Μεταμορφώθηκε και το “καθάρισε” ο Παναθηναϊκός!

2016-09-25T17:35:11+00:00 2016-09-25T17:41:10+00:00.

25/Sep/16 17:35

Δύο πρόσωπα παρουσίασε ο Παναθηναϊκός Superfoods στον μικρό τελικό του “Gomelsky Cup” απέναντι στην Ούνιξ! Οι “πράσινοι” ήταν άλλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στη νίκη…

Ο Παναθηναϊκός Superfoods επέστρεψε μεταμορφωμένος από τα αποδυτήρια με αποτέλεσμα να “σβήσει” τις κακές εντυπώσεις του πρώτου ημιχρόνου και να επικρατήσει της Ούνιξ με 69-58.

Πρώτος σκόρερ των “πρασίνων” ο Ρίβερς (12π, 3/7 τρίποντα, 2ρ) ο οποίος μαζί με τον Φώτση (7π) οδήγησαν στην ανατροπή της τρίτης περιόδου. Νταμπλ-νταμπλ για τον Γιάννη Μπουρούση που σταμάτησε στους 10 πόντους και τα 11 ριμπάουντ.

Με νταμπλ-νταμπλ τελείωσε τον αγώνα και ο Αρτσιόμ Παραχούτσκι που είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Τα προβληματικά στοιχεία του Παναθηναϊκού έκαναν την εμφάνιση τους και στην έναρξη του μικρού τελικού στο “Gomelsky Cup” αφού μετά το αρχικό 5-2 δια χειρός Σίνγκλετον οι “πράσινοι” έχασαν σταδιακά την επαφή τους στο σκορ.

Τα λάθη (4) σε συνδυασμό με το κακό ποσοστό από την περιφέρεια (2/12 τρίποντα) έδωσαν την ευκαιρία στην Ούνιξ να “κλείσει” την πρώτη περίοδο στο 15-12 και στη συνέχεια να ξεφύγει με 22-14 (15′). Αξίζει να σημειωθεί πως για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι ο ψηλός της αντίπαλης ομάδας, ο οποίος στην προκειμένη περίπτωση ήταν ο Αρτσιόμ Παραχούτσκι, δημιούργησε έντονα προβλήματα με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ μέχρι αυτό το σημείο.

Ο παίκτης που ανέλαβε να “ξεκολλήσει” επιθετικά την ελληνική ομάδα ήταν ο Νίκος Παππάς με τον Έλληνας γκαρντ να πετυχαίνει 5 διαδοχικούς πόντους και να διαμορφώνει το 30-24 περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τελικά, το τρίποντο του Κολόμ έδωσε αέρα +9 (33-24 ημίχρονο) στην Ούνιξ που έδειξε καλύτερα στοιχεία πάνω στο παρκέ και σκόραρε κατά κύριο λόγο μέσα από το ζωγραφιστό.

Μεγαλύτερο πρόβλημα των “πρασίνων” στο πρώτο μισό ήταν ο έλεγχος των ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός μάζεψε μόλις 12 την ώρα που η Ούνιξ είχε τα διπλάσια (24) κάτι που της έδωσε την ευκαιρία να ανανεώσει κατοχές και να ελέγξει τον ρυθμό.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια το “τριφύλλι” άλλαξε ριζικά την εικόνα του. Η πεντάδα των Καλάθη, Φελντέιν, Ρίβερς, Φώτση και Μπουρούση απέδωσε καρπούς και η διαφορά μειώθηκε αρχικά σε 38-34 και στη συνέχεια στον πόντο (38-37). Με μπροστάρη τον… άχαστο Φώτση (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποτα) το επί μέρους σκορ για το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη ανέβηκε στο 15-5 και το πρώτο προβάδισμα δεν άργησε να έρθει (39-37).

Ήταν πλέον εμφανές πως ο Παναθηναϊκός ήταν “άλλη” ομάδα πάνω στο παρκέ αφού βελτιώθηκε σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ (48-45).

Με την ψυχολογία στα ύψη και τον ρυθμό υπέρ τους οι “πράσινοι” άφησαν πίσω τους το κακό πρώτο μέρος και πολύ γρήγορα “έχτισαν” διαφορά ασφαλείας (58-47 στο 32′). Ο Ρίβερς ήταν πλέον ο πρώτος σκόρερ του αγώνα (12π, 3/7 τρίποντα) ενώ ο άποντος Καλάθης μοίραζε τη μία ασίστ μετά την άλλη με αποτέλεσμα να φτάσει τις 7.

Η κακή εικόνα της Ούνιξ συνεχίστηκε και στον εναπομείναντα χρόνο αφού ο Παναθηναϊκός έβρισκε πολύ εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι τέλους γύρω στους 10 πόντους. Το μόνο αξιοσημείωτο λίγο πριν την κόρνα της λήξης ήταν το νταμπλ-νταμπλ του Γιάννη Μπουρούση με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 24-33, 48-45, 69-58