Ζωντανός ο Άρης με σπουδαίο Σίμτσακ!

2016-05-25T19:48:51+00:00 2016-05-25T19:58:34+00:00.

25/May/16 19:48

Ο Άρης αγωνίστηκε χωρίς τον κόσμο του, όμως κατάφερε να επικρατήσει με 74-69 απέναντι στην ΑΕΚ και να μειώσει τη σειρά των μικρών τελικών σε 2-1. Συγκλονιστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βασίλης Σίμτσακ…

Συγκλονιστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βασίλης Σίμτσακ ο οποίος πέτυχε 22 πόντους (9/14 σουτ, 4/4 βολές) και μάζεψε 10 ριμπάουντ (9 επίθ.) καλύπτοντας με αυτό τον τρόπο τις σημαντικές απουσίες της ομάδας του.

Από την πλευρά των ηττημένων, οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς εγκλωβίστηκαν στη ζώνη των αντιπάλων τους σουτάροντας με το πολύ χαμηλό 10/35 τρίποντα (28%).

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Παρά τις σημαντικές απουσίες των Ουάιτ και Ουότερς, ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 9-7 στο 5′ έπειτα από καλάθι του ΜακΝίλ. Παρά την… παγωμένη ατμόσφαιρα που δημιούργησε η απουσία των φιλάθλων, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις (13-8) αναγκάζοντας τον Γιούρι Ζντοβτς να καλέσει τάιμ άουτ.

H συγκεκριμένη κίνηση αλλά και η είσοδος του Έρικ στο παρκέ, βελτίωσαν την εικόνα της ΑΕΚ που κατάφερε να μειώσει αρχικά στον πόντο (14-13) και στη συνέχεια να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα (15-14). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο (18-16) με τον Μπράουν να ευστοχεί με τρίποντο από τη γωνία και να απαντάει με αυτό τον τρόπο στον νεαρό Φλιώνη.

Η ανωτερότητα της ΑΕΚ μετουσιώθηκε σε ακόμα περισσότερος πόντους στη συνέχεια με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στη μεγαλύτερη τιμή της (25-16). Τα ποσοστά των παικτών του Άρη ήταν ιδιαίτερα χαμηλά (1/12 τρίποντα) και με αυτό τον τρόπο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ασφαλές προβάδισμα με 31-22 δια χειρός Μπράουν.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ωστόσο η ΑΕΚ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, έφτασε τα 12 έναντι μόλις 2 των αντιπάλων της, επιτρέποντας στον Άρη να μειώσει τη διαφορά σε 36-30 και να επιστρέψει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης.

Στην επιστροφή των παικτών από τα αποδυτήρια, το σύνολο του Γιούρι Ζντοβτς κατάφερε να ξεφύγει ξανά με +10 (42-32) πριν οι Ζάρας και Σίμτσακ διαμορφώσουν το 42-36. Οι περιορισμένες λύσεις του Άρη όμως στοίχισαν, με την ΑΕΚ να κλείνει όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι της και στην άλλη πλευρά του παρκέ να βρίσκει σημαντικές λύσεις στο πρόσωπο των Μπράουν και Κάρτερ (54-40, 26′).

Από αυτό το σημείο και έπειτα ήρθε η κατάρρευση. Το τελευταίο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου δεν κύλησε καθόλου καλά για την ΑΕΚ που δεν κατάφερε να πετύχει ούτε ένα πόντο, ενώ αντιθέτως δέχθηκε σερί 9-0. Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Σίμτσακ ο οποίος με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ βοήθησε τον Άρη να “κλείσει” την περίοδο στο -5 (54-49).

Με την ψυχολογία στα ύψη και το μομέντουμ σαφώς υπέρ τους, οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (57-56) με τον Σίμτσακ να κάνει… πάρτι μέσα στη ρακέτα. Η ΑΕΚ ήταν εγκλωβισμένη στη ζώνη των αντιπάλων και από τη στιγμή που τα μακρινά σουτ δεν έβρισκαν στόχο, οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να χάσουν το προβάδισμα στο σκορ.

Το 62-59 δια χειρός Σίμτσακ έφερε τον Άρη για πρώτη φορά μπροστά μετά την πρώτη περίοδο, ενώ ξανά ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 64-62 για να φτάσει τους 20 πόντους, με 3.43′ στο ρολόι.

Ο Μαρκ Κάρτερ προσπαθούσε να κρατήσει την ΑΕΚ ζωντανή αλλά με το τραγικό 9/32 τρίποντα αυτό δεν κατέστη ζωντανό. Οι παίκτες του Πρίφτη επέλεγαν να επιτεθούν με σαφώς πιο ορθολογικό τρόπο και στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης είχαν προβάδισμα νίκης με 68-64. Ο Μπράουν αστόχησε σε τρίποντο από την κορυφή με τον Ξανθόπουλο να ευστοχεί σε δική του προσπάθεια για τρεις και επί της ουσίας να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη (71-64) μόλις 32″ πριν τη λήξη.

Η ΑΕΚ προσπάθησε στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα να αντιδράσει αλλά δίχως επιτυχία. Το τελικό 74-69 βρήκε τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για τον τέταρτο τελικό του ΟΑΚΑ και τη σειρά στο 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 30-36, 49-54, 74-69