ΠΑΟΚ: Ήττα στα σημεία από Μπαλικεσίρ

2016-09-27T20:10:01+00:00 2016-09-27T22:41:03+00:00.

27/Sep/16 20:10

Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε πολύ καλή εικόνα στον πρώτο του αγώνα για το τουρνουά που διοργάνωσε η Καρσίγιακα, διατηρώντας το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως το κακό τελευταίο δεκάλεπτο δεν του επέτρεψε να πανηγυρίσει…

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του φιλικού απέναντι στην Μπαλικεσίρ όμως “λύγισε” στο τέλος και γνώρισε την ήττα με 87-83.

Συνολικά πέντε παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ολοκλήρωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων με τους Μπράιντ (19π, 4ασ.), Σίμπερτ (13π, 3ρ), Μαργαρίτη (13π) και Γλυνιαδάκη (10π, 7ρ) να ξεχωρίζουν.

Για λογαριασμό των Τούρκων τη μεγαλύτερη “ζημιά” έκαναν οι Γκριν (18π, 6ρ), Οφεόγκμπου (18π, 5ρ) και Σέλμπι (16π).

Εξέλιξη του αγώνα

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 13-8 στο 5′ με τον Ντάριλ Μπράιαντ να αποτελεί την κύρια επιθετική απειλή. Το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια μέχρι το τέλος της περιόδου (21-17) ενώ για τα επόμενα λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να οικοδομήσει σημαντική διαφορά.

Το δίδυμο των Σίμπερτ-Μπράιαντ αλλά και ο πολύ θετικός Μαργαρίτης διατήρησαν τον ΠΑΟΚ μπροστά με 30-29 (14′) και οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου πήγαν στα αποδυτήρια με το επισφαλές 41-40.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο “Δικέφαλος” ξέφυγε για πρώτη φορά με σημαντική διαφορά (49-40) αλλά οι γηπεδούχοι βελτίωσαν άμεσα την εικόνα τους και κατάφεραν να πλησιάσουν σε 69-64. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού όμως η Μπαλίκεσιρ ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και μετά το 69-69 ήταν εκείνη που πλέον κρατούσε το προβάδισμα στα χέρια της (77-74). Με τον χρόνο να λιγοστεύει επικίνδυνα, ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν και το επί μέρους σκορ 23-14 της τελευταίας περιόδου δεν του επέτρεψε να πανηγυρίσει.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 40-41, 64-69, 87-83