Παναθηναϊκός: Ο τεράστιος Καλάθης “σκότωσε” στο μηδέν την Ζαλγκίρις! (vids)

2018-01-25T22:41:45+00:00 2018-01-25T23:14:47+00:00.

25/Jan/18 22:41

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐÁÏ - ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - ZALGIRIS KAUNAS / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Η Ζαλγκίρις είναι σκληρή, αλλά ο Παναθηναϊκός και ο Νικ Καλάθης σκληρότεροι, με τον πράσινο ηγέτη να δίνει στην εκπνοή της παράτασης τη νίκη στην ομάδα του σε ένα φοβερό θρίλερ στο ΟΑΚΑ (94-93)!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Σε ένα επικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ… επέζησε, αφού παρότι έχτισε διαφορά 20 πόντων, επέστρεψε από το -4 στο 39’, το -7 στο έξτρα πεντάλεπτο και από το καλάθι του Πάνγκος που παραλίγο να ρίξει τον Παναθηναϊκό στο καναβάτσο!

Όμως ο απίθανος Καλάθης, ο οποίος σε άλλο ένα παιχνίδι άγγιξε το τριπλ-νταμπλ (14π., 8ριμπ., 9ασ.) εφόρμησε στο καλάθι των Λιθουανών σε 4,7’’ και άφησε την μπάλα στο καλάθι για να ξεσηκώσει και να βάλει φωτιά στο ΟΑΚΑ, που είχε παγώσει στο φάσμα μια τρίτης σερί ήττας!

Πλέον, ο Παναθηναϊκός επιστρέφοντας στις νίκες ανέβηκε στο 13-7 και ανασαίνει καλύτερα, ρίχνοντας την φοβερή Ζαλγκίρις στο 12-8 και μπορεί να ατενίσει καλύτερα το μέλλον στην Ευρωλίγκα για το πλεονέκτημα έδρας.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Καυτός Ντένμον

Εξαιρετική πρώτη περίοδο έκανε ο Παναθηναϊκός κι αυτό το οφείλει εν πολλοίς στον Μάρκους Ντένμον, ο οποίος μπήκε κάτι παραπάνω από… καυτός, έχοντας 14 πόντους με 4/5 τρίποντα ως το 27-15, με το +12 να είναι η διαφορά στο 10’ (29-17), αφού η ομάδα του Πασκουάλ βρήκε τα σουτ που δεν είχε στα προηγούμενα παιχνίδια.

Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν αρκούντως επιθετική σε όλες τις αλλαγές μετά από σκριν, ώστε να… χαλούν την κυκλοφορία της Ζαλγκίρις κι έτσι η διαφορά να πάρει την ανιούσα. Από το 32-21 (13’) με ένα σερί μάλιστα 11-2 άγγιξε τη μέγιστη τιμή της με +20 (43-23, 16’).

Ιαν και Μήτογλου για… +20

Πώς φτάσαμε εκεί; Ο Πασκουάλ απέσυρε στον πάγκο τον Σίνγκλετον, έδωσε ανάσα στον Γκιστ και πέρασε στο παρκέ Βουγιούκα και Μήτογλου, που έκαναν μια χαρά τη δουλειά, με επιθετική άμυνα και τον αρχηγό να μετρά 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, έχοντας πάρει δύο ασίστ από το νεαρό φόργουορντ.

Όμως ο ενθουσιασμός και από τους περίπου 12.000 στην εξέδρα παρέσυρε τους “πράσινους” στο παρκέ, με αποτέλεσμα αβίαστα λάθη (εύκολο γκολ-φάουλ, χαμένο αμυντικό ριμπάουντ, λάθος στην επαναφορά), που τα εκμεταλλεύτηκε η Ζαλγκίρις με τον Ουλανόβας για να μειώσει γρήγορα τη διαφορά κατά το ήμισυ (46-37, 19’), πριν το 47-37 της ανάπαυλας.

“Μπλακ άουτ” και αναταραχή στην εξέδρα

Το κακό για τον Παναθηναϊκό φίνις στο πρώτο μέρος είχε συνέχεια στο τρίτο δεκάλεπτο, με Μιλάκνις (από την περιφέρεια) και Καβαλιάουσκας (από το ζωγραφιστό) να πληγώνουν την άμυνα των γηπεδούχων και να ολοκληρώνουν επιμέρους 8-25 (51-48, 23’).

Ως το κάρφωμα του Βουγιούκα (53-48) δεν υπήρχε “πράσινο” καλάθι εντός πεδιάς και ο Τουπάν έφερε το ματς στα ίσια (53-53, 26’), με την ομάδα του Σάρας να φέρνει τον ρυθμό στα μέτρα της, έχοντας κλείσει τη ρακέτα κι ενώ η εξέδρα ασχολούταν με την αναταραχή που υπήρχε στα επίσημα λόγω του “ντου” μερίδας οπαδών κατά του προέδρου της ΠΑΕ, Βασίλη Κωνσταντίνου!

Με τον Ούντριχ οι φιλοξενούμενοι έχτισαν και μικρό προβάδισμα (55-58, 29’), πριν ο Παππάς πει την τελευταία λέξη στην περίοδο με προσωπική ενέργεια (59-58, 30’).

Λεκαβίτσιους, Καβαλιάουσκας και… παράταση

Τη σκυτάλη πήρε ο Λεκαβίτσιους (64-60, 31’), με τον Μίτσιτς να απαντά άμεσα, αλλά τον Σίνγκλετον να… εμφανίζεται για πρώτη φορά ουσιαστικά στο ματς και με επτά σερί πόντους του να δίνει αέρα στην ομάδα του (71-64, 33:30’’)!

Στην άλλη άκρη όμως έκανε… πάρτι ο Καβαλιάουσκας που σκόραρε με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο στο ζωγραφιστό, κάνοντας το 78-77 (37:30’’) και το ματς θρίλερ.

Ο Ουάιτ έδωσε προβάδισμα στη Ζαλγκίρις (78-79, 38:30’’) και ο Πάνγκος… πάγωσε το ΟΑΚΑ με τρίποντο, ολοκληρώνοντας σερί 10-0 (78-82, -53’’)!

Η απάντηση ήρθε με τρίποντο του Ρίβερς (81-82, -43’’), ο Τουπάν είχε 1/2 (81-83) και ο Ρίβερς ισοφάρισε με λέι απ (83-83), 16,5’’ πριν το τέλος, στέλνοντας το ματς σε παράταση, μετά το λάθος του Πάνγκος.

Επέστρεψε από την “κόλαση”

Ο Ουάιτ μπήκε ζεστά στο έξτρα πεντάλεπτο με επτά σερί πόντους (83-90, 41:30’’), με τον Γκιστ να κρατά ζωντανούς τους γηπεδούχους (87-90, 42’) και με κλέψιμο που έγινε κάρφωμα, για το 91-90!

Οι επιθέσεις χάνονταν εκατέρωθεν, ο Μιλάκνις από τη γραμμή ισοφάρισε (91-91, 44’) και με αντίστοιχο τρόπο έκανε το 92-91, αλλά ο Πάνγκος με… χορευτικό καλάθι έδωσε το πάνω χέρι στους Λιθουανούς (92-93, -4,7’’)!

Η τελευταία λέξη ωστόσο ανήκε στον Καλάθη, που διέσχισε όλο το γήπεδο και με λέι απ λύτρωσε την ομάδα του και σήκωσε στο πόδι όλο το ΟΑΚΑ!

Παίκτης-κλειδί

Ποιος άλλος από τον Νικ Καλάθη, που άγγιξε το τριπλ-νταμπλ, με επιστέγασμα το λέι απ νίκης στο τέλος της παράτασης, δίνοντας τη νίκη στον Παναθηναϊκό, που είχε πολλούς διακριθέντες, αλλά αυτόν ηγέτη!

Που κρίθηκε

Η Ζαλγκίρις μπόρεσε να επιστρέψει από το -20 του 16’ (43-23), βάζοντας πολύ δύσκολα στον Παναθηναϊκό, ο οποίος μπόρεσε να επιστρέψει από το -4 του 39’ και να στείλει το παιχνίδι σε παράταση. Εκεί ο Πάνγκος απείλησε με ήττα (83-90), με τον Πάνγκος (92-93), αλλά ο Καλάθης μίλησε στο τέλος με παλικαρίσιο λέι απ που διαμόρφωσε το 94-93!

Δεκάλεπτα: 29-17, 47-37, 59-58, 83-83 (κ.α.), 94-93.

Διαιτητές: Πέρεθ Πέρεθ (Ισπανία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Ζαμοΐσκι (Πολωνία)