Ανατροπή και… πρώτη νίκη για την Εφές, χτύπησε ο Γκρέιντζερ!

2016-10-27T21:08:10+00:00 2016-10-27T21:37:56+00:00.

27/Oct/16 21:08

Η Αναντολού Εφές βρέθηκε να χάνει με 13 πόντους στον τουρκικό “εμφύλιο” με την Νταρουσάφακα αλλά με εξαιρετική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο πέρασε με 84-79 από την έδρα της αντιπάλου της κι έκανε σεφτέ στην Ευρωλίγκα.

Οι παίκτες του Περάσοβιτς έκαναν επιμέρους 26-14 στην τελευταία περίοδο και πανηγύρισαν το πρώτο τους θετικό αποτέλεσμα στη διοργάνωση. Η νίκη, πάντως, αποδείχθηκε πύρρειος για την Εφές καθώς έχασε με τραυματισμό τον Τζέισον Γκρέιντζερ, ο οποίος χτύπησε στο πρώτο ημίχρονο στον αριστερό ώμο κι έδειξε να πονάει πολύ!

Μάλιστα, όταν επέστρεψε από τα αποδυτήρια ο τηλεοπτικός φακός τον έπιασε να έχει δεμένο το χέρι του. Να θυμίσουμε ότι η Εφές υποδέχεται την ερχόμενη εβδομάδα τον Παναθηναϊκό Superfoods.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι γηπεδούχοι έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα, ανάγκασαν την Εφες να ξεκινήσει με 2/10 σουτ και με πρωταγωνιστή τον Άντερσον (7π.) προηγήθηκαν με 13-5! Η ομάδα του Περάσοβιτς απάντησε με ένα σερί 6-0 αλλά γενικά βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Μάλιστα, η Νταρουσάφακα, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να “χτίσει” διψήφια διαφορά (38-28 στο 17’). Σαν να μην έφτανε αυτό για την Εφες, είδε και τον Γκρέιντζερ να αποχωρεί (18’) με πρόβλημα στον αριστερό ώμο.

Οι παίκτες του Μπλατ με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έφτασαν τη διαφορά στο +13 (48-35), απόρροια και των τρομερών ποσοστών που είχαν στο πρώτο μέρος (βλ. 12/19διπ., 5/8τρ., 7/8βολ.).

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έβγαλαν αντίδραση και με επιμέρους 11-4, έριξαν τη διαφορά στο -4 (50-46 στο 24’). Η Νταρουσάφακα άντεξε μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου, εκεί όπου ο Ερτέλ ανέβασε την απόδοση του κι η Εφές ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση, περνώντας μπροστά με 77-75 (37’).

Ο Κότον έκανε το 80-79 υπέρ της ομάδας του Περάσοβιτς (48’’ πριν το φινάλε), απαντώντας στον Ουοναμέικερ, ο οποίος είχε δώσει το προβάδισμα στην Νταρουσάφακα. Οι παίκτες του Μπλατ έχασαν τρεις διαδοχικές ευκαιρίες να ανακτήσουν το προβάδισμα (με Μοερμάν, Σλότερ, Ουίλμπεκιν).

Από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν πλήρωσαν τα χαμένα ριμπάουντ, πήγαν στις βολές με τον Κότον, ο οποίος με 2/2 έκανε το 82-79. Όπως δεν πλήρωσαν και την απόφαση να μην κάνουν φάουλ καθώς το τρίποντο του Ουόναμεϊκερ ήταν άστοχο.