Πήρε το “θρίλερ” η Κύμη κόντρα στον ΠΑΟΚ!

2018-02-15T19:27:54+00:00 2018-02-15T19:31:55+00:00.

15/Feb/18 19:27

BASKET LEAGUE / ʕ̇ - Ёϊ / / (֙ԏÑVɁ: ʙӔS ̏ՍԑɗS / EUROKINISSI)

Μία μεγάλη νίκη με 88-85 πήρε η Κύμη στην Χαλκίδα στο φινάλε, απέναντι στον ΠΑΟΚ που γύρισε το ματς στην τρίτη περίοδο!

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς το προβάδισμα, όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στην τρίτη περίοδο με σερί 19-6. Τελικά στο φινάλε οι γηπεδούχοι στάθηκαν πιο ψύχραιμοι, είχαν την τύχη με το μέρος τους και πήραν την νίκη.

Πλέον η Κύμη έχει ρεκόρ 7-9 μετά την αποψινή της νίκη, ενώ ο ΠΑΟΚ “έπεσε” στο 8-8.

Το παιχνίδι

Το υψηλό σκορ “βόλεψε” τον ΠΑΟΚ

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με την Κύμη απλά να διατηρεί το ελάχιστο προβάδισμα με 9-8 (στο 3′). Η εικόνα στο παρκέ των δύο ομάδων δεν άλλαξε, απλά ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με (19-18 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με buzzer beater τρίποντο του Τζόουνς και σκορ 27-24!

Ντέρμπι με τα όλα του, προβάδισμα για Κύμη!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, η Κύμη είχε καλό επιθετικό ρυθμό και με τρίποντο του ΜακΦάντεν πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 32-31 (στο 14′). Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό και ήταν ντέρμπι με… τα όλα του με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (38-38 στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 51-46.

Μεγάλο “ασπρόμαυρο” come back!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Χαλκίδα ξεκίνησε με, την Κύμη να πετυχαίνει 3/3 τρίποντα και να προηγείται για πρώτη φορά με πάνω από 10 πόντους (60-46 στο 23′), αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να καλέσει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ με σερί 5-0 μείωσε σε 60-51 (στο 25′), ενώ λίγο αργότερα το σκορ έγινε και 64-61 (στο 28′), με το σερί να φτάνει το 15-4! Η τρίτη περίοδος έληξε με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 66-65, έχοντας επιμέρους σκορ από το 23′ και μετά 19-6.

“Θρίλερ” μέχρι το φινάλε!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με μικρό σερί 5-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με 6 πόντους (71-65 στο 32′) και έγινε φαβορί για την νίκη. Περίπου 5 λεπτά πριν το φινάλε η Κύμη μείωσε στον πόντο (73-72), ενώ είχε και την κατοχή της μπάλας και με 2/2 βολές του Σμιθ πέρασε μπροστά με 73-72 (σερί 7-2).

Τα τελευταία λεπτά στην Χαλκίδα ήταν “δραματικά” (76-76 στο 36′), αφού στο 38′ το σκορ ήταν ισόπαλο (78-78) και όλα ανοιχτά ως προς τον νικητή του ματς. Ένα τρίποντο του ΜακΦάντεν και ένα λάθος του Ζάρα έδωσαν προβάδισμα στην Κύμη (81-78), ενώ μετά την τάπα του Αμερικάνου στον Χρυσικόπουλο, ο Έλληνας φόργουορντ δέχθηκε τεχνική ποινή και το σκορ έγινε 83-78 (στο 39′). Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 83-82 με Ζάρα και Κατσίβελη στα 40 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Η Κύμη τελικά μετά από άστοχο σουτ του Τζόουνς και με ψυχραιμία στις βολές κέρδισε με 88-85!

Παίκτης-κλειδί: Ο Σμιθ ήταν εξαιρετικός κάνοντας double double με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ενώ μεγάλες βοήθειες έδωσαν ο ΜακΦάντεν  με 18 πόντους και ο Οκερέαφορ με 7 πόντους κια 10 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα που έβγαλε η Κύμη μετά τις 1/2 βολές του Οκερέαφορ (84-82) και στο άστοχο σουτ Τζόουνς και φυικά στην ψυχραιμία των γηπεδούχων στις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 51-46, 65-66, 88-85