Blog Παναθηναϊκός: “Black Out” και βήμα… πίσω!

2016-12-30T22:19:32+00:00 2017-01-07T03:34:26+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

30/Dec/16 22:19

Ο Basket Freak Bloger του Eurohoops αναλύει την κακή ήττα των “πρασίνων” στο Καζάν

Tου Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Είναι κάποια πράγματα που δύσκολα μπορούν να γίνουν κατανοητά σε έναν αγώνα μπάσκετ. Κάτι τέτοιο ισχύει για τον αγώνα του Παναθηναϊκού στο Καζάν. Έναν αγώνα στον οποίο οι “πράσινοι” μπήκαν με τη σωστή λογική, έκλεισαν τα επικίνδυνα όπλα του αντιπάλου στο πρώτο ημίχρονο και είχαν σωστό διάβασμα των περισσότερων αμυντικών καταστάσεων.

Στην επίθεση όλα έμοιαζαν να κυλούν πρίμα, με τον Νικ Καλάθη να είναι ο απόλυτος ελεγκτής του ρυθμού, να ανεβοκατεβάζει το γκάζι ανάλογα με τις περιστάσεις και γενικά να είναι εξαιρετικός στο διάβασμα, αλλά και στην εκτέλεση όποτε του δινόταν η ευκαιρία.

Ο Παναθηναϊκός κρατούσε με σχετική ευκολία διαφορές κοντά ή και μεγαλύτερες από τους δέκα πόντους και γενικότερα ή εικόνα του αγώνα έμοιαζε να είναι με το μέρος του, καθώς ο αριθμός των λύσεων και τον όπλων από τον πάγκο του, ήταν σαφώς ανώτερος αυτών του αντιπάλου.

Το “τριφύλλι”, όμως, τελικά διέψευσαν κάθε λογική σκέψη που ακολουθούσε τη ροή του παιχνιδιού. Έκαναν ένα τραγικό δεύτερο ημίχρονο αμυντικά (το δεύτερο χειρότερο ημίχρονο σε παθητικό πόντων με 48, το χειρότερο ήταν το πρώτο απέναντι στην Ρεάλ στη Μαδρίτη με 52), έβαλαν στο ρυθμό του αγώνα τον απίθανο σκόρερ που λέγεται Λάνγκφορντ, και εν τέλει έχασαν ένα δικό τους ματς, από μία επίθεση που στήθηκε αποκλειστικά στο κεντρικό πικ εν ρολ. Ένα πικ εν ρολ το οποίο προσπαθούσαν σε ολόκληρο το ματς να το τρέξουν τόσο ο Λάνγκφορντ όσο και ο Κολόμ.

Συνολικά μιλάμε για μία πολύ κακή ήττα, κυρίως λόγω του τρόπου που ήρθε. Αυτό το αποτέλεσμα αυτομάτως κάνει και must win το παιχνίδι της επόμενης εβδομάδας στο ΣΕΦ, αφού ενδεχόμενη νέα ήττα θα φέρει τον Παναθηναϊκό δύο νίκες μακριά από τις ομάδες που κυνηγούν τη τετράδα.

Το καλό πρώτο ημίχρονο.

Στο πρώτο διάστημα του αγώνα οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ μπήκαν πολύ συγκεντρωμένοι και διαβασμένοι. Ο απόλυτος στόχος ήταν να βγει εκτός ρυθμού ο Κιθ Λάνγκφορντ, κάτι που έγινε σε μεγάλο βαθμό. Μια σκυταλοδρομία από αμυντικούς πήγε επάνω του με τον Φελντέιν να ξεκινά, να ακολουθεί ο Ρίβερς, ενώ τον μάρκαρε και ο Καλάθης για μεγάλο διάστημα. Στα πρώτα λεπτά του έκοψαν τους διαδρόμους προς το καλάθι από την αριστερή πλευρά, που είναι και το μεγάλο του όπλο. Τον ανάγκασαν να πάρει κάποια σουτ με πιβοτ, αλλά με αρκετή πίεση πάνω στην εκτέλεση, ενώ πήρε και κάποια καθαρά 1 εναντίον 1 σουτ από μέση απόσταση μετά από ντρίπλα.

Συνολικά η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν καλή στο πρώτο εικοσάλεπτο, με εξαίρεση το πεντάλεπτο που πέρασε στο παρκέ ο Γιάννης Μπουρούσης. Τα γνωστά προβλήματα στο αμυντικό πικ εν ρολ ξαναεμφανίστηκαν με τον Λατάβιους Γουίλιαμς να κάνει πάρτι στο αντίστοιχο διάστημα, σημειώνοντας 8 πόντους. Παρόλα αυτά, αυτό ήταν μόνο ένα μικρό ξέσπασμα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαντήσεις στο άλλο μισό του γηπέδου.

Καθοδηγούμενος για μία ακόμα φορά από έναν εκπληκτικό Νικ Καλάθη, ο Παναθηναϊκός είχε καλές επιλογές στην επίθεση, καλή κυκλοφορία, και εκμεταλλεύτηκε κάθε μις ματς. Πολλά από αυτά τα εκμεταλλεύτηκε ο ίδιος ο Νικ, χτυπώντας στα πόδια τους πιο αργούς αντιπάλους του, τελειώνοντας το ημίχρονο με 15 πόντους και μόλις ένα άστοχο σουτ.

Από κοντά σε απόδοση τον ακολουθούσε ο Κρις Σίγκλετον, ο οποίος κέρδισε πολλές μάχες μέσα στη ρακέτα, σκόραρε μέσα από το ζωγραφιστό στα δικά του μις ματς και δεν εκτέθηκε στα δικά του αμυντικά μις ματς, απέναντι στον Παραχούσκι. Το 35-44, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου ήταν μια ξεκάθαρη εικόνα υπεροχής των φιλοξενούμενων στο παρκέ, και με την εικόνα του ματς έδειχνε ότι μάλλον είχε ανοδική τάση.

Έχασε από τρεις παίκτες και από το κεντρικό πικ εν ρολ.

Το δεύτερο ημίχρονο επιφύλασσε μια αρνητική έκπληξη. Η άμυνα του Παναθηναϊκού που είναι και η καλύτερη στη διοργάνωση δεν μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο. Ο Παναθηναϊκός δέχτηκε 48 πόντους σε αυτό το διάστημα, και ακόμα και αν έφτασε να προηγείται με +14 (40-54), δεν μπόρεσε να φύγει νικητής από το Καζάν.

Το χειρότερο μάλιστα είναι ότι έχασε από τρεις παίκτες και ουσιαστικά με τις περισσότερες τρύπες στην άμυνα να δημιουργούνται μετά από σκριν πάνω στην μπάλα στον κεντρικό διάδρομο.

Αυτό που προκαλεί πραγματικά εντύπωση, είναι ότι μόλις πριν μία εβδομάδα, οι «πράσινοι» ανταποκρίθηκαν με εκπληκτικό τρόπο απέναντι σε ένα ανάλογο τρόπο παιχνιδιού. Έσβησαν τον Λάρκιν και τον Μπομπουά, τους έβγαλαν από τον κεντρικό διάδρομο και τους χάλασαν ολοκληρωτικά το παιχνίδι.

Απέναντι στους Κολόμ και Λάνγκφορντ όμως το αποτέλεσμα δεν ήταν το ίδιο. Οι δύο γκαρντ της ομάδας από το Καζάν έκαναν πάρτι και ουσιαστικά ήταν ο βασικός λόγος επιστροφής της ομάδας τους στο παιχνίδι.

Μεγάλη ζημιά έκανε και ο Λατάβιους Γουίλιαμς, ένας παίκτης αρκετά μονοδιάστατος που προκάλεσε όμως φοβερά προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Αυτό το έκανε κυρίως γιατί οι αντιδράσεις της άμυνας ήταν αργές, και όχι επικεντρωμένες επάνω του, ενώ εκμεταλλεύτηκε και την κακή άμυνα του Μπουρούση στο πικ εν ρολ. Οι τρείς τους έβαλαν τους 62 από τους 83 πόντους της ομάδας τους, με τον Λάνγκφορντ να σημειώνει 18 από τους 27 δικούς του στο δεύτερο ημίχρονο.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού υπέστη μία καθίζηση άνευ προηγουμένου και ουσιαστικά η έλλειψη συγκέντρωσης και οι κακές αντιδράσεις έβαλαν την Ούνιξ ξανά μέσα στο παιχνίδι, όταν αυτό έμοιαζε να γέρνει προς την ομάδα του Πασκουάλ.

Η εικόνα αυτή σίγουρα πρέπει να προβληματίσει. Δεν γίνεται να μην μπορεί ο Καλάθης και ο Σιγκλετον να μην μπορούν να περάσουν 5-6 συνεχόμενα λεπτά στον πάγκο να πάρουν ανάσες, λόγω του ότι όταν γίνεται αυτό, το ματς γυρνάει τούμπα σχεδόν κάθε φορά.

ΥΓ1. Ο Καλάθης έπαιξε πάλι πάνω από 33 λεπτά ενώ και ο Σίγκλετον άγγιξε τα 30. Για ένα ακόμα παιχνίδι, ο Τζειμς παίζει καλύτερα στο 2, έχοντας στο πλάι του τον Καλάθη στο παρκέ, κάτι που μειώνει δραματικά τον χρόνο ξεκούρασης του Έλληνα γκαρντ.

ΥΓ2. Ο Μπουρούσης δέχτηκε σήμερα σχεδόν όλους τους πόντους του από αργά recovery μετά από το πικ εν ρολ. Παρόλα αυτά δεν ούτε να παίξει άμυνα αλλαγών, ούτε αρκετά έξω έβγαινε με hedge out. Όταν μένει μέσα δεν μπορεί να βλέπει τις πάσες να περνάνε και να μην αλλοιώνει καθόλου την αντίπαλη επίθεση.

ΥΓ3. Ο Παναθηναϊκός είχε 16 ασσίστ, τις οποίες μοίρασαν όμως μόνο τρεις παίκτες. Έξι ο Καλάθης και από πέντε οι Τζέιμς και Φελντέιν. Ακόμα και από το ποστ, μόνο ο Καλάθης δημιουργούσε. Πρέπει να μπουν και άλλοι παίκτες σε αυτή την εξίσωση με πρώτο και καλύτερο τον Γιάννη Μπουρούση. Για δημιουργία από μέσα προς τα έξω, αλλά και απέναντι σε αμυντική ανισορροπία, λόγω παγίδων ή double team που μπορεί να έχει να αντιμετωπίσει όταν παίρνει την μπάλα στο ποστ.

ΥΓ4. Ένας μήνας που είχε κυλήσει εκπληκτικά, χάλασε στο τελευταίο αγωνιστικό βράδυ. Η ομάδα πρέπει να το ξεπεράσει, αν και είναι μία ήττα πραγματικά κακή.

ΥΓ5. Αν ο Τζέιμς παίζει σχεδόν 15 λεπτά στο δύο έχει ενδιαφέρον να δούμε που και πόσο θα αγωνιστεί ο Τζεντίλε. Ο Παππάς για ένα ακόμα παιχνίδι δεν πήρε συμμετοχή παρότι ο Ιταλός ακόμα δεν είχε δικαίωμα να αγωνιστεί και έλλειπε και ο Μποχωρίδης.

ΥΓ6. Εύχομαι σε όλους σας από καρδιάς ένα χαρούμενο 2017. Ζούμε σε μία εποχή που τα πάντα έχουν δυσκολέψει και η ποιότητα της ζωής μας έχει πέσει αρκετά. Ας προσπαθήσουμε τουλάχιστον να διατηρήσουμε την σωματική και ψυχική μας υγεία, και μέσα σε αυτό το πλαίσιο να προσπαθήσουμε να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι, αλλά και συνάνθρωποι. Καταντάει κουραστικό πια για όλα να μας φταίνε πάντα οι άλλοι. Ας κάνουμε και εμείς την προσπάθεια μας, ατομικά και ίσως συλλογικά προκύψει κάτι καλύτερο για όλους μας.

ΥΓ7. Το 2017 αναμένεται να είναι συναρπαστικό μπασκετικά. Η εξέλιξη και το τέλος της πρώτης χρονιάς της νέας Ευρωλίγκα, η εκπληκτική σεζόν του Γιάννη στο Μιλγουόκι, που ίσως δώσει σε αυτόν το εισιτήριο για το All Star Game, και στους Μπακς το εισιτήριο για τα playoff. Επίσης  Α1, ξένα πρωταθλήματα, Ευρωμπάσκετ και πολλά άλλα που θα καλυφθούν με αναλυτικό και ποιοτικό τρόπο. Θα δούμε ωραία πράγματα μέσα στο 2017.