“Βύθισε” την Καβάλα ο Κολοσσός

2015-12-19T18:58:45+00:00 2015-12-19T20:12:53+00:00.

19/Dec/15 18:58

Ακόμα πιο κοντά στην άμεση επιστροφή της στην Α2 βρίσκεται πλέον η Καβάλα, η οποία απέτυχε να κάμψει στο κλειστό της Καλαμίτσας την αντίσταση του Κολοσσού με τον φωτεινό πίνακα να γράφει στο φινάλε “72-85”.

Η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου αντιμετώπιζε το συγκεκριμένο ματς σαν τελικό, όμως δεν κατάφερε να αντέξει την πίεση, με αποτέλεσμα οι Ροδίτες να φτάσουν στο επιβλητικό διπλό, τους επέτρεψε να κερδίσουν κι άλλο έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι Κοστόβ και Ταπούτος πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις, όμως δεν αρκούσαν για τους νεοφώτιστους, καθώς οι Αμερικανοί ήταν και πάλι σε μέτρια μέρα και δεν βοήθησαν ιδιαίτερα.

Ο Άρης Λυκογιάννης ευτύχισε να έχει σε εξαιρετική κατάσταση τον Τρεβόρ Ρέλεφορντ, καθώς και τους Λαρεντζάκη, Αχόνεν και Λιούις.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Κολοσσός μπήκε αποφασιστικά και προηγήθηκε με 8-16 στο 7ο λεπτό, έχοντας αιχμή του δόρατος τον Ρέλεφορντ. Οι γηπεδούχοι απέτυχαν να απαντήσουν ουσιαστικά και το δεκάλεπτο έληξε 13-20.

Όταν οι Ταπούτος και Κοστόβ άρχισαν να παίρνουν μπροστά η Καβάλα αντεπιτέθηκε και πέρασε μπροστά με 37-35 στο 18′, διαφοροποιώντας άρδην το σκηνικό. Ο Ρέλεφορντ ωστόσο συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και το ημίχρονο έληξε 39-40.

Η Καβάλα ήρθε δυναμικά από τα αποδυτήρια και χάρη στην άμυνά της πέρασε μπροστά στο σκορ με +4 στο 4′ (47-43), όμως ακολούθησε το απόλυτο μπλακ-άουτ. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 18 αναπάντητους πόντους για το 47-61 του τρίτου δεκαλέπτου και κάπου εκεί όλα πήραν το δρόμο τους.

Οι Καβαλιώτες παραδόθηκαν στη μοίρα τους, δεν κατάφεραν να κάνουν τη νέα ανατροπή και οι θαλασσί έφτασαν δίκαια στο πολύτιμο ροζ φύλλο, που ανεβάζει κι άλλο τον πήχη.

Πού κρίθηκε:

Η περιφερειακή άμυνα των παικτών του Στιβ Γιατζόγλου ήταν κακή και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα. Ο Κολοσσός βρήκε ιδανικές συνθήκες στο μακρινό σουτ, κάτι που αντικατοπτρίζεται στο διαστημικό για εκτός έδρας ματς: 15/33 τρίποντα!

MVP:

Ο Τρεβόρ Ρέλεφορντ ήταν όλα τα λεφτά για τον Κολοσσό. Σκόραρε 23 πόντους με 9/13 σουτ εντός πεδιάς και η άμυνα του Στιβ Γιατζόγλου δεν κατάφερε ποτέ να τον σταματήσει. Ιδιαίτερα στην αρχή όταν έβαλε τις βάσεις της νίκης.