ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ ΜακΚόλουμ και θρίαμβος της Εφές στο Τελ Αβίβ!

2017-11-14T21:50:39+00:00 2017-11-14T22:07:47+00:00.

Stelios Toromanidis

14/Nov/17 21:50

Δεύτερο συνεχόμενο “διπλό για την Εφές! Η τουρκική ομάδα με “κρεσέντο” τριπόντων και εκπληκτικό Έρικ ΜακΚόλουμ “ισοπέδωσε” με 92-72 την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ έπειτα από την “άλωση” της Βαρκελώνης και διπλασίασε τις νίκες της στη διοργάνωση έπειτα από το 0-5 ρεκόρ στην έναρξη της σεζόν, αναγκάζοντας παράλληλα τους Ισραηλινούς στην δεύτερη ήττα στην έδρα της.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς είχε 14/25 τρίποντα, μην αφήνοντας τους γηπεδούχους να “παλέψουν” για τη νίκη μέχρι το φινάλε, ενώ πρωταγωνιστής με 31 πόντους (ρεκόρ καριέρας στον θεσμό) και 8/11 τρίποντα ήταν ο Αμερικανός γκαρντ, ο οποίος λίγο έλειψε να φτάσει το ρεκόρ του Άντιου Γκάουντλακ με 10 τρίποντα σε έναν αγώνα.

Άξιοι συμπαραστάτες του οι Μπράιαντ Ντάνστον (10 π., 6 ριμπ., 3 ασίστ και 5 τάπες) και Βλάντιμιρ Στίματς (15 π., 13 ριμπ.), την ώρα που οι ηττημένοι πέφτουν στο 4-3 ρεκόρ, έχοντας ως κορυφαίο τον Πιερ Τζάκσον με 20 πόντους, αλλά και 6 λάθη.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα

Διακύμανση αγώνα:

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, “χτυπώντας” με διαφορετικούς τρόπους η καθεμιά για την απόλυτη ισορροπία του 10′ (19-19). Η μεν Εφές ήταν “καυτή” από την περιφέρεια με 4/6 τρίποντα, η δε Μακάμπι απείλησε μέσα από την ρακέτα, έχοντας 6/12 δίποντα και τον Τάιους να φτάνει τους 4 πόντους, απόρρεια ισάριθμων επιθετικών ριμπάουντ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στον εκπληκτικό Έρικ ΜκΚόλουμ, ο οποίος είχε 5/6 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, φτάνοντας συνολικά τους 19 πόντους με 6/7 σουτ τριών πόντων, την ώρα που στους έξι πρώτους αγώνες της σεζόν μέτραγε τον ίδιο αριθμό εύστοχων προσπαθειών πίσω από τα 6,75. Φυσιολογικά οι φιλοξενούμενοι εκτόξευσαν την διαφορά μέχρι και το 43-29 (+14), με το πρώτο ημίχρονο να λήγει στο 47-35 υπέρ των Τούρκων, ενώ ο ΝτεΣόν Τόμας “κρατούσε” επιθετικά τους γηπεδούχους στο ματς με 10 προσωπικούς πόντους.

Εντυπωσιακό κρεσέντο από τον Πιερ Τζάκσον με 13 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου και η Μακάμπι μέτρησε 17-5 σερί για να μειώσει στο 52-57 στο 25′. Ο Μπροκ Μότουμ με 6 συνεχόμενυς πόντους έδωσε ανάσα επιθετικά στην Εφές, με το δεκάλεπτο να ληγει στο +6 για τους φιλοξενούμενους (67-61) και τον Γιόχαν Μπόλντεν να δηλώνει παρών στον αγώνα από πλευράς Ισραηλινών με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο μίλησε πάλι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 8 πόντους, ενώ αμυντικά η Εφές είχε τον εξαιρετικό Μπράιαντ Ντάνστον να σκεπάζει την ρακέτα της με 5 τάπες. Έτσι ήρθε σχετικά εύκολα το “διπλό”.

Παίκτης Κλειδί:

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ με 31 πόντους (8/11 τρίποντα), 3 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 33 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης “έσπασε” τρία προσωπικά του ρεκόρ στην διοργάνωση (στους πόντους, στα συνολικά ριμπάουντ, στα αμυντικά ριμπάουντ και στο PIR) και οδήγησε την Εφές στην νίκη.

Σημείο Κλειδί:

Το πολύ καλόποσοστό τριπόντων της τουρκικής ομάδας, μαζί με την εκπληκτική της αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η Μακάμπι μείωσε στους πέντε πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-47, 61-67, 72-92.