Απολαυστική η Βαλένθια, υπέταξε με ”100άρα” την ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

2018-02-08T22:40:55+00:00 2018-02-09T00:23:08+00:00.

08/Feb/18 22:40

Τεράστια νίκη για την Βαλένθια! Η ισπανική ομάδα ήταν απλά υπέροχη και με ρεσιτάλ στην επίθεση, επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 103-99!

Η πρωτοπόρος ΤΣΣΚΑ Μόσχας φιλοξενήθηκε στη Βαλένθια, η οποία ουσιαστικά δεν κυνηγάει τίποτα στην φετινή Ευρωλίγκα. Αντιθέτως, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη θέλει όσες περισσότερες νίκες γίνεται, προκειμένου να εξασφαλίσει την πρωτιά και το θεωρητικά ευκολότερο πλασάρισμα στα πλέι οφς.

Τελικά, οι γηπεδούχοι αποδείχθηκε πως δεν αφήνουν κανένα ματς και πήραν τη νίκη με τρομερή εμφάνιση στην επίθεση και ανέβηκαν στο 8-14, σε αντίθεση με τους Ρώσους που ”έπεσαν” στο 17-5.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ”ζεστά” το ματς, μένοντας κοντά στο σκορ. Τίμπορ Πλάις και Νάντο Ντε Κολό φρόντισαν να χτίσουν τις βάσεις για τις ομάδες τους, όμως οι λεπτομέρειες ήταν υπέρ των Ρώσων (χωρίς Χάντερ-Χάινς απόψε). Έτσι, το δεκάλεπτο τελείωσε με 23-21 υπέρ τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε την ”αντεπίθεση” της Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι ήταν τρομεροί, ειδικά στην άμυνα και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και 9, με ”δράστη”΄τον Αλμπέρτο Αμπάλντε, που με 7 πόντους στην δεύτερη περίοδο, κράτησε μπροστά την ομάδα του!

Κάπως έτσι, η Βαλένθια πήρε μία καλή διαφορά, με την λήξη του ημιχρόνου (49-42).

Ήταν η βραδιά της και το απέδειξε

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν για λίγο στις αρχές της τρίτης περιόδου. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μπήκαν στο παρκέ… φουριόζοι και μέσα σε ένα λεπτό έφεραν το ματς στα ίσα! Κάπου εκεί μπήκε στην εξίσωση ο Μπόγιαν Ντούβλιεβιτς και με 8 δικούς του συνεχόμενους πόντους, επανάφερε την τάξη!

Μία τεχνική ποινή στον Ντε Κολό και ένα αντιαθλητικό φάουλ του Κόρι Χίγκινς έδωσαν επιπλέον ώθηση στις ”Νυχτερίδες” και με τον Έρικ Γκριν να σκοράρει, όλα έδειχναν υπέρ των γηπεδούχων. Όμως, η ΤΣΣΚΑ είναι η ΤΣΣΚΑ και βρήκε τον τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ, κυρίως λόγω των Ουίλ Κλάιμπερν και Κόρι Χίγκινς! Με το -7 (73-66), οι Ρώσοι πήγαιναν στο τελευταία 10 λεπτά, όντας ακόμα ”μέσα” στο ματς.

Όμως η Βαλένθια βρισκόταν σε τρομερό βράδυ και το απέδειξε και στα κρίσιμα. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 10, με 6 λεπτά στο ρολόι και η ομάδα της Μόσχας έπρεπε να διαχειριστεί μία κατάσταση, που δεν αντιμετωπίζει συχνά. Και όλα αυτά χωρίς τον Έλληνα προπονητή στον πάγκο της, ο οποίος αποβλήθηκε στο σημείο εκείνο, με δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές!

Με λιγότερο από 5 λεπτά και το σκορ στο 86-82, η Βαλένθια δέχθηκε ”διπλή” τεχνική ποινή, γεγονός που έφερε την ΤΣΣΚΑ στον πόντο. Το ματς έγινε ξαφνικά ”θρίλερ”, με την φιλοξενούμενη ομάδα να πλησιάζει και να κάνει το ματς 93-93. Ο Ντούβλιεβιτς με 2/2 βολές έκανε το 95-93, ο Ντε Κολό με τον ίδιο τρόπο το 95-95, όμως ο νεαρός Αλμπάντε ήταν εκεί και έβαλε την υπογραφή του. Με τρίποντο στο -21”, έγραψε το 98-95

Πού κρίθηκε: Με το σκορ στο 95-95 και την επίθεση να τελειώνει, ο Αλμπάντε σηκώθηκε για τρεις και έγραψε το 98-95, ένα σουτ που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στους Ισπανούς!

Παίκτης-Κλειδί: Ο Αλμέρτο Αλμπάντε ήταν απολαυστικός και με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο άνθρωπος της βραδιάς για τους νικητές! Αν και Ντούβλιεβιτς και Γκριν είχαν περισσότερους πόντους 18 και 17 αντίστοιχα, ο νεαρός φόργουορντ σφράγισε τη νίκη, βάζοντας το καθοριστικότερο τρίποντο!

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 49-42, 73-66, 103-99.