Η γαλλική εμπειρία νίκησε τον… ενθουσιασμό!

2016-07-05T16:49:16+00:00 2016-07-05T18:29:32+00:00.

05/Jul/16 16:49

Η Γαλλία νίκησε 93-84 τις αξιόμαχες Φιλιππίνες και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στο Προολυμπιακό τουρνουά της Μανίλα.

Οι “τρικολόρ” ουσιαστικά έκαναν τα απολύτως απαραίτητα για να πραγματοποιήσουν το πρώτο βήμα προς τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο κόντρα στους οικοδεσπότες που για ακόμα ένα ματς αποτέλεσαν τη… χαρά του παιχνιδιού και “τρόμαξαν” ως έναν βαθμό το φαβορί.

Οι Νάντο Ντε Κολό (27π.) και Τόνι Πάρκερ (21π.), όμως, “μίλησαν” όταν χρειάστηκε κι η Γαλλία πήρε τη νίκη που ήταν και το ζητούμενο στην πρεμιέρα της. Οι Φιλιππίνες με το γνώριμο γρήγορο παιχνίδι τους κι εκτελώντας πολλά τρίποντα κατάφεραν να… αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους και να προηγηθούν με 30-20.

Οι παίκτες του Κολέ έκαναν την ανατροπή μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, όπου σημείωσαν 32 πόντους, έδειξαν να “καθαρίζουν” την υπόθεση νίκη. Η Γαλλία μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας πλεονέκτημα 11 πόντων (77-66) αλλά οι Gilas δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με τον γνωστό “τρελό” ρυθμό τους και με διαδοχικά σουτ έξω από τα 6μ75, επέστρεψαν μειώνοντας σε 81-75 (33’).

Οι οικοδεσπότες είχαν επιστρέψει για τα καλά και τρία λεπτά πριν το τέλος πλησίασαν στο -4 (85-81), με τους Γάλλους να είναι εκτός ρυθμού. Οι “τρικολόρ” έδειχναν να διάζονται να… τελειώσουν το ματς με αποτέλεσμα να κάνουν βιαστικές επιθέσεις. Πάντως, σε εκείνο το σημείο η εμπειρία τους έπαιξε καθοριστικό ρόλο καθώς σημείωσαν οκτώ αναπάντητους πόντους, ξέφυγαν με 93-81 κι έφτασαν στη νίκη.