ΤΣΣΚΑ: Μόνη πρώτη με “σούπερ” Ντε Κολό και Σέρχι! (videos)

2017-12-15T20:29:03+00:00 2017-12-15T21:40:23+00:00.

15/Dec/17 20:29

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το “εμπόδιο” της Μακαμπι Τελ Αβίβ, την οποία και κέρδισε με 98-86 παίζοντας καλό μπάσκετ από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, παρά το μέτριο πρώτο δεκάλεπτο και στις δύο πλευρές του παρκέ, “ανέβασε στροφές” στην δεύτερη περίοδο και εκεί… καθάρισε την υπόθεση νίκη με πρωταγωνιστές του Ντε Κολό και Σέρχι Ροντρίγκεθ.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα.

Πλέον η “αρκούδα” έχει ρεκόρ 10-2 και είναι μόνη πρώτη στην βαθμολογία της Ευρωλίγκας μετά από 12 αγωνιστικές, ενώ η Μακάμπι “έπεσε” στο 7-5.

Το παιχνίδι

Ορεξάτες μπήκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ, με την Μακάμπι να προηγείται με 9-7 (στο 3′) φορτώνοντας με φάουλ την ΤΣΣΚΑ. Η “μάχη” συνεχιζόταν με του Ρώσους να ισοφαρίζουν σε 13-13 (στο 5′), αλλά και να δυσκολεύονται πολύ.Όμως κατάφερε η ΤΣΣΚΑ να προσπεράσει για πρώτη φορά στο σκορ (17-14 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 21-20.

Στην δεύτερη περίοδο στην Μόσχα, οι γηπεδούχοι με τρίποντα των Ντε Κολό και Σέρχι ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά στους 9 πόντους (31-22 στο 14′), με ένα εντυπωσιακό σερί 10-2. Η ΤΣΣΚΑ έκανε το σκορ 40-24 (στο 17′) με πρωταγωνιστή τον Σέρχι και την “σκληρή” άμυνα της. Εντέλει το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ρωσική ομάδα στο +15 (49-34).

Διατήρησε την διαφορά και… άνετα η ΤΣΣΚΑ!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να έχουν καλό ρυθμό στην επίθεση και στο σκοράρισμα, αλλά η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε μία μεγάλη διαφορά (58-42 στο 24′). Η Μακάμπι προσπαθούσε να επιστρέψει στο ματς, αλλά αμυντικά δεν μπορούσε να σταματήσει τους Ρώσους, με αποτέλεσμα να είναι πίσω με 15 πόντους (65-50 στο 27′). Η τρίτη περίοδος έληξε με 72-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Μακάμπι “έτρεξε” ένα γρήγορο σερί 6-0 και μείωσε σε 72-63 (στο 32′) μετά από πολύ ώρα. Περίπου 6 λεπτά πριν το φινάλε, ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο του Ντε Κολό έκανε το σκορ 78-65, “κόβοντας” τα πόδια των Ισραηλινών. Στο 36ο λεπτό η Μακάμπι μείωσε με καλάθι του Κοέν σε 81-74 και πλέον είχε μπει στην διεκδίκηση της νίκης.

Στα τελευταία 3 λεπτά, η ΤΣΣΚΑ με 2/2 τρίποντα από Σέρχι και Αντόνοφ “καθάρισε” την υπόθεση νίκη, αφού η διαφορά ανέβηκε ξανά στο +13 (87-74). Η Μακάμπι και πάλι με τον Κοέν μείωσε στους 10 πόντους (89-79 στο 38′), αλλά τελικά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε την πολυπόθητη νίκη με 98-86 και παρέμεινε πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας!

Παίκτης-κλειδί: Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν εξαιρετικός για ένα ακόμα παιχνίδι και έκανε την διαφορά για την ΤΣΣΚΑ, με 26 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Για συμπαραστάτες του είχε, τους Χίγκινς (17π-3ριμπ), Σέρχι με 15 πόντους, 11 ασίστ και 3 ριμπάουντ και Χάινς με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στην δεύτερη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έβαλε στο… φουλ τις “μηχανές” της και με ένα αρχικό σερί 10-2 ανέβασε την διαφορά στο +9 (31-22), ενώ το συνολικό σερί έφτασε στο 28-14 και το δεύτερο μέρος είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 49-34, 72-57, 98-86