Δύσκολη βραδιά για τον Άρη και έκτη ήττα στο BCL

2018-01-09T22:17:30+00:00 2018-01-09T22:53:39+00:00.

Giannis Askounis

09/Jan/18 22:17

Όντας πίσω με σημαντική διαφορά για όλο το παιχνίδι, ο Άρης γνώρισε την ήττα με 91-63 από τη Ναντέρ σε ματς της 10ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Οι “κίτρινοι” ταξίδεψαν στο Παρίσι χωρίς τον Γιάννη Αθηναίου, ο οποίος ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στη μέση. Οι διαθέσιμοι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη παραδόθηκαν από νωρίς στις ορέξεις των Γάλλων, που έπαιξαν για πρώτη φορά μέσα στο 2018 και έκαναν ποδαρικό ανεβαίνοντας στο 7-3 όσον αφορά στην πορεία τους στο BCL. Παράλληλα οι Θεσσαλονικείς υποχώρησαν στο 4-6.

Εξέλιξη Αγώνα
Η Ναντέρ δημιούργησε διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε όντας μπροστά με 27-14. Στη δεύτερη περίοδο έφθασε στο +19, στην τρίτη στο +25 και στην τέταρτη στο +30.

Ράμματα για τον Μποχωρίδη
Από 15 πόντους πέτυχαν ο Γκάρι Μπελ και ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος χρειάστηκε ράμματα πάνω από το δεξί μάτι μετά τον αγώνα. Ο Ομάρ Προύιτ έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του Άρη στο Basketball Champions League σημειώνοντας 11 πόντους. Με οκτώ πόντους συνδύασε την παρθενική εμφάνισή του με τους Θεσσαλονικείς στη διοργάνωση ο Ιβάν Μάρας.

Πρώτος σκόρερ ο Αμινού
Από την άλλη ξεχώρισε ο Αλαντέ Αμινού, αδερφός του Αλ-Φαρούκ Αμινού των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, χάρη σε 18 πόντους. Ακολούθησαν ο Τεράν Πέτγουεϊ με 14 πόντους, ο Λααού Κονατέ με 13 και ο Μπατίστ Τσουάφ με 12.

Πού κρίθηκε;
Το παιχνίδι δεν επιδέχεται ιδιαίτερης κριτικής λόγω της σημαντικής διαφοράς που δημιούργησε η Ναντέρ από την πρώτη περίοδο. Πάντως, η άμυνα του Άρη ήταν εκείνη που δεν απέδωσε τα αναμενόμενα, καθώς επέτρεψε στους γηπεδούχους να ολοκληρώσουν το ματς με 60,7% στα δίποντα και 45,5% στα τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 27-14, 48-30, 68-46, 91-63.
Διαιτητές: Σαχίν (Ιταλία), Καστίγιο (Ισπανία), Λίσκα (Πολωνία).