ΠΑΟΚ: “Ξύπνησε” αργά, ατύχησε στο τέλος

2017-01-18T21:15:06+00:00 2017-01-18T21:22:42+00:00.

18/Jan/17 21:15

ÔÓÁÌÐÉÏÍÓ ËÉÃÊ / ÐÁÏÊ - ÏËÍÔÅÍÌÐÏÕÑÃÊ / CHAMPIONS LEAGUE / PAOK - OLDENBURG (MOTION TEAM)

Ο ΠΑΟΚ έχασε από νωρίς την επαφή με το σκορ, επέστρεψε από το -23, αλλά δεν κατάφερε ποτέ να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Όλντενμπουργκ με αποτέλεσμα να ηττηθεί.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο ΠΑΟΚ έχασε από νωρίς την επαφή με το σκορ, επέστρεψε από το -23, αλλά δεν κατάφερε ποτέ να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Όλντενμπουργκ με αποτέλεσμα να ηττηθεί με σκορ 79-82.

Αυτή η ήττα δεν σημαίνει “αποκλεισμός” για την ομάδα της Θεσσαλονίκης που ελπίζει να προκριθεί ως μία από τις τέσσερις καλύτερες 5ες ομάδες. Τη δεδομένο χρονική περίοδο δείχνει να έχει ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης, αλλά όλα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης.

Ο ΠΑΟΚ λίγο έλειψε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Όλντενμπουργκ που προηγήθηκε ακόμα και με 34-57, έφτασε στο -2 στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά λίγο η αστοχία σε κάποια σουτ (δεν γινόταν να μπούνε όλα), λίγο η ευστοχία των Γερμανών από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ ήταν οι ΜακΦάντεν (παρά το γεγονός πως άργησε λίγο να βρει το χέρι του) Σάιμπερτ και Πέινερς οι οποίοι είχαν από 16 πόντους ο καθένας, ενώ ο Κλάντον σταμάτησε στους 10 πόντους και τα 9 ριμπάουντ. Από την πλευρά των νικητών, ξεχώρισαν οι Μάντριχ και Πόλντινγκ που είχαν από 15 πόντους έκαστος.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα ελέγχοντας τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά και έχοντας ένα προβάδισμα απέναντι στους Γερμανούς. Ο ΜακΦάντεν ήταν άστοχος στην επίθεση, αλλά οι υπόλοιποι παίκτες του ΠΑΟΚ βοήθησαν και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-17, υπέρ της ελληνικής ομάδας. Στη συνέχεια όμως ήρθε η αντίδραση από την Όλντενμπουργκ. Οι Γερμανοί με ένα σερί 11-0 μετέτρεψαν το 24-22 σε 24-33 και πήραν το προβάδισμα αλλά και τον έλεγχο. Ο Κλάντον το πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37-30, απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που δυσκολευόταν επιθετικά.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ αντί να γυρίσει το παιχνίδι, δέχτηκε και άλλο σερί (2-13) και η διαφορά ξέφυγε για τους Γερμανούς που επέβαλαν τον ρυθμό τους. Το σκορ έγινε 32-50, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε και στους 23 πόντους (34-57) υπέρ της Όλντενμπουργκ. Αυτό που κατάφεραν οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν να μειώσουν σε 45-58 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ έκανε την μεγάλη του αντεπίθεση και έφτασε μέχρι και το -2 στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εύστοχοι στις βολές που κέρδισαν με αποτέλεσμα να επικρατήσουν με 82-79.

Που κρίθηκε:

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να γυρίσει από το -23 απέναντι στην Όλντενμπουγκ. Έφτασε στο -2 και προσπάθησε στο τέλος να… κλέψει τη νίκη, αλλά σε κάποιες επιθέσεις βιάστηκε πολύ και δεν πήρε τις καλύτερες δυνατές επιλογές με αποτέλεσμα άστοχα σουτ.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Ντιρκ Μάντριχ ήταν εξαιρετικός και με τα τρίποντά του… σκότωσε τον ΠΑΟΚ. Ήταν αυτός που στα δύο σερί της Όλντενμπουργκ, δημιούργησε τα περισσότερα προβλήματα με την άμυνα των γηπεδούχων να μην μπορεί να τον σταματήσει.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 30-37, 45-58, 79-82.