ΠΑΟΚ: Πήρε την νίκη με σούπερ πρώτο μέρος και εκπληκτικό Σόμπεϋ

2017-03-18T17:53:44+00:00 2017-03-18T18:01:44+00:00.

Stelios Toromanidis

18/Mar/17 17:53

Την πέμπτη συνεχόμενη και έβδομη συνολικά εντός έδρας νίκη του στην Stoiximan.gr Basket League πέτυχε ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε σχετικά εύκολα της Κύμης, η οποία δεν κατάφερε ούτε στην Πυλαία να πάρει το πρώτο εκτός έδρας ροζ φύλλο αγώνα την φετινή σεζόν.

Με το τελικό 88-71, οι Θεσσαλονικείς ισοβαθμούν στην τέταρτη θέση με Άρη και Κολοσσό Ρόδου (12-10 ρεκόρ), την ώρα που οι αποψινοί φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 7-15 και θα παλέψουν, από ότι φαίνεται, μέχρι τέλους για την παραμονή τους στην Α1.

Εξέλιξη αγώνα:

Το ματς είχε θεαματικό ξεκίνημα και πρωταγωνίστρια ομάδα εξ’ αρχής. Αυτή δεν ήταν άλλη από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έφτασε γρήγορα σε διψήφιο αριθμό την διαφορά (19-8 στο 8′), έχοντας εφαλτήριο την καλή του άμυνα που ανάγκασε την Κύμη σε πολλά λάθη. Έτσι οι γηπεδούχοι βρήκαν σκοράρισμα στον αιφνιδιασμό, ενώ παράλληλα τα 5 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν απέφεραν άλλους 11 πόντους. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο +13 για τον “δικέφαλο” (28-15), ο οποίος είχε κορυφαίους τους Κόνιαρη και Σόμπεϋ (3 καρφώματα). Από την άλλη, η Κύμη με οκτώ λιγότερες επιθέσεις (4 περισσότερα λάθη και 4 λιγότερα επιθετικά ριμπάουντ) δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο.

Με δυο τρίποντα του Κοστόφ (έφτασε πρώτος τους 10 πόντους), οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προς στιγμή (28-21 στο 11′), όμως οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Χρυσικόπουλο έτρεξαν ένα γρήγορο 10-2 σερί για να επαναφέρουν την… τάξη στο σκορ (38-23 στο 15′). Μάλιστα οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν κατέβασαν ταχύτητα, ο νεοφερμένος Σόμπεϋ “οργίασε”, προσθέτοντας άλλους οκτώ πόντους στο ενεργητικό του (16 συνολικά στο πρώτο μέρος) και η διαφορά έφτασε στο +20 (51-31) για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο στο 51-33.

Μετά το 55-35 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, οι Ευβοιώτες κατάφεραν να τρέξουν 13-2 σερί με πρωταγωνιστές τους Τουτζιαράκη, Καντί και Όρτον, ρίχνοντας την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (57-48). Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε κάπως και τελείωσε την περίοδο στο +11 (63-52).

Οι φιλοξενούμενοι, δεν παράτησαν το ματς, συνέχισαν να μειώνουν σταδιακά την διαφορά και με δυο βολές του Σιγκούνα πλησίασαν στους πέντε πόντους (72-67 στο 35′). Ο Όρτον όμως αποσύρθηκε από την αναμέτρηση με πέντε φάουλ, ο ΠΑΟΚ έτρεξε 13-4 σερί με ΜακΦάντεν και Σόμπεϋ (85-71) και ολοκλήρωσε επιτυχημένα την αναμέτρηση.

Που κρίθηκε:

Στο πολύ καλό πρώτο ημίχρονο των γηπεδούχων, χάρη στο οποίο πήραν διαφορά 20 πόντων, την οποία αν και απώλεσαν κατά τα 3/4, ποτέ δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από την Κύμη. Σημαντικό αρνητικό στοιχείο των φιλοξενούμενων ήταν τα 23 λάθη (!), αριθμός απαγορευτικός, ιδιαίτερα για εκτός έδρας παιχνίδι.

Παίκτης- κλειδί:

Ο Νάθαν Σόμπεϋ ήταν πραγματικός ηγέτης για τον ΠΑΟΚ. Αρχικά στο πρώτο μέρος με το επιθετικό του… ξέσπασμα, βοήθησε τους Θεσσαλονικείς να ξεφύγουν στο σκορ και μετέπειτα με κρίσιμα καλάθια, όταν η Κύμη πλησίασε. Τελείωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, 3 ασσίστ και 2 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 28-15, 51-33, 63-52, 88-71.