Εφές: ”Εξαφάνισε” τη Τόφας και στέφθηκε Κυπελλούχος Τουρκίας!

2018-02-18T17:36:24+00:00 2018-02-18T17:47:17+00:00.

18/Feb/18 17:36

Κυπελλούχος Τουρκίας η Εφές! Μετά από μία πληθωρική εμφάνιση, ”εξαφάνισε” από το παρκέ την Τόφας και με το τελικό 78-61, πήρε τη νίκη και το τρόπαιο! Κορυφαίος ο ΜακΚόλουμ με 23!

Η Τόφας επέστρεψε σε τελικό Κυπέλλου μετά από 18 χρόνια, όμως δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει την κατάκτησή του. Εμπόδιό της η Αναντολού Εφές, η οποία και είχε σε τρομερή ημέρα αρκετούς παίκτες της και με το τελικό 78-61, είναι η νέα Κυπελλούχος Τουρκίας!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τον αγώνα η Εφές. Οι επιθετικές λύσεις πολλές και με το τέλος του δεκαλέπτου, είχε μία διαφορά 9 πόντων. Η Τόφας προσπάθησε να αντιδράσει, όμως αυτό ήταν δύσκολο, έχοντας μόλις ένα τρίποντο και αυτό μετά από 14 λεπτά αγώνα! Βέβαια, είδε και τον Κράνοσλαβ Σίμον να κάνει πράγματα και θαύματα, έχοντας ήδη 14 πόντους! Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε μπροστά την ομάδα του Αταμάν με 40-32.

Ανάλογο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο. Ο έλεγχος των ριμπάουντ και η συνολικά καλή άμυνα της Εφές δεν επέστρεψε στη Τόφας και τον ηγέτη της, Τόνι Κρόκερ να βάλουν εύκολα καλάθια. Έρικ ΜακΚόλουμ και Μπράιαν Ντάνστον έκαναν ό,τι έπρεπε, Μπροκ Μότουμ και Σίμον έδιναν μικρές ”πινελιές” στην επίθεση και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 (62-47)!

Όπως αναμενόταν, το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Εφές να μην απειλείται στο ελάχιστον από τους αντιπάλους της. Αντιθέτως, η απόδοση ανέβηκε και μαζί της και η διαφορά, ενώ μάλιστα πέρα από το σκορ υπήρχε και θέαμα από τους παίκτες του Αταμάν!

Πολλές παίκτες των νικητών ήταν σήμερα καθοριστικοί, όμως πρώτος σκόρερ ήταν ο ΜακΚόλουμ με 23 πόντους! Κορυφαίος ο Σίμον, που είχε 14 πόντους στο ημίχρονο και συνολικά 19, ενώ πρόσθεσε και 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ στην ”γεμάτη” στατιστική του

Άξιοι συμπαραστάτης και ο ”διπλός” Ντάνστον (αγωνίστηκε 40 λεπτά! με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μότουμ με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 40-32, 62-47, 78-61.

Τον μεγάλο τελικό παρακολούθηκε και ο παίκτης των Καβαλίερς, Τσέντι Όσμαν. Ο νεαρός Τούρκος είχε φορέσει πριν το ΝΒΑ την φανέλα της Εφές και εκμεταλλευόμενος το διάλειμμα του All Star Game, βρέθηκε στην πατρίδα του και γνώρισε την αποθέωση!