ΠΑΟΚ: Πήρε τον πρώτο ”τελικό”, με ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ δεύτερο δεκάλεπτο και… Γκος!

2018-01-31T20:16:11+00:00 2018-01-31T20:33:58+00:00.

31/Jan/18 20:16

Ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στη Νεπτούνας με 91-70, για την 13η αγωνιστική του Basketball Champions League, κάνοντας ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ 2ο δεκάλεπτο! Φοβερή εμφάνιση από τον Φιλ Γκος!

Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τη Νεπτούνας και ήθελε πάση θυσία τη νίκη, προκειμένου να παραμείνει κοντά στην προνομιούχο τετράδα του δεύτερου ομίλου. Τελικά αυτό έγινε και μάλιστα με χαρακτηριστική άνεση, χάρη σε μία μπασκετική ραψωδία της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου στο 2ο δεκάλεπτο!

Πλέον, η ελληνική ομάδα ανέβηκε στο 6-7, έχοντας ίδιο ρεκόρ νικών με την Βέντσπιλς. Ο αποψινός αντίπαλός της έμεινε στην τρίτη θέση με 7-6. Ένα ακόμα θετικό για τον ΠΑΟΚ είναι ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Λιθουανούς, έχει το πάνω χέρι, μιας και απόψε κάλυψε το -13 του πρώτου αγώνα (82-69 στις 15/11/17).

Ο ΠΑΟΚ την τελευταία αγωνιστική παίζει στην έδρα της Βέντσπιλς και αν κερδίσει θα προκριθεί. Θυμίζουμε πως ο αγώνας των δύο στην Ελλάδα είχε τελειώσει με σκορ 83-76 υπέρ των ”ασπρόμαυρων”.

Η εξέλιξη: Αν και δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς το ματς, λόγω του απρόοπτου προβλήματος τραυματισμού του Θοδωρή Ζάρα, ο ΠΑΟΚ φρόντισε να μπει δυνατά από την αρχή και να δείξει στο παρκέ πόσο θέλει τη νίκη. Με μπροστάρη τον Φιλ Γκος, τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 19-16.

Ακόμα ιδανικότερη η δεύτερη περίοδος! Οι γηπεδούχοι ήταν φανταστικοί και είχαν πάρει ”αέρα” 16 πόντων, κυρίως λόγω του Γκος και των πολλών λαθών της Νεπτούνας, που μέτραγε ήδη 11 σε 13 λεπτά ματς! Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ είχε κάνει το καλύτερό του φετινό δεκάλεπτο! Απόδειξη οι 39 πόντους με 11/12 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 4 κλεψίματα! Πραγματική μπασκετική παράσταση!

Την μεγαλειώδη εμφάνιση του Φιλ Γκος (19 πόντοι στο ημίχρονο) πλησίασε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (12 πόντοι με 5/5 σουτ) και ο ”Δικέφαλος” ξέφυγε με 26 πόντους, με την αυλαία του ημιχρόνου!

Το παιχνίδι τελείωσε στο… 20′!

Αν και στο μπάσκετ έχουμε δει τα πάντα, μία διαφορά 26 πόντων, ακόμα και αν υπάρχουν ακόμα 20 αγωνιστικά λεπτά, είναι τεράστιο εμπόδιο. Η Νεπτούνας είναι μία σταθερά ομάδα, όμως θα έπρεπε να κάνει σχεδόν το τέλειο παιχνίδι, για να ανατρέψει την κατάσταση. Κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ, ο ΠΑΟΚ ήταν σε τρομερή κατάσταση και έφτασε στην πολύτιμη νίκη, που του επιτρέπει να συνεχίσει τη ”μάχη” του για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πού κρίθηκε: Πού αλλού; Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έγινε… Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς και με 39 πόντους στην επίθεση και παθητικό μόλις 16, έβαλε κάτι παραπάνω από γερές βάσεις για νίκη! Σημαντικό ρόλο έπαιξε το εξωπραγματικό 66,7% από στην γραμμή του τριπόντου, με 14 από τα συνολικά σουτ να είναι εύστοχα!

Παίκτης-κλειδί: Από το πρώτο λεπτό έδειξε ότι απόψε η υπόθεση-νίκη είναι δική του δουλειά. Ο Φιλ Γκος ήταν ο άνθρωπος του αγώνα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, έχοντας 29 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Από κοντά και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με 16 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 58-32, 71-52, 91-70.