Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με κατοστάρα, σε ένα ματς που τα είχε όλα!

2018-04-01T20:19:02+00:00 2018-04-01T20:29:45+00:00.

01/Apr/18 20:19

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός κέρδισε για πρώτη φορά φέτος την ΆΕΚ με 100-86 σε ένα χορταστικό παιχνίδι με σκορ και… θέαμα για την Stoiximan.gr Basket League!

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

H AEK ήταν ανταγωνιστική, είχε το προβάδισμα στο σκορ σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά από ένα σημείο και έπειτα η ποιότητα του Ολυμπιακού και οι περισσότερες επιθετικές λύσεις που είχε σε αυτό τον αγώνα, έκαναν την διαφορά. Κορυφαίοι για τους νικητές ο Στρέλνιεκς, ο Μπράουν και ο Βασίλης Σπανούλης, ενώ για την ΆΕΚ εκπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο έκανε ο Κέβιν Πάντερ.

Σπανούλης: Δεύτερος σκόρερ στην ιστορία της Α1, “βλέπει” πρωτιά!

Ο Λετονός σκόραρε 18 πόντους με 6/11 σουτ, ο Μπράουν είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε 21 πόντους με 9 ασίστ, αλλά και 9 λάθη. Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ο Πάντερ με 24 πόντους, ενώ ο Σάκοτα έμεινε στους 12 πόντους του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μιλουτίνοφ έκανε νταμπλ – νταμπλ με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχε και ο Ρόμπερτς με 10 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξεκίνησε το παιχνίδι με 3 γκαρντ (Σπανούλης, Ρόμπερτς, Μάντζαρης) και τους Τιλί Μακλίν στη φροντ λάιν. Ο Ολυμπιακός μπήκε χαλαρός και κυρίως με πολύ χαμηλά επίπεδα συγκέντρωσης στο ματς.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε αρχικά με 6-11 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με σκορ 19-21. Εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού (6 είχε στο πρώτο δεκάλεπτο ο Βασίλης Σπανούλης), βρήκε πολλές ποστ καταστάσεις για να “χτυπήσει” το χαμηλό σχήμα των γηπεδούχων και είχε τον έλεγχο του ρυθμού.

Είναι χαρακτηριστικό, επίσης, πως η Ένωση έβαλε 14 πόντους μέσα στη ρακέτα σε αυτό το διάστημα με τον Χάντερ να είναι παραγωγικός, τον Βασιλόπουλο να προσφέρει σε άμυνα και επίθεση και τον Λαρεντζάκη να έχει σημαντική επιρροή στην αναμέτρηση.

Στρέλνιεκς, Σάκοτα και το μεγάλο σερί του Ολυμπιακού

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ενεργοποιήθηκε και το λεγόμενο… Second Unit για τον Ολυμπιακό. Τη σκυτάλη στη περιφέρεια πήραν οι Στρέλνιεκς και Μπράουν και ο Λετονός είχε άμεση και εντυπωσιακή επίδραση στο παιχνίδι! Με δικό του γκολ – φάουλ προηγήθηκε 24-23 ο Ολυμπιακός, όμως, η ΆΕΚ απάντησε με ένα εξαιρετικά παραγωγικό τετράπελεπτο στην επίθεση, με μπροστάρη τον Ντούσαν Σάκοτα.

Η ομάδα του Σάκοτα έφτασε ως το +7 (33-40) και εκεί άλλαξε το ρου της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 15-0 και από το 33-40, έφτασε ως το 48-40! Πως συνέβη αυτό; Πρώτα από όλα οι κόκκινοι έσφιξαν την άμυνά τους και πίεσαν περισσότερο πάνω στη μπάλα, αλλά και κοντά στο καλάθι.

Στην επίθεση μπήκαν τρία σερί τρίποντα (δύο ο Στρέλνιεκς και ένα ο Παπαπέτρου) και προσθέστε μια τεχνική ποινή στο Σάκοτα, που διαμαρτυρήθηκε για ένα σφύριγμα που κέρδισε ο Μπόμπι Μπράουν και τον έστειλε στη γραμμή των βολών για 3 προσπάθειες.

Ο Αμερικανός τις έβαλε όλες, ο Ολυμπιακός πήρε +3 πόντους από τη τεχνική ποινή (μια ακόμα βολή από Μπράουν και καλάθι του Σπανούλη) και κάπως έτσι άλλαξαν όλα και η ΑΕΚ από τη θέση του οδηγού βρέθηκε γρήγορα στη θέση του… κυνηγού.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 52-46. Οι ερυθρόλευκοι είχαν 7 κατοχές λιγότερες από τον αντίπαλό τους και 17/28 σουτ, τη στιγμή που η ΑΕΚ είχε 19/36. Πρώτοι σκόρερ για τους δύο μονομάχους Σάκοτα (12π) και Στρέλνιεκς (11π).

Με Μπόμπι και Vspan

Στην επανάληψη Μπόμπι Μπράουν και Βασίλης Σπανούλης ξεκίνησαν… παρέα στα γκαρντ, μαζί με τον Ρόμπερτς, με αντίπαλη τριάδα τους Γκριν, Λαρεντζάκη και Βασιλόπουλο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 61-54 και λίγο αργότερα με 65-57. Το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό, με τις δύο ομάδες να βγάζουν ένταση και εγωισμό. Ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά δημιούργησε διψήφια διαφορά πόντων (72-61) και στο 30′ η τιμή της ανέβηκε ως τους 14 (74-61). Σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Σφαιρόπουλου δέχτηκε μόλις 15 πόντους και αυτός ήταν ο λόγος που η ψαλίδα άνοιξε και η ΆΕΚ παρότι κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια, δεν μπορούσε να ακολουθήσει στο σκορ. Δεν βρέθηκε κάποιος παίκτης να τραβήξει την ομάδα, είτε με δημιουργίες υψηλού επιπέδου, είτε με άμεσες λύσεις στο σκοράρισμα.

Πήρε… φωτιά ο Πάντερ, πιο πολλές λύσεις ο Ολυμπιακός

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Αμερικανό γκαρντ της ΆΕΚ, Κέβιν Πάντερ να δίνει λύσεις στην ομάδα του με διαδοχικά καλάθια και την διαφορά να πέφτει στους 6 (74-68). Ο Ολυμπιακός… απάντησε άμεσα με δίποντο του Στρέλνιεκς και τρίποντο του Μπράουν (79-68).

Ο Πάντερ συνέχισε να σκοράρει κατά… ριπάς, αλλά οι γηπεδούχοι έβρισκαν τις λύσεις. Ο Μπράουν ήταν πολύ αποτελεσματικός, ο Σπανούλης σε μια βραδιά με πολλά λάθη, ήταν ξανά ο πρώτος σκόρερ και ο πρώτος πασέρ της ομάδας του, ενώ σταθερά παραγωγικός και με σπουδαία ποσοστά ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς.

Ο Ολυμπιακός τρία λεπτά πριν το τέλος πήγε την διαφορά στο +16 (93-77) και ο χρόνος που απέμενε συν την εμπειρία της ομάδας του Πειραιά, δεν άφηναν πολλά περιθώρια στην ΆΕΚ. Το τελικό 100-86 αντικατοπτρίζει την συνολική εικόνα ενός αγώνα που τα είχε όλα και… αποζημίωσε όσους πήγαν στο ΣΕΦ ή τον είδαν από την τηλεόραση.

Που κρίθηκε

Θα μπορούσαμε να επιλέξουμε δύο χρονικά σημεία. Το ένα είναι ασφαλώς το σερί 15-0 που “έτρεξε” ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο και το άλλο η αντίδραση των γηπεδούχων όταν η ΆΕΚ μείωσε σε 74-68. Κατάφεραν να επαναφέρουν γρήγορα την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και στη συνέχεια την αύξησαν κιόλας.

Παίκτες – κλειδιά οι Μπράουν – Στρέλνιεκς

Πρέπει να αποδοθούν τα εύσημα και στους δυο γκαρντ του Ολυμπιακού. Πάτησαν παρκέ για πρώτη φορά σε ένα σημείο που η ΆΕΚ είχε το προβάδισμα στο σκορ καιτον έλεγχο του ρυθμού και έκαναν εξαιρετική δουλειά. Προσέφεραν άμεσο σκορ στην επίθεση, δημιουργία, νεύρο και ουσιαστικά ήταν τα κλειδιά για να αλλάξει ο ρυθμός και η εικόνα της αναμέτρησης.