ΑΕΚ: Έζησε και δεν… πέθανε με τα τρίποντα, τεράστιο διπλό στο Βελιγράδι με κορυφαίο τον Ούκιτς!

2017-01-18T23:01:36+00:00 2017-01-18T23:15:15+00:00.

18/Jan/17 23:01

Η Ένωση νίκησε την Παρτιζάν και τώρα κρατάει στα χέρια της την προνομιούχα δεύτερη θέση.

Η “πληγωμένη” ΑΕΚ που έπαιξε χωρίς τους Βασιλειάδη και Σάκοτα πέτυχε μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι με 69-65 επί της Παρτιζάν και απέκτησε τεράστιο πλεονέκτημα για να κατακτήσει τη δεύτερη θέση στον όμιλο της στο Basketballe Champions League και να αποφύγει τον πρώτο γύρο στα πλέι οφς αν νικήσει τη Ζιέλονα Γκόρα (και ήττα της Αβελίνο ή ήττες των Νεπτούνας-Όλντενμπουργκ) και να γίνει μία από τις καλύτερες δεύτερες (οι τρεις περνάνε) των πέντε ομίλων!

Με τον Ρόκο Λένι Ούκιτς να “μιλάει” την κατάλληλη στιγμή, τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να ισοφαρίζει το ρεκόρ του με 14 πόντους και τον Γιώργο Τσαλμπούρη αποκάλυψη στο πρώτο μέρος, η Ένωση πήρε πανάξια τη νίκη καθώς από την αρχή ως το τέλος ήταν μπροστά στο σκορ και άντεξε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων και την πίεση της εξέδρας!

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με τα τρίποντα έχτισε διαφορά η ΑΕΚ, με τον Τσαλμπούρη τη διατήρησε. Η Ένωση προηγήθηκε με 19-9 (9.30) έχοντας 4/9 τρίποντα και μόλις 1/1 δίποντο στο πρώτο δεκάλεπτο (Λαρεντζάκης 7, Ούκιτς 6) και παρότι η Παρτιζάν μείωσε, με ρεκόρ καριέρας 10 πόντους του Τσαλμπούρη (3/3διπ.) και τρίποντο του ΜακΓκραθ στην εκπνοή, κράτησε ένα +8 στο πρώτο ημίχρονο (41-33).

Η ΑΕΚ συνέχισε το ίδιο καλά και στην τρίτη περίοδο, όταν ξέφυγε με 47-33 και 53-41 έχοντας εκείνη τη στιγμή το εκπληκτικό 12/24 τρίποντα (Λαρεντζάκης 12 με 3/3, Ούκιτς 9 με 3/5)! Η αντίδραση της Παρτιζάν όμως ήταν άμεση και με σερί 10-0 με πρωταγωνιστή τον Μπίρτσεβιτς (16π.) μείωσε στο καλάθι (53-51).

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε «αίμα και άμμο» στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο …2-5 για επτά λεπτά (55-60). Η Παρτιζάν πλησίασε στο καλάθι (62-60), αλλά ο Ούκιτς με τρίποντο λίγο πριν μπει το τελευταίο λεπτό έδωσε αέρα πέντε πόντων (65-60).

Που κρίθηκε:

Στα εύστοχα τρίποντα της ΑΕΚ στα πρώτα τρία δεκάλεπτα συν αυτό του Ούκιτς λίγο πριν το 39ο λεπτό και στην άμυνα των “κιτρινόμαυρων” στην τελευταία περίοδο και το καθοριστικό τελευταίο ενάμισι λεπτό.

Παίκτης- κλειδί:

Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς ήταν ο καθοριστικός παίκτης για την ΑΕΚ χάρη στα τρίποντα του και οκτώ τελικές πάσες που μοίρασε, αλλά και το κρίσιμο σουτ που έβαλε όταν η μπάλα “έκαιγε”!