ΑΕΚ με… άγριες διαθέσεις (και) στο Βέλγιο!

2016-10-25T22:10:23+00:00 2016-10-26T00:40:25+00:00.

25/Oct/16 22:10

Η ΑΕΚ συνεχίζει τις εντυπωσιακές εμφανίσεις κι έκανε επιβλητικό πέρασμα από το Βέλγιο, επικρατώντας της Σαρλερουά!

Η ΑΕΚ συνεχίζει τις εντυπωσιακές εμφανίσεις κι έκανε επιβλητικό πέρασμα από το Βέλγιο, επικρατώντας της Σαρλερουά με 80-58!

Η “Ένωση” διατήρησε το αήττητο σε όλες τις διοργανώσεις και συνέχισε το σερί εντυπωσιακών εμφανίσεων που πραγματοποιεί από το ξεκίνημα της σεζόν. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς μολονότι έκαναν ένα κακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση του Βελγίου, έδειξε το καλό της πρόσωπο μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου κι επικράτησε με 80-58, κάνοντας το “2 στα 2” στο FIBA Champions League.

Η ελληνική ομάδα όσο περνούσε ο χρόνος ανέβαζε την απόδοση της και ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο. Σε εκείνο το διάστημα η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνα της και με τον Ρόκο Λένι Ούκιτς να ηγείται μετέτρεψε το εύθραυστο 37-43 σε 45-60, εκμεταλλευόμενη το καλό περιφερειακό σουτ της.

Ο Κροάτης γκαρντ ήταν κι αυτός που κράτησε όρθια την ομάδα του στο πρώτο μέρος όταν πέτυχε 12 πόντους, κρατώντας την μέσα στο παιχνίδι. Η “Ένωση” ξεκίνησε τον αγώνα με 9/19 τρίποντα και τον ολοκλήρωσε, έχοντας 13/28. Με τέτοια ποσοστά, λοιπόν, δύσκολα θα μπορούσε να απειληθεί από τους γηπεδούχους που είχαν από την πλευρά τους 4/16.

Που κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου οι “κιτρινόμαυροι” δέχθηκαν μόλις 8 πόντους και πήγαν στην τέταρτη περίοδο, έχοντας εξασφαλίσει διαφορά 15 πόντων (60-45).

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς ήταν εξαιρετικός κι έκανε σχεδόν τα πάντα στο παρκέ. Ειδικά στο σκοράρισμα ήταν απολαυστικός, έχοντας 7/10 σουτ, με σωστές επιλογές.