Άρης: 100άρα επί του Κοροίβου με σούπερ Γιάνκοβιτς

2017-02-25T17:40:03+00:00 2017-02-25T18:24:37+00:00.

Stelios Toromanidis

25/Feb/17 17:40

Ο Άρης έφτασε τις έξι σερί εντός έδρας νίκες του στην Stoiximan.gr Basket League, μετά την επικράτησή του απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιάδας και πλέον βρίσκεται μόνος τέταρτος στην βαθμολογία.

Οι “κιτρινόμαυροι” με ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να φτάσουν στην επικράτηση με 100-77, αφήνοντας τον ελλιπή στην φροντ λάιν Κόροιβο στο 6-13 ρεκόρ, με τον επόμενο εντός έδρας αγώνα των Αμαλιαδιωτών απέναντι στον Απόλλων Πάτρας να είναι ιδιαίτερα σημαντικός για την υπόθεση-παραμονή.

Εξέλιξη αγώνα:

Με τον Άρη να παίρνει 8 γρήγορους πόντους από 4 επιθετικά ριμπάουντ στα πρώτα λεπτά, η διαφορά πήγε στο +8 (13-6) στο 5′. Η απάντηση από πλευράς Κόροιβου ήρθε δια χειρός Σταρκς, ο οποίος με 8 συνεχόμενους πόντους μείωσε στους δυο (19-17). Τελευταίος πρωταγωνιστής του πρώτου δεκαλέπτου ήταν ο Βασίλης Καββαδάς που με δικά του καλάθια έκανε το 23-19.

Στην δεύτερη περίοδο, αν και οι γηπεδούχοι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στο σκορ (μοναδική ισοπαλία το 33-33 στο 16′), εντούτοις δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν από τον Κόροιβο, παρουσιάζοντας ένα νωθρό πρόσωπο. Τα ποσοστά τους στα τρίποντα ήταν άσχημα (3/13, 23%), ενώ οι Σταρκς (12 π.) και Μιλουτίνοβιτς (11 π.) κρατούσαν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση βολής. Από πλευράς Άρη ξεχώρισαν σε αυτό το διάστημα οι Τζάκσον (10 π.), Κάμινγκς (8 π.) και Γιάνκοβιτς (7 π.), αλλά το πρώτο ημίχρονο έληξε με την διαφορά στην μικρότερη δυνατή τιμή (45-44).

Μάλιστα με ένα γρήγορο 6-0 σερί και πρωταγωνιστή εκ νέου τον εκπληκτικό Σταρκς, οι Αμαλιαδιώτες ξέφυγαν με +5 (50-45) στο 21′. Κάπου εκεί ο Άρης αφυπνίστηκε, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και με μπροστάρηδες τους Γιάνκοβιτς (16π.), Ντραγκίσεβιτς (14 π.)και Κάμινγκς (14 π.) επιθετικά, πραγματοποίησε 24-5 σερί για το 69-55 3′ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 73-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άρης κράτησε με αρκετή ευκολία το υπέρ του προβάδισμα και έφτασε με άνεση στην τελική επικράτηση.

Που κρίθηκε:

Στο 24-5 σερί που πέτυχαν οι γηπεδούχοι σε διάστημα 6′ στην τρίτη περίοδο, εκεί που βρήκαν κάποια εύστοχα σουτ από την περιφέρεια σε συνδυασμό με την καλή αμυντική τους παρουσία.

Παίκτης- κλειδί:

Μπορεί οι Κάμινκς και Ντραγκίσεβιτς να πρόσφεραν αρκετή βοήθεια στο διάστημα που ο Άρης δημιούργησε μια σημαντική διαφορά, όμως αυτός που κερδίζει τον τίτλο του MVP είναι ο Βλάντο Γιάνκοβιτς, ο οποίος ήταν σταθερά καλός σε όλη την διάρκεια του αγώνα, πετυχαίνοντας 21 πόντους και 4 ασσίστ σε 28’27” συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 23-19, 45-44, 73-63, 100-77