ΠΑΟΚ: Χωρίς άγχος με Λαύριο στην πρεμιέρα των πλέι οφς

2017-04-19T18:01:40+00:00 2017-04-19T19:10:32+00:00.

19/Apr/17 18:01

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα με 82-65 του Λαυρίου στην πρεμιέρα των εφετινών πλέι οφς και άνοιξε το σκορ στη σειρά μεταξύ των ομάδων 5-8 με το νέο σύστημα της STOIXIMAN.GR Basket League.

Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν προβλήματα μετά τα πρώτα 15 λεπτά, χάρη στην ορμή που του έδωσαν οι “παγκίτες” του, ΜακΦάντεν, Χρυσικόπουλος και Άσκα και βέβαια με τη βοήθεια της άμυνας του που κέρδισε τις “μάχες”.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το Λαύριο αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ και προηγήθηκε με 11-4 και 19-16 στο πρώτο δεκάλεπτο με επτά πόντους του Στίβεν Γκρέι. Ο ΜακΦάντεν (12π.) μαζί με τον Χρυσικόπουλο (11π.) ήταν αυτοί που άλλαξαν από τον πάγκο το παιχνίδι, βάζοντας τον ΠΑΟΚ καθαρά μπροστά με 27-21 (14’). Μόλις προστέθηκε στην εξίσωση και ο τρίτος της παρέας από τον πάγκο, ο Άσκα (11π.), η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου επέβαλλε για τα καλά την υπεροχή της (40-26 στο 18.30’).

Ο ΠΑΟΚ κράτησε αυτήν την απόσταση χαλώντας το παιχνίδι του Λαυρίου (4ασ. – 14λαθ.), 55-40 στο 27’ και σε εκείνο το σημείο έδειχνε να «καθαρίζει» το ματς. Για τον ΠΑΟΚ η εξέλιξη ήταν ευνοϊκή βρίσκοντας ακόμα περισσότερους σκόρερ, με τον Σόμπεϊ να φτάνει τους 15 στο δεύτερο ημίχρονο με 5/6 σουτ (71-54 στο 34’) και χωρίς πρόβλημα έκανε το 1-0 στη σειρά…

Στις 22 Απριλίου θα γίνει το δεύτερο παιχνίδι στο Λαύριο.

Που κρίθηκε:

Το Λαύριο άντεξε για ένα δεκάλεπτο αλλά στη συνέχεια η άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν αποτελεσματική αλλά αυτό που μέτρησε περισσότερο ήταν ο επιθετικός του πλουραλισμός και τα καλά του ποσοστά.

Παίκτης- κλειδί:

Ο Θάντους ΜακΦάντεν μπήκε στο παρκέ ερχόμενος από τον πάγκο και έκανε τη διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου και μέχρι το ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ άνοιξε διαφορά σε εκείνο το σημείο χάρη στον Αμερικανό γκαρντ και την κράτησε εύκολα.