Νίκη με ανατροπή στο Μπουένος Άιρες η Αυστραλία!

2016-07-27T17:56:35+00:00 2016-07-27T17:58:21+00:00.

27/Jul/16 17:56

Οι Boomers βρέθηκαν να χάνουν με 28-12 στην πρώτη περίοδο αλλά τελικά νίκησαν την Αργεντινή με 84-83 σε φιλικό που έγινε στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Οι Boomers βρέθηκαν να χάνουν με 28-12 στην πρώτη περίοδο αλλά τελικά νίκησαν την Αργεντινή με 84-83, σε φιλικό που έγινε στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Στον αγώνα που έγινε στο Μπουένος Άιρες, λοιπόν, η Αργεντινή ξεκίνησε εντυπωσιακά (28-12 στην πρώτη περίοδο) και για μεγάλο μέρος διατηρούσε διψήφια διαφορά!

Οι Σκόλα (27π., 7ρ.) και Τζινόμπιλι (24π.) βρέθηκαν σε εξαιρετικό βράδυ, ενώ ο Νοτσιόνι έκανε ένα εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ , έχοντας 15 πόντους και 13 ριμπάουντ. Βέβαια από εκεί και πέρα το χάος…

Κάπως έτσι η Αυστραλία “ροκάνισε” τη διαφορά κι ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν προηγήθηκε με 75-65 (35’), με το μοναδικό καλάθι του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Άλεξ Μάριτς.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο αρχηγός Ντέιβιντ Άντερσεν, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους με 7/11 σουτ και τον ακολούθησε με 19 ο Μπροκ Μότουμ. Διψήφιοι ήταν επίσης οι Ντελαβεντόβα (10π.) και Γκούλντινγκ (10π.).