκτημένη σούταρε ακόμη ένα (άστοχο) αμέσως μετά, αλλά κάπου εκεί έκλεισε η παρουσία του στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο. Από την άλλη, τα προβλήματα στην άμυνα ήταν πολλά με τον Τζίτζι Ντατόμε κι ο Τσάβι Πασκουάλ πήρε το χρόνο του μέχρι να τον επαναφέρει στο παρκέ, αλλά δεν πρόσθεσε πολλά στη στατιστική του (3π. με 0/1δίπ., 1/2τρίπ., 1ρ. σε 16:06).

#33 Νικ Καλάθης
Σκόραρε τους 7 από τους πρώτους 9 πόντους του Παναθηναϊκού, το πήρε… σερί μέχρι το 11′, αλλά έπαιξε ελάχιστα στο δεύτερο ημίχρονο, αφού η αναλογία ασίστ/λάθη δεν ήταν καλή ούτε αυτή τη φορά (2ασ./2λ.), χώρια τα προβλήματα στην άμυνα με τον Μπραντ Ουόναμεϊκερ. Τα πήγε καλύτερα στη συνέχεια, τουλάχιστον σε οργάνωση κι άμυνα (12π. με 4/7δίπ., 0/2τρίπ., 4/4β., 4ρ., 6ασ., 3κλ., 3λ. σε 29:17).

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Πέρασε στο παιχνίδι στα -19,2″ της τρίτης περιόδου και το πήρε σχεδόν μέχρι τέλους. Η ενέργειά του στην άμυνα, όπου εξαφάνισε τον Μπραντ Ουόναμεϊκερ και ζάλισε τους υπόλοιπους, ήταν must για τον Παναθηναϊκό, ενώ έκανε και το κομμάτι του στην επίθεση (6π. με 2/4δίπ., 2/2β., 2ρ., 1κοψ.σε 7:28).