Ζοτς – Σλουκας σε τελικό και πάλι, Γιάννη ψηλά το κεφάλι!

2016-05-13T23:15:38+00:00 2016-05-13T23:21:52+00:00.

13/May/16 23:15

Η Φενέρμπαχτσε βρέθηκε μία ανάσα από τον αποκλεισμό, όμως κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με 88-77 και να διεκδικήσει το τρόπαιο στον μεγάλο τελικό της Κυριακής…

Γράφει από το Βερολίνο ο Λευτέρης Μούτης/ info@eurohoops.net

Η Φενέρμπαχτσε βρέθηκε μία ανάσα από τον αποκλεισμό, όμως κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με 88-77 και να διεκδικήσει το τρόπαιο στον μεγάλο τελικό της Κυριακής!

Κορυφαίοι παίκτες της αναμέτρησης ήταν οι δύο Έλληνες! Ο Κώστας Σλούκας σημείωσε 13 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ και πλέον θα διεκδικήσει την τρίτη Ευρωλίγκα της καριέρας του. “Μίλησε” στην παράταση ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς όταν και πέτυχε 8 από τους 18 συνολικά πόντους του.

Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Γιάννη Μπουρούση με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, την ώρα που ο Άνταμς με 19 ήταν ωραίος αλλά και… μοιραίος.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Μπροστά στην εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι της, η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε πολύ δυνατά εξασφαλίζοντας στο τρίτο λεπτό προβάδισμα με 10-0. Το τάιμ άουτ του Περάσοβιτς και η είσοδος του Γιάννη Μπουρούση στο παρκέ βελτίωσε την εικόνα της Λαμποράλ που χτύπησε στον αιφνιδιασμό μειώνοντας αρχικά σε 13-8 και στη συνέχεια σε 15-13 (8′).

Στον εναπομείναντα χρόνο ωστόσο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πίεσε στην άμυνα και κατάφερε να τρέξει επί μέρους σκορ 10-2, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο στο +8 (23-15).

Στα επόμενα λεπτά ο Έλληνας σέντερ απέδειξε γιατί για πολλούς άξιζε το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη. Κέρδισε όλες τις μάχες κοντά στο καλάθι και πέτυχε εφτά διαδοχικούς πόντους για να φέρει την ομάδα του ξανά σε απόσταση μίας κατοχής (25-22). Η απάντηση της Φενέρ ήρθε από το πικ εν ρολ, με τον Γιαν Βέσελι να τελειώνει τις όμορφες πάσες των συμπαίκτων του και να διαμορφώνει το 30-24 (16′).

Το τρίτο φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Μπουρούσης τον ανάγκασε να καθίσει στον πάγκο, όμως ο Ντάριους Άνταμς άρχισε να βρίσκει επιθετικό ρυθμό. Ο Αμερικάνος γκαρντ πέτυχε δύο πολύ δύσκολα τρίποντα και έδωσε μία μαγική ασίστ στον Μπλάζιτς, με τον δείκτη του σκορ να ανεβαίνει στο 41-38.

Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Άνταμς να μειώνει ακόμα περισσότερο (41-40) και την πίεση να έχει μεταφερθεί για τα καλά στο στρατόπεδο της Φενέρ που απώλεσε όλες τις διαφορές που πήρε στο πρώτο μισό.

Στο δεύτερο ημίχρονο το πρώτο προβάδισμα στην αναμέτρηση για λογαριασμό της Λαμποράλ δεν άργησε να έρθει (42-41, 22′) αφού όλο και περισσότεροι παίκτες ανέλαβαν επιθετικές πρωτοβουλίες. Ο σεληνιασμένος Άνταμς έπαιζε σαν να μην υπάρχει άμυνα και τα απίθανα κατορθώματα του (54-50) ανάγκασαν τον Ομπράντοβιτς να καλέσει σε τάιμ άουτ βλέποντας τους παίκτες του φανερά εκτός ρυθμού.

Η συγκεκριμένη κίνηση διέκοψε προσωρινά το ρυθμό της Λαμποράλ που έχασε την πρωτοπορία στο σκορ (55-54), πριν ο Γιάννης Μπουρούσης με μπάζερ μπίτερ τρίποντο ξαναβάλει τους Βάσκους μπροστά (57-55).

Η ραψωδία του Έλληνα παίκτη συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο αφού ένα δίποντο και ένα τρίποντο χάρισαν στο… αουτσάιντερ το μεγαλύτερο μέχρι στιγμής προβάδισμα (62-55). Ο κόσμος σίγησε, η ψυχολογία της Λαμποράλ ήταν στα ύψη και το νέο τρίποντο του Τζέιμς διατήρησε την ομάδα του στο +7 (66-59), με 6.29′ στο ρολόι.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έψαχνε εναγωνίως έναν παίκτη να βγει μπροστά και τον βρήκε στο πρόσωπο του Γιαν Βέσελι. Ο Τσέχος σέντερ σκόραρε με κάθε τρόπο και έφερε τη Φενέρ σε απόσταση αναπνοής (66-65), όμως ο Άνταμς είχε και πάλι την απάντηση (68-65).

Με 2.48′ να απομένουν οι δύο ομάδες επέστρεψαν από τους πάγκους για το πιο κρίσιμο τρίλεπτο της σεζόν και ο Τιγί με εύστοχο ζευγάρι βολών αύξησε ακόμα περισσότερο την πίεση της Φενέρ (70-65). Οι Σλούκας και Μπουρούσης σκόραραν για να διαμορφώσουν το 71-67 με 1.02′ ενώ την αμέσως επόμενη κατοχή ο Ντατόμε πέτυχε σπουδαίο τρίποντο για το 71-70.

Ο Άνταμς ευστόχησε σε 1/2 βολές (72-70) και ο Σλούκας έφερε το παιχνίδι στα ίσια (72-72), μόλις 25.2″ πριν τη λήξη. Ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς πήρε τάιμ άουτ για να οργανώσει την τελευταία περίοδο, ο Άνταμς πήρε το κρίσιμο σουτ αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει. Ο Σλούκας πήρε αμυντικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ στα 0.6″ με τον Ντίξον να αστοχεί σε σουτ υπό κακές προϋποθέσεις και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Παράταση και… Φενέρ

Από στη στιγμή που η Φενέρ “σώθηκε” στην κανονική διάρκεια, ξεκίνησε με καλύτερη ψυχολογία το έξτρα πεντάλεπτο και ο Μπογκντάνοβιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 77-74. O Σέρβος γκαρντ ήταν ο παίκτης της τελευταίας στιγμής για τους Τούρκους και με διαδοχικούς πόντους έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα του με 81-74.

Ο Άνταμς έπαιρνε τη μία λανθασμένη επιλογή μετά την άλλη και η Φενέρ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με τον Μπογκντάνοβιτς να δίνει ξανά τη λύση με επιθετικό ριμπάουντ, φάνηκε να “καθαρίζει” τη νίκη (85-76) με λιγότερο από ένα λεπτό στο ρολόι. Ο τελικός νικητής είχε πλέον κριθεί και το τρίποντο του Κώστα Σλούκα ήταν το κερασάκι στην τούρτα!

Η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε από την… κόλαση και πήρε τη νίκη με 88-77 και θα συναντήσει την ΤΣΣΚΑ στον μεγάλο τελικό της Κυριακής.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-40, 55-57, 72-72, 88-77