2016-01-03T23:27:41+00:00 2016-01-03T23:48:13+00:00.

03/Jan/16 23:27

Ο Παναγιώτης Κατσιρούμπας γράφει στο Blog του για την ΆΕΚ αναλύοντας το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, τους λόγους που η Ένωση δεν άντεξε και τις αγωνιστικές αλλαγές που είναι ήδη ορατές στην ομάδα

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Έχουν περάσει σχεδόν 15 μέρες από το τελευταίο blog για την ΑΕΚ, και αυτές ήταν αρκετές για να δούμε πάλι αλλαγές στην ομάδα. Μετά τον αποκλεισμό από το EUROCUP, ήρθε η αντικατάσταση του Ντράγκαν Σάκοτα, που συνεχίζει σε άλλο πόστο στην ομάδα και ο ερχομός του Γιούρι Ζντοβτς. Ο Σλοβένος τεχνικός έκατσε για πρώτη φορά στον πάγκο της ομάδας στο παιχνίδι της Ρόδου απέναντι στον Κολοσσό με την ΑΕΚ να παίρνει δύσκολη νίκη στην παράταση.

Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι του Μάλκολμ Άρμστεντ με τη κιτρινόμαυρη φανέλα, αφού ο προπονητής έκρινε ότι είναι παίκτης που μοιάζει πολύ στον Ντι Τζέι Κούπερ, δηλώνοντας πολύ λογικά ότι η ομάδα έχει ανάγκη από έναν παίκτη στη θέση 2, με κύριο όπλο και χαρακτηριστικό το καλό σουτ. Η διοίκηση μαζί με τον προπονητή ήδη εξετάζουν πολλές περιπτώσεις παικτών, έχουν ακουστεί αρκετά ονόματα, αλλά δεν υπάρχει οριστική συμφωνία με κάποιο παίκτη, αφού και το τάιμινγκ αυτής της αναζήτησης δεν είναι και το καλύτερο.

Μέσα σε όλα αυτά η ομάδα κλήθηκε να αντιμετωπίσει στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς, στο Αθηναϊκό ντέρμπι, τον Παναθηναϊκό, ένα παιχνίδι που καθιστά αυτομάτως το ξεκίνημα της χρονιάς ιδιαιτέρως δύσκολο στο αγωνιστικό κομμάτι. Το παιχνίδι ήταν μια μεγάλη μάχη, ένας αγώνας που κάθε κατοχή είχε σημασία και στο τέλος επικράτησε η ομάδα με τη μεγαλύτερη εμπειρία και συνοχή. Η ΑΕΚ κουράστηκε, με πρώτο από όλους τον Ντι Τζέι Κούπερ και στο τέλος αυτό στοίχισε στην εξέλιξη του αγώνα.

Ο αγώνας

Μετά από καιρό είδαμε την ΑΕΚ να ξεκινάει καλά ένα δύσκολο παιχνίδι, καθώς η πρώτη περίοδος σχεδόν πάντα ήταν μια αγωνιστική μαύρη τρύπα. Οι γηπεδούχοι ρίσκαραν στην αντιμετώπιση του πικ εν ρολ στο ξεκίνημα, με δυναμικά hedge out και πίεση στον Καλάθη. Οι πράσινοι με πάσες σκαλοπάτι στον Κούζμιτς έσπαγαν την πίεση με τον Σέρβο να πασάρει στα φτερά για ελεύθερα σουτ, αφού από εκεί έρχονταν οι βοήθειες που κάλυπταν τη δυναμική έξοδο του ψηλού. Ο Παναθηναϊκός πήρε 9 γρήγορους πόντους από εκεί αλλά αυτό άλλαξε μετά τα πρώτα λεπτά.

Με τον Κατσίβελη και τον Κάρτερ η αμυντική πίεση ανέβηκε, οι ψηλοί μένανε πιο μέσα και τα σουτ των τυπικά φιλοξενούμενων έγιναν αυτομάτως πιο δύσκολα και κάτω από κακές προϋποθέσεις. Ταυτόχρονα οι βοήθειες ήταν γρήγορες και αποτελεσματικές και έτσι η ομάδα του Ζντοβτς πληγώθηκε από ελάχιστα έως καθόλου από την επιθετική ικανότητα του Ραντούλιτσα στα πικ εν ρολ τελειώματα.

Από την άλλη μεριά ο Σάσα Τζόρτζεβιτς ξεκάθαρα προσπαθούσε να βγάλει τον Ντι Τζει Κούπερ εκτός ρυθμού και να τον κουράσει. Μετά από κάθε καλάθι ή εύστοχη βολή οι παίκτες του απλώνονταν σε zone press στα 4/4 του γηπέδου, ενώ ειδικά οι Καλάθης και Φελντέιν παίζανε over play τον Αμερικανό γκαρντ για να μη πάρει εύκολα τη μπάλα.

Παρόλα αυτά και ο ίδιος και η ομάδα συνολικά ανταποκρίθηκαν στη πίεση, χτύπησαν αρκετά στο πικ εν ρολ την άμυνα του Παναθηναϊκού, με τον Ραντούλιτσα να έχει τεράστιο πρόβλημα να κάνει το λεγόμενο help and recover και την ΑΕΚ να παίρνει κάποιους πόντους μέσα από το ζωγραφιστό, που θα μπορούσαν να είναι περισσότεροι αν δεν χάνονταν κάποια εύκολα καλάθια ή αν δεν φεύγανε κάποιες μπάλες από τα χέρια των Κιτρινόμαυρων σε σημεία που τα σκοράρισμα θα ήταν εύκολο.

Οι πράσινοι στον αντίποδα βρήκαν πόντους στο τρανζίσιον με την άμυνα της ΑΕΚ να έχει κάποια προβλήματα να αναχαιτίσει το γρήγορο παιχνίδι του Νικ Καλάθη που ήταν και ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος για τον Γιούρι Ζντόβτς στο πρώτο ημίχρονο, που κύλησε στην ισορροπία σε γενικές γραμμές.

Λυσσαλέα μάχη και ο παράγοντας Χ

Στο 2ο ημίχρονο οι άμυνες και των 2 ομάδων έγιναν ακόμα πιο σκληρές και το σκοράρισμα ερχόταν με… αίμα. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ πιεστικοί στη μπάλα, έμεναν μπροστά από τους αντιπάλους τους σε κάθε άμυνα και δυσκόλευαν πολύ και τη κυκλοφορία μπάλας των παικτών του Παναθηναϊκού.

Επιπροσθέτως στην άλλη πλευρά του παρκέ ανανέωναν πολλές επιθέσεις και δημιουργούσαν προβλήματα στη ρακέτα των πράσινων. Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς απηυδισμένος από τη κακή απόδοση των Ραντούλιτσα και Κούζμιτς, έφτασε μέχρι το βάθος του πάγκου του αναζητώντας λύσεις από τον Γιώργο Παπαγιάννη. Ο μικρός παρότι ταλαιπωρήθηκε από τα σουτ μέσης απόστασης του Μαυροκεφαλίδη στο κομμάτι της άμυνας, στην επίθεση ήταν ο μοναδικός ψηλός που έδωσε λύσεις με τα καλά βυθίσματα του μετά τα σκριν στην περιφέρεια τελειώνοντας φάσεις σε πικ εν ρολ παιχνίδι. Χαρακτηριστικό του επιθετικού εγκλωβισμού των πράσινων ήταν ότι ο μικρός σκόραρε τους 6 από τους 12 πόντους της ομάδας του στη 3η περίοδο.

Στην έναρξη της 4ης περιόδου οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το χαμηλό σχήμα των αντιπάλων τους, με Γκιστ και Φώτση στο δίδυμο των ψηλών και με τον Δημήτρη Μαυροειδή να δίνει λύσεις ανέβασε τη διαφορά στο μέγιστο σημείο των 5 πόντων.(54-49). Υπήρχε και συστηματική προσπάθεια να περάσει η μπάλα στο ποστ, στον Χέρστον, με την άμυνα του Παναθηναϊκού να αρνείται αυτές τις πάσες.

Με τον Καλάθη να είναι εξαιρετικός στο διάβασμα του παιχνιδιού αλλά και στις ενδιάμεσες επιθέσεις, οι Πράσινοι έκαναν ένα γρήγορο 0-5 φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Στο τελευταίο πεντάλεπτο η ΑΕΚ πληγώθηκε από τη κούραση και το κακό διάβασμα στην επίθεση. Φελντέιν και Φώτσης έβαλαν σπουδαία σουτ από την περιφέρεια δίνοντας προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ άρχισε να χάνει το μυαλό της στην επίθεση με τον Κούπερ εμφανώς κουρασμένο και καταβεβλημένο από τα συνεχόμενα double team και την πίεση των αντιπάλων, πήρε κάποια άσχημα σουτ, ενώ δεν είχε και την ενέργεια να επιτεθεί μέχρι μέσα στη ρακέτα, και να κάνει τις αγαπημένες split out πάσες προς τη περιφέρεια που μέχρι εκείνη τη στιγμή είχαν δώσει λύσεις.

Με το μυαλό να έχει χαλάσει αρκετά οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν σε σουτ απελπισίας από την περιφέρεια που μόνο με θαύμα θα μπορούσαν να είναι εύστοχα και η ΑΕΚ υπέστη την 3η ήττα της σε ένα παιχνίδι ντέρμπι που τα είχε όλα. Συνολικά η ομάδα παρουσιάστηκε αρκετά διαβασμένη στο κομμάτι της άμυνας, διάβασε τα πλεονεκτήματα της στην επίθεση, χωρίς όμως να πάρει το μέγιστο από αυτά και στο τέλος προδόθηκε από τη μεγάλη αστοχία από την περιφέρεια (6-27) στα τρίποντα, αλλά και τη κούραση.

ΥΓ. Ο Κούπερ αγωνίστηκε σχεδόν 37 λεπτά, είχε να αντιμετωπίσει την zone press άμυνα των αντιπάλων του, τα over play του Καλάθη και του Φελντέιν και τα συνεχόμενα double team και hedge out από τους ψηλούς του Παναθηναϊκού. Είναι εμφανές ότι χρειάζεται ένα back up γιατί αλλιώς θα “σκάσει” στη συνέχεια.

ΥΓ2. Η ομάδα ίσως για πρώτη φορά παρουσιάστηκε τόσο διαβασμένη στην άμυνα τη φετινή χρονιά και έκανε το καλύτερο αμυντικό παιχνίδι της, μαζί με το 2ο ημίχρονο του εντός έδρας αγώνα με την Χάποελ για το Eurocup.

ΥΓ3.Τα σουτ πληγώνουν την ομάδα, χρειάζεται απαραιτήτως παίκτης στα φτερά με ικανότητα και ευχέρεια στο σουτ. Τα 6/27 τρίποντα είναι ένα νούμερο που μιλάει από μόνο του.

ΥΓ4. Η αντίδραση και η παρουσία του κόσμου ήταν δείγμα υγείας της ομάδας και μακάρι να συνεχιστεί στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος της χρονιάς.

ΥΓ5. Καλή χρονιά σε όλους, με υγεία πάνω από όλα που είναι το πολυτιμότερο αγαθό. Όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερευούσης σημασίας, απλά το αλάτι και το πιπέρι στη ζωή αν υπάρχει υγεία.

ΥΓ6. Το 2015 μας άφησε με την απώλεια ενός μεγάλου από τη μουσική. Πιθανότατα τώρα θα πίνει ένα bourbon στην άλλη μεριά μαζί με τον Ronnie James Dio. Μουσική επιλογή από Motorhead.