Ιταλικό “πάρτι” στην πρεμιέρα

2016-07-04T22:48:36+00:00 2016-07-04T23:36:27+00:00.

04/Jul/16 22:48

Πολύ άνετη πρεμιέρα για την Εθνική Ιταλίας κόντρα στην Τυνησία στο Προολυμπιακό Τουρνουά του Τορίνο με τον Έτορε Μεσίνα να βρίσκει την ευκαιρία να κάνει ροτέισον…

Αποστολή στο Τορίνο, Νίκος Βαρλάς

Πολύ άνετη πρεμιέρα για την Εθνική Ιταλίας με 68-41 κόντρα στην Τυνησία στο Προολυμπιακό Τουρνουά του Τορίνο, με τον Έτορε Μεσίνα να βρίσκει την ευκαιρία να κάνει ροτέισον πριν το πιο δύσκολο παιχνίδι του γκρουπ απέναντι στην Κροατία.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως χρόνο συμμετοχής πήραν όλοι οι παίκτες ενώ περισσότερο από όλους αγωνίστηκε ο Ντάνιελ Χάκετ για μόλις 21:24. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού έμεινε αρκετά χαμηλά με 2 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ ενώ αντιθέτως στον επιθετικό τομέα ξεχώρισαν οι Μπαρνιάνι (15π), Αραντόρι (13π) και Μπελινέλι (11π).

Οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” επί της ουσίας την υπόθεση νίκη στην τρίτη περίοδο όταν κατάφεραν να τρέξουν επί μέρους σκορ 22-2 και να μετατρέψουν το 32-27 του ημιχρόνου σε 54-29. Ο Ιταλός προπονητής πάντως ανεξαρτήτως της εύκολης νίκης δεν πρέπει να έμεινε ευχαριστημένος από τα πολλά λάθη (17) των παικτών του.

Η Τυνησία με τη σειρά της απέδειξε στο πρώτο της παιχνίδι στη διοργάνωση πως δεν έχει ελπίδες πρόκρισης στα χιαστί. Σούταρε με το πολύ κακό 13/56 (23%) και δεν κατάφερε να έχει την απαραίτητη διάρκεια ώστε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική για περισσότερο από ένα ημίχρονο.