Παναθηναϊκός: Αυτός τη… δουλειά του, επιβλητικά την Βαλένθια και 4/4 (vids)

2018-03-30T21:55:42+00:00 2018-03-30T23:44:35+00:00.

30/Mar/18 21:55

Ο Παναθηναϊκός δεν πήρε… δώρο από το Βελιγράδι για το πλεονέκτημα έδρας, αλλά με ηγέτη τον τρομερό Καλάθη, συνεχίζει να επιβεβαιώνει την καλή του κατάσταση, με την τέταρτη σερί νίκη του, αυτή τη φορά με την Βαλένθια στο ΟΑΚΑ (75-56).

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ετοιμάζεται για τις μεγάλες μάχες των πλέι οφ, συνεχίζοντας τη νικηφόρα πορεία της, ενώπιον 13.000 φίλων της. Η νίκη επί των πρωταθλητών Ισπανίας στο ΟΑΚΑ που έριξε αυλαία με τον καλύτερο τρόπο στα εντός έδρας ματς της κανονικής περιόδου, ήρθε κάτι παραπάνω από εύκολα, με διαστήματα εξαιρετικού μπάσκετ, για το 18-11, που δεν φτάνει προς το παρόν για την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας.

Για να μπει στην τετράδα ο Παναθηναϊκός χρειάζεται την τελευταία αγωνιστική είτε ήττα της Ρεάλ από την Μπάμπεργκ στη Μαδρίτη, είτε ήττα του Ολυμπιακού από την Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ, ωστόσο αυτό που κρατά ο Καταλανός μετά την 13η νίκη σε 15 αγώνες στο ΟΑΚΑ είναι η μεγάλη όρεξη των παικτών του και η επιβεβαίωση της ανοδικής πορείας της ομάδας.

Πλέον οι “πράσινοι”, που ήταν στιβαροί αμυντικά, στηρίχθηκαν ξανά στον τρομερό οίστρο του “διπλού” Καλάθη και τα πολλά που πήραν από Σίνγκλετον, Θανάση, Πέιν, Τζέιμς, στρέφονται στο φινάλε της κανονικής περιόδου, στο Μιλάνο απέναντι στην Αρμάνι (5/4), πριν τα πλέι οφ, που θα κρίνουν την πρόκριση στο Final-4 του Βελιγραδίου.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Σόου με Νικ και Θανάση

Η είσοδος του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι έγινε με εντυπωσιακό τρόπο, χάρη στη δημιουργία του Καλάθη, ο οποίος ήδη στην πρώτη περίοδο είχε μοιράσει επτά ασίστ, προς τέρψη των συμπαικτών του.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο και ο Γκιστ εκτέλεσαν άψογα τα πικ εν ρολ, έχοντας πρωταγωνιστήσει σε ενέργεια αμυντικά και ο Σίνγκλετον ήρθε με τρίποντο για το +14 (20-6, 6:40’’), με τη Βαλένθια αρχικά να αδυνατεί να ακολουθήσει τον ρυθμό (23-13).

Αντίδραση, αλλά… Πέιν

Οι φιλοξενούμενοι στη δεύτερη περίοδο εκμεταλλεύτηκαν την έξοδο Καλάθη και Γκιστ ώστε μέσα σε ένα τρίλεπτο να φτάσουν σε απόσταση βολής με τον Χλίνασον (25-23, 13’), προκαλώντας τον εκνευρισμό του Πασκουάλ.

Η παρουσία του Πέιν ήταν όμως το ιδανικό αντίδοτο για τους ψηλούς της Βαλένθια, αφού ήταν το αντίπαλο δέος. Αμυντικά γέμισε τη ρακέτα, ενώ στην επίθεση με σουτ από μέση απόσταση, καλάθι με φόλοου και σόλο, έδωσε το έναυσμα, ενώ ήρθε με τρίποντο ο Λοτζέσκι για 9-0 και νέα διψήφια διαφορά (34-23, 16’), πριν το 40-31 από το φόλοου-κάρφωμα του Γκιστ.

Πράσινο… γκάζι και τέλος

Ο Παναθηναϊκός δεν ήθελε να αφήσει αμφιβολίες για την επικράτησή του, ανεβάζοντας στροφές στην τρίτη περίοδο, με τον Καλάθη και πάλι να δίνει τον ρυθμό και τον Σίνγκλετον να είναι για το +16 (52-36, 25’) με πολύ ωραίες συνεργασίες.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν σταθερά στην επίθεση για να απειλήσουν, ωστόσο μπόρεσαν έπειτα από κάποιες βιαστικές επιλογές να μειώσουν (56-47, 29’), αλλά μέχρι εκεί.

Με τον Τζέιμς ο ρυθμός και η διαφορά πήραν την ανιούσα (70-53, 35’), ενώ ανέβηκε και στο +20 (75-55, 39’) με τον Παναθηναϊκό να φτάνει πολύ εύκολα στην 18η νίκη του, ρίχνοντας ιδανικά την αυλαία στο ΟΑΚΑ για την regular season.

Ο Νικ Καλάθης για άλλη μια φορά ηγήθηκε των “πράσινων” με εξαιρετική δημιουργικά εμφάνιση και νταμπλ-νταμπλ, δίνοντας τον ρυθμό στην ομάδα του. Τρομερή η ενέργεια που έδωσε και πάλι ο Αντετοκούνμπο, ενώ ο Πέιν ήταν κυρίαρχος στη δεύτερη περίοδο και στις δύο άκρες του παρκέ, με Σίνγκλετον και Τζέιμς να δίνουν κι αυτοί πολλά στους γηπεδούχους.

Που κρίθηκε

Από την αρχή το πάνω χέρι ανήκε σαφώς στον Παναθηναϊκό, ο οποίος με εξαίρεση ένα κακό τρίλεπτο στην δεύτερη περίοδο δεν κινδύνευσε ούτε στιγμή με την Βαλένθια, ενώ με ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασε τη διαφορά για να φτάσει στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-13, 40-31, 57-47, 75-56.

Διαιτητές: Ράντοβιτς (Κροατία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Παστούζιακ (Πολωνία)