Με σωτήρα Τζέιμς και μεγάλη ψυχή το γύρισε ο Παναθηναϊκός!

2017-01-13T23:50:47+00:00 2017-01-13T23:57:05+00:00.

13/Jan/17 23:50

Σε ένα παιχνίδι με επικό φινάλε ο Παναθηναϊκός σώθηκε πρώτα στην κανονική διάρκεια και στη συνέχεια πήρε… μάγκικη νίκη με 92-81 απέναντι στην Αναντολού Εφές…

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

Σε ένα παιχνίδι με επικό φινάλε ο Παναθηναϊκός σώθηκε πρώτα στην κανονική διάρκεια και στη συνέχεια πήρε… μάγκικη νίκη με 92-81 απέναντι στην Αναντολού Εφές!

Ήρωας για τους “πράσινους” ο Μάικ Τζέιμς που τελείωσε με 14 πόντους και τρεις ιδιαίτερα κρίσιμες βολές στο τέλος, ενώ ο Κέι Σι Ρίβερς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 23 πόντους και κρίσιμα καλάθια στην παράταση.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση αφού τα λάθη και οι κακές επιλογές στην επίθεση έδωσαν στην Εφές την ευκαιρία να προηγηθεί προσωρινά με 7-5 δια χειρός Γκρέιντζερ. Η πιεστική άμυνα ωστόσο και ο Αλεσάντρο Τζεντίλε που έδειξε από νωρίς πως βρίσκεται σε πολύ καλό βράδυ με 11 πόντους νωρίς ανέτρεψε την κατάσταση και διαμόρφωσε το 16-9 αναγκάζοντας τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ.

Η συγκεκριμένη κίνηση δεν βοήθησε τους Τούρκους που είδαν αρχικά τον Κέι Σι Ρίβερς να ευστοχεί με τη λήξη για το 21-13 και στη συνέχεια η διαφορά να αυξάνεται στο +11 με τον ορεξάτο Μπουρούση να μετράει 2/2 δίποντα με το που πάτησε παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν με τον Τόμας να έρχεται από τον πάγκο για να δώσει λύσεις από απόσταση (27-23) αλλά το νέο επί μέρους σκορ 11-2 ξανάδωσε στον Παναθηναϊκό ξεκάθαρο προβάδισμα (38-25, στο 27′).

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έδειξαν να ανακτούν τον έλεγχο όμως το νέο νεκρό διάστημα και τα τρία λάθη σε διάστημα δύο λεπτών επέτρεψαν στην Εφές να πάει στα αποδυτήρια έχοντας μειώσει σε 38-32. Μεγαλύτερο όπλο των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο ήταν η ευστοχία από την περιφέρεια (6/13 τρίποντα), σε αντίθεση με τους αντιπάλους που έμειναν μακρυά από το γρήγορο παιχνίδι που αρέσκονται να παίζουν με 2/8 τρίποντα.

Χαμηλός ρυθμός, σε απόσταση… αναπνοής η Εφές

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η παραγωγικότητα των δύο ομάδων έπεσε. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε εκ νέου με +9 (46-37) αλλά είδε τις καλές ατομικές άμυνες των Τούρκων να τους δίνουν εύκολους πόντους στην επίθεση για το 46-41. Ο εκνευρισμένος Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ αλλά η πίεση αυξήθηκε ακόμα περισσότερο όταν οι Γκρέιντζερ και Τόμας πέτυχαν δύο σερί τρίποντα για να ανατρέψουν πλήρως την κατάσταση (50-48).

Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν χρεωθεί με κανένα φάουλ στα πρώτα 9 λεπτά της περιόδου παρά το γεγονός πως κυνηγούσαν στο σκορ, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 50-50.

Ντέρμπι με τα όλα του και… ψύχραιμος Τζέιμς!

Οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο-πόντο με τα εκατέρωθεν καλάθια των Ρίβερς και Ερτέλ να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 54-54 όμως τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να “φθηνά” λάθη (12). Η Εφές χτυπούσε συνεχώς μέσα από το ζωγραφιστό αλλά οι “πράσινοι” ήταν εκείνοι που πήραν σημαντικό προβάδισμα με 60-57 δια χειρός Μπουρούση και 3.32′ να απομένουν για τη λήξη.

Το τάιμ άουτ του Περάσοβιτς βοήθησε την ομάδα του που έτρεξε μίνι σερί 4-0 χάρη στον Ντέρικ Μπράουν (60-61) και αύξησε την πίεση στην ελληνική πλευρά με 2.25′ στο ρολόι. Πριν η κατάσταση γίνει ακόμα χειρότερη ο Σίνγκλετον κάρφωσε στον αιφνιδιασμό (62-61) έπειτα από κλέψιμο αλλά ο Τζέιμς σπατάλησε την ευκαιρία για να δώσει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά στο “τριφύλλι”.

Ο Ρίβερς πέτυχε καθοριστικό τρίποντο (65-63) αλλά ο Ερτέλ απάντησε με τον ίδιο τρόπο από την κορυφή (65-66) και 43.7″ στο ρολόι. Ο Καλάθης επέλεξε να επιτεθεί μόνος του αλλά δεν δικαιώθηκε και η κατάσταση έγινε πραγματικά δύσκολη όταν ο Μπράουν με πολύ δύσκολη προσπάθεια διαμόρφωσε το 65-68 με 11.6″ να απομένουν.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των βολών με τον Τζέιμς να μειώνει (67-68), τον Μπράουν να απαντάει (67-70) και τον Αμερικάνο γκαρντ του Παναθηναϊκού να κερδίζει νέο φάουλ σε προσπάθεια για τρεις πόντους. Ευστόχησε και στις τρεις και έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο με το σκορ στο 70-70!

Πρώτα σώθηκε και μετά ξέσπασε!

Με την ψυχολογία πλέον στα ύψη και την άμυνα να κάνει τη δουλειά της οι “πράσινοι” βρήκαν νέο ήρωα τον Ρίβερς που πέτυχε πέντε σερί πόντους για το 75-70. Η σκυτάλη πέρασε στα χέρια του Γκάμπριελ που πέτυχε τρίποντο από τη γωνία για το (78-72), την ώρα που η Εφές αδυνατούσε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι.

Η υπόθεση νίκη είχε πλέον κριθεί οριστικά με τον Γκάμπριελ να απογειώνεται και να βάζει “φωτιά” στο ΟΑΚΑ (82-72) με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει! Το τελικό 92-81 βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή σε ένα επικό ντέρμπι που του επιτρέπει να βλέπει με αισιοδοξία τη συνέχεια της διοργάνωσης και βλέψεις προς τα πάνω.