Μπρέικ η Αρμάνι στην Βενετία με σούπερ Σιμόν!

2016-05-25T23:03:49+00:00 2016-05-25T23:03:49+00:00.

Stelios Toromanidis

25/May/16 23:03

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε το μπρέικ στην Βενετία νικώντας την τοπική Βενέτσια με καθως έδειξε ψυχριμία στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Έτσι ισοφάρισε την ημιτελική σειρά σε 2-2 ανακτώντας το πλεονέκτημα της έδρας από την ομάδα του Μάικ Μπράμος.

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε το μπρέικ στην Βενετία νικώντας την τοπική Βενέτσια με 88-80 καθώς έδειξε ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Έτσι ισοφάρισε την ημιτελική σειρά σε 2-2 ανακτώντας το πλεονέκτημα της έδρας από την ομάδα του Μάικ Μπράμος.

Οι Μιλανέζοι είχαν σαφές προβάδισμα κάτω από την ρακέτα μαζεύοντας 21 παραπάνω ριμπάουντ (47-26) και έτσι δεν τους κόστισαν τα επτά περισσότερα λάθη (15-8).

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κροάτης, Κρούνοσλαβ Σιμόν ο οποίος σταμάτησε στους 25 πόντους με 5/7 τρίποντα ενώ άξιοι συμπαραστάτες ήταν οι Μάντας Καλνιέτις (9 π., 5 ριμπ.) και Τζαμέλ ΜακΛιν (9 π.). Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε ήταν επίσης καθοριστικός σημειώνοντας 11 πόντους στα τελευταία 7 λεπτά ενώ μέχρι τότε είχε 0 π. με 0/10 σουτ!

Από πλευράς ηττημένων προσπάθησαν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα οι Μάικ Μπράμος (14 π.με 3/9 τρίποντα), Τζέρεμι Πάργκο (13 π., 5 ασίστ) και Γκριν (13 π., 7 ασίστ) χωρίς εντέλει να τα καταφέρουν.

Διακύμανση αγώνα

Οι ομάδες μπήκαν νευρικά στο ματς έχοντας 0/10 τρίποντα στα πρώτα λεπτά όμως εν συνεχεία βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι και η Αρμάνι με μπροστάρη τον Σάντερς ξέφυγε με 17-8. Η Βενέτσια απάντησε με 2/2 τρίποντα του Πάργκο και μείωσε στο 17-21 στο 10′.

Καθ’ όλη την δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πάρουν το προβάδισμα όμως η Αρμάνι με τον Σίμον σε εξαιρετικό βράδυ μπόρεσε και άντεξε φτάνοντας στο 39-36 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μάικ Μπράμος “χτύπησε” από την περιφέρεια όμως και πάλι το Μιλάνο έβρισκε τον τρόπο με τους Καλνιέτις και Σίμον να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα (61-58) στο 30′.

Στην τελευταία περίοδο ανέλαβαν δράση οι Τζεντίλε και ΜακΛιν, οι οποίοι πήραν από το χέρι την ομάδα τους όταν η Βενέτσια μείωσε στους τέσσερις (65-69) και την οδήγησαν στην πολύ σημαντική νίκη.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Μιλάνο για το 5ο παιχνίδι. Να υπενθυμίσουμε πως νικήτρια της σειράς αναδεικνύεται η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τέσσερις νίκες.

Δεκάλεπτα: 17-21, 19-18, 22-22, 22-27.