2016-12-20T22:50:51+00:00 2016-12-20T22:57:43+00:00.

Lefteris Moutis

20/Dec/16 22:50

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÅÑÕÈÑÏÓ ÁÓÔÅÑÁÓ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - CRVENA ZVEZDA

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 73-65 τον Ερυθρό Αστέρα με όπλο την άμυνα, τον επιθετικό οίστρο των σουτέρ του (Γκριν, Λοτζέσκι) και τον εξαιρετικό κοντά στο καλάθι, Νίκολα Μιλουτίνοφ!

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης και της νίκης των πρωταθλητών Ελλάδας.
Οι “ερυθρόλευκοι” του Πειραιά κέρδισαν τους “ερυθρόλευκους” του Βελιγραδίου χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα, την πολύ εκτελεστικά βραδιά των Ματ Λοτζέσκι και Ερικ Γκριν και την κυριαρχία του Νίκολα Μιλουτίνοφ κοντά στο καλάθι σε ένα από τα καλύτερα του ματς στην Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός έφθασε τις 9 νίκες στην Ευρωλίγκα και πλέον ταξιδεύει στο Μπάμπεργκ με ανεβασμένη ψυχολογία για να πάρει… εκδίκηση για τις περσινές ήττες.

Ο Βασίλης Σπανούλης φώναξε “παρών” λίγες ώρες πριν το παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα απελευθερώνοντας τους “ερυθρολεύκους” που χρειάστηκε να ανησυχούν μόνο για τις απουσίες των Πρίντεζη και Χάκετ.

Ο Γιώργος Σφαιρόπουλος έδωσε προτεραιότητα αμυντικά στον περιορισμό του Ερυθρού Αστέρα κοντά στο καλάθι και την απομόνωση του “μυαλού” της ομάδας, Στέφαν Γιόβιτς από τους συμπαίκτες του. Ο κάτοχος του ρεκόρ της Ευρωλίγκας σε ασίστ σε ένα ματς (πέρσι μοίρασε 19 απέναντι στη Μπάγερν) δεν βρήκε χώρους να δημιουργήσει και οι Πειραιώτες κράτησαν χαμηλά τους Σέρβους από τα πρώτα λεπτά.

Στήριγμα τα επιθετικά ριμπάουντ

Επιθετικά ο Μιλουτίνοφ πήρε αρκετές φάσεις στο ξεκίνημα κυρίως μετά από επιθετικά ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Αγραβάνης, ο οποίος ανεβαίνει συνεχώς μετά την επιστροφή του από τον τραυματισμό. Τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ (στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε 7 επιθετικά και ο Αστέρας μόλις 3 αμυντικά) και τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας βοήθησαν τους Πειραιώτες να διατηρούν συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ.

Οταν μάλιστα, οι Γκριν και ο Λοτζέσκι άρχισαν να εκτελούν κατά ριπάς από την περιφέρεια, το προβάδισμα υπέρ των γηπεδούχων ανέβηκε στο +13 (37-24, 15′).

Κυρίαρχος στη ρακέτα ο Μιλουτίνοφ

Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερνε να σκοράρει κυρίως στο ανοικτό γήπεδο εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ολυμπιακού στην άμυνα και τις αργές επιστροφές. Οι Σέρβοι ήταν αποτελεσματικοί κοντά στο καλάθι με τον Κούζμιτς να προσπαθεί να κάνει τη διαφορά και να φθείρει τους Μπιρτς και Γιανγκ. Με τον συμπατριώτη και συμπαίκτη του στην εθνική Σερβίας, Νίκολα Μιλουτίνοφ αντιθέτως, τα βρήκε… σκούρα.

Ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικός αμυντικά και επιθετικά αποτελώντας την κολώνα της ομάδας του σε ένα ματς που ταίριαξε περισσότερο με τους αντίπαλους ψηλούς.

Με όπλο την άμυνα αύξησε τη διαφορά

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι δυο ομάδες επιβεβαίωσαν τον τίτλο των δυο καλύτερων αμυνών ανά κατοχή. Ο Ολυμπιακός αύξησε το προβάδισμα του κρατώντας τον Ερυθρό Αστέρα χωρίς καλάθι εντός παιδιάς στα πρώτα έξι λεπτά της περιόδου. Ο Ολυμπιακός ακούμπησε τη μπάλα κοντά στο καλάθι και έφθασε την υπέρ του διαφορά στο +17 (55-38, 26′).

Ο Κούζμιτς ήταν το σταθερό σημείο αναφοράς στην επίθεση του Αστέρα πετυχαίνοντας ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ, αλλά χωρίς τη δημιουργία του Γιόβιτς (μοίρασε τις πρώτες του ασίστ στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Ολυμπιακός τον ωθούσε στην εκτέλεση και όχι στη δημιουργία), δεν μπορούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Με καυτό Ματ και καθοριστικό Γκριν ξανά!

Ο Ματ Λοτζέσκι συνέχισε στην τελευταία περίοδο να είναι το ίδιο καυτός όπως και στη δεύτερη περίοδο πετυχαίνοντας εννιά πόντους σε επτά λεπτά έχοντας ξανά εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας. Η διαφορά έμενε σταθερά σε διψήφια επίπεδα υπέρ του Ολυμπιακού (65-50, 35′) με τον Αστέρα να βρίσκει πόντους κυρίως στο ανοικτό γήπεδο.

Οι Πειραιώτες στην τελευταία περίοδο είχε σκορ μόνο από τους δυο σουτέρ, Γκριν και Λοτζέσκι, αλλά σε ένα ματς με τόσο χαμηλό σκορ και ρυθμό, δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα.