“Καθάρισε” στο τέλος ο Ερυθρός Αστέρας με τρίποντο ξέσπασμα

2016-09-25T18:58:24+00:00 2016-09-25T22:29:39+00:00.

Stelios Toromanidis

25/Sep/16 18:58

Με ένα τρίποντο ξέσπασμα στην αρχή της τελευταίας περιόδου, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 67-59, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στο πρώτο διεθνές τουρνουά του Ηρακλείου, ρεφάροντας ταυτόχρονα για την προχθεσινή (25/09) ήττα του από τον Ολυμπιακό.

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν πίσω στο σκορ για το μεγαλύτερο διάστημαα του παιχνιδιού, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαν επιβλητική παρουσία (22-12 επιμέρους σκορ) και με κορυφαίους τους Μίλκο Μπιέλιτσα, Λούκα Μίτροβιτς έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Ο πρώην σούπερ σταρ του NBA, Αμάρε Στάνταμαϊρ ξεκίνησε εκπληκτικά την αναμέτρηση, πετυχαίνοντας 9 πόντους και κάπως έτσι η Χάποελ Ιερουσαλήμ προηγήθηκε με +4 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-15). Μάλιστα η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (29-19) στο 14′.

Κάπου εκεί, η άμυνα του Ερυθρού Αστέρα βελτιώθηκε αισθητά, με αποτέλεσμα οι Ισραηλινοί να υποπέσουν σε αρκετά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι Σέρβοι. Με πρωταγωνιστή τον Μίλκο Μπιέλιτσα(12 π.) και άξιο συμπαραστάτη του τον Λούκα Μίτροβιτς, ο Αστέρας πραγματοποίησε σερί 15-6 για να μειώσει στο ελάχιστο της διαφοράς (35-34) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με την Χάποελ να έχει μεν το προβάδισμα, αλλά με τους Σέρβους να ακολουθούν κατά πόδας (47-45 30′).

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου, οι παίκτες του Αστέρα ήταν εκρηκτικοί έξω από τα 6,75. Με τέσσερα συνεχή τρίποντα (Ρέμπιτς, Λάζιτς, Μπιέλιτσα, Σιμόνοβιτς), όχι μόνο πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, αλλά πήραν διαφορά επτά πόντων (57-50 32′). Το προβάδισμα για τους Σέρβους έφτασε και μέχρι το +13 (67-54 στο 38′) και κάπου εκεί ολοκληρώθηκε ουσιαστικά η υπόθεση νίκη.