Στο τέλος κερδίζει ο… διαστημικός Λουκάς!

2015-11-18T20:24:14+00:00 2015-11-18T23:50:04+00:00.

18/Nov/15 20:24

Λουκάς

Με τον Μαυροκεφαλίδη να κάνει άλλη μια… εξωπραγματική εμφάνιση η ΑΕΚ πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα την Κράσνι, κερδίζοντας στην παράταση με 82-78 (70-70κ.α.)-Πήγε να το πάρει μόνος του ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ, Ντι Τζέι Κούπερ.

Με τον Μαυροκεφαλίδη να κάνει άλλη μια εξωπραγματική εμφάνιση η ΑΕΚ νίκησε στην παράταση την Κράσνι με 82-78 (70-70 κ.α.) κι είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup-Δύο ασιστ μακριά από το τριπλ νταμπλ βρέθηκε ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ, Ντι Τζέι Κούπερ.

Λένε ότι το ποδόσφαιρο είναι ένα άθλημα “11 εναντίον 11” που στο τέλος επικρατούν οι Γερμανοί, φαίνεται ότι το μπάσκετ είναι ένα αντίστοιχο όπου παίζουν “5 εναντίον 5” και στο φινάλε κερδίζει ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης! Ο Έλληνας φόργουορντ συνέχισε τις άκρως εντυπωσιακές εμφανίσεις του (28π., 10ρ., 36RKG), όντας ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην τέταρτη σερί νίκη της ΑΕΚ στο Eurocup.

Συγκεκριμένα, ήταν ο άνθρωπος που έκανε το 70-70 στα 17” πριν το φινάλε κι έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί όπου πέτυχε ένα παλικαρίσιο γκολ-φάουλ (76-79 στα 23”), ενώ στη συνέχεια με 2/2 βολές (76-81 στα 12”) ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη για την ελληνική ομάδα, η οποία “πλήρωσε” με το ίδιο νόμισμα την Κράσνι (είχε κερδίσει στο ΟΑΚΑ στο έξτρα πεντάλεπτο).

Βέβαια, έτσι πήγε… στράφι μια ιστορική εμφάνιση από τον Ντι Τζέι Κούπερ, ο οποίος παραλίγο να πάρει το ματς μόνος του κι έχασε το τριπλ νταμπλ για 2 ασιστ (27π., 11ρ., 8ασ.). Μάλιστα, στο τέλος της τέταρτης περιόδου αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία φάση.

Άλλαξαν την εικόνα οι παγκίτες

Σε ακόμα ένα παιχνίδι η ΑΕΚ ξεκίνησε “νωθρά” κι επέτρεψε στην Κράσνι να κάνει ότι θέλει μέσα στο “ζωγραφιστό” της, με τον Ντι Τζέι Κούπερ να μοιάζει σαν να μπορεί να περάσει τη μπάλα με όποιο τρόπο ήθελε μέσα στην ελληνική ρακέτα (είχε 5 ασίστ ως το 12′!) Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 10/13 δίποντα και προηγήθηκαν νωρίς με διψήφια διαφορά (20-10). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παπαντωνίου έβαλε “χειροπέδες” στον Αμερικανό γκαρντ, ενώ οι Μιλόσεβιτς, Μαυροειδής και Κάρτερ πρόσθεσαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Η καλή αμυντική λειτουργία έδωσε τη δυνατότητα στην “Ένωση” να τρέξει κατά διαστήματα στο ανοικτό γήπεδο, με αποτέλεσμα λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου να προηγηθεί με 34-31!

Προσωπική υπόθεση του Χέρστον

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντράγκαν Σάκοτα αποφάσισε να ξεκινήσει (κι εν τέλει να τον χρησιμοποιήσει σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο) τον Φίλιπ Σκραμπ, ο οποίος ξεκίνησε με 2/2 δίποντα κι έδωσε ώθηση στην ΑΕΚ. Με τον Μαυροκεφαλίδη να είναι ο… γνωστός Λουκάς και τον παροπλισμένο και άποντο στο πρώτο μέρος (χρεώθηκε νωρίς με δύο φάουλ), Μαλίκ Χέρστον να παίρνει… προσωπικά το κομμάτι της επίθεση (σημείωσε 12 πόντους στην τρίτη περίοδο), οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν με 55-44 (28′).

Το γύρισε μόνος του ο Κούπερ

Η ΑΕΚ έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα αλλά υπολόγιζε δίχως τον απίστευτο Ντι Τζέι Κούπερ, ο οποίος πέρα από τις ασιστ, πέτυχε τρία τρίποντα στα τελευταία τέσσερα λεπτά και ήταν ο πρωταγωνιστής της ανατροπής της Κράσνι. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι με καλάθι του Ζάιτσεφ πέρασαν μπροστά με 70-68 (23” για το τέλος) αλλά ο Μαυροκεφαλίδης ήταν με τη σειρά του ασταμάτητος και με καλάθι του στα 17” πριν το φινάλε, έστειλε το ματς στην παράταση καθώς το τρίποντο του Κούπερ από το… σπίτι του στο φινάλε ήταν άστοχο.

Ο Λουκάς είχε συμπαραστάτες

Ο Μαυροκεφαλίδης σημείωσε καθοριστικά καλάθια στο έξτρα πεντάλεπτο, ωστόσο λύσεις έδωσαν κι άλλοι παίκτες της ΑΕΚ. Ο Χέρστον, ο Καλαμπόκης και φυσικά ο Μιλόσεβιτς. Το “εργαλείο” της ΑΕΚ έκανε φοβερή δουλειά στα ριμπάουντ και κυρίως στην άμυνα.