26/May/16 07:49

Με… αγάπη από το Κλίβελαντ!

26 May 2016 2016-05-26T07:49:15+00:00.

- 26 May 2016

Στην Ανατολή «μιλάνε» οι έδρες και μάλιστα με… άγριο τρόπο. Οι Καβαλίερς διέλυσαν με 116-78 τους Ράπτορς και πήραν ξανά το προβάδισμα με 3-2 νίκες, απέχοντας μίας ακόμα επιτυχίας για να φτάσουν σε δεύτερο συνεχόμενο τελικό του ΝΒΑ!

Όπως στα δύο πρώτα παιχνίδια στο Κλίβελαντ, αλλά και σε εκείνα στο Τορόντο, η ιστορία δεν είχε ιδιαίτερη πλοκή. Πρέπει να είναι οι πιο… βαρετοί τελικοί που έχουν γίνει ποτέ, αφού κανένα παιχνίδι δεν είχε σασπένς. Μην ούτε διαφορά κάτω των έξι πόντων με την οποία κέρδισαν οι Ράπτορς το τελευταίο ματς. Το Κλίβελαντ μετράει +88 στις τρεις νίκες του ως τώρα. Έχει όμως τεράστιο ενδιαφέρον η διακύμανση του σκορ στις νίκες, ειδικά αν το Τορόντο «απαντήσει» και πάλι κάνοντας το 3-3…

Οι Καβς μπήκαν στο παιχνίδι σαν … μαινόμενοι ταύροι και γρήγορα έφτασαν σε διαφορά ασφαλείας. Η μεγάλη τους τριάδα μεγαλούργησε, με τον Κέβιν Λοβ να έχει 25 πόντους, τον Λεμπρόν να βάζει 23 και να ξεκουράζεται στην τέταρτη περίοδο και τον Ίρβινγκ να συμπληρώνει άλλους 23!

Το Κλίβελαντ προηγήθηκε με 37-19 στο πρώτο 12λεπτο και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με +31! «Μας κλώτσησαν στους… πισινούς. Τίποτα άλλο», δήλωσε ο Ντουέιν Κέισι και δεν χρειάζεται περαιτέρω μετάφρασης τι εννοούσε.

Στο ημίχρονο μάλιστα, οι Ράπτορς είχαν όλους κι όλους 34, ενώ η μεγάλη τριάδα των Καβς έφτασε τους 43! Ο ΝτεΡόζαν τέλειωσε με 14 πόντους κι ο Λάουρι με 13 και το μόνο ενθαρρυντικό στοιχείο για τους Ράπτορς ήταν η επανεμφάνιση του Γιόνας Βαλαντσιούνας που έπαιξε για πρώτη φορά από τις 7 Μαϊου. Έβαλε 9 πόντους σε 18 λεπτά.

«Ο Λοβ επέστρεψε. Είναι ένας αληθινός επαγγελματίας», είπε ο Λεμπρόν για τον Λοβ που τα «έσπασε» στο Τορόντο αλλά αυτή τη φορά είχε 8/10 σουτ με 3/4 τρίποντα και 6/6 βολές! Σχεδόν άριστος. Ο Λεμπρόν σούταρε 10/17, ενώ ο Ίρβινγκ 9/17. Ε, πώς να χάσεις;