Πάνε για το… δέκα το καλό οι Ουόριορς!

2016-05-28T15:58:15+00:00 2016-05-30T17:39:54+00:00.

28/May/16 15:58

Οι Ουόριορς έπαιξαν με καρδιά πρωταθλητή στην Οκλαχόμα κι ισοφάρισαν σε 3-3 στους τελικούς της Δύσης και την Τρίτη τα ξημερώματα θα επιδιώξουν να κάνουν την ολική ανατροπή!

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Το Γκόλντεν Στέιτ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αλλά πλέον έχει τη δυνατότητα να μπει σε έναν ιδιαίτερο “κλαμπ” καθώς αν πάρει το Game 7 θα γίνει μόλις η δέκατη ομάδα που θα κερδίσει σειρά στα playoffs, έχοντας βρεθεί πίσω με 3-1.

Αξίζει να ρίξουμε μια ματιά στην ιστορία για να θυμηθούμε τις εννιά προηγούμενες περιπτώσεις…

Σέλτικς (κόντρα στους Σίξερς) – 1968

celtics-sixers 1968

Οι Σέλτικς, δεν ήταν απλά η πρώτη ομάδα που τα κατάφερε αλλά το έπραξε κερδίζοντας τα δύο από τα τρία τελευταία ματς εκτός έδρας! Έκαναν επιμέρους 38-23 στην τέταρτη περίοδο του πέμπτου ματς, επιβίωσαν στο έκτο με τον Χολ Γκριρ να σημειώνει 40 πόντους και πήραν την πρόκριση, έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων στο έβδομο ματς. Στους τελικούς ηττήθηκαν 4-2 από τους Λέικερς

Τελικοί Ανατολής
Game 5: Σίξερς-Σέλτικς 104-122
Game 6: Σέλτικς-Σίξερς 114-106
Game 7: Σίξερς-Σέλτικς 96-100

Λ.Α. Λέικερς (κόντρα στους Σανς) – 1970

lakers suns 1970

Οι Λέικερς επιβίωσαν στο Game 5, χάρη στους Ουίλτ Τσάμπερλεϊν και Τζέρι Ουέστ, οι οποίοι πέτυχαν από 36 πόντους. Η συγκεκριμένη εμφάνιση έδωσε στην ομάδα του Λ.Α. την ώθηση για να πάρει και τα δύο επόμενα ματς. Έκαναν το sweep κόντρα στην Ατλάντα στους τελικούς της Δύσης αλλά ηττήθηκαν 4-3 από τους Νικς στα NBA Finals.

Ημιτελικά Δύσης
Game 5:Λέικερς-Σανς 138-121
Game 6: Σανς-Λέικερς 93-104
Game 7: Λέικερς-Σανς 129-94

Μπούλετς (κόντρα στους Σπερς) – 1979

gervin bullets spurs 1979

Ο Τζορτζ Γκέρβιν πήγε να τελειώσει μόνος του στον πέμπτο αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε και κάπως έτσι η Ουάσινγκτον πήρε τη νίκη, όπως και στο έκτο ματς με επιμέρους 21-10 στο φινάλε. Στο Game 7 “καθάρισε” ο Μπόμπι Ντάντριντζ, ο οποίος σημείωσε 37 πόντους. Στους τελικούς ηττήθηκαν 4-1 από το Σιάτλ.

Game 5: Μπούλετς-Σπερς 107-103
Game 6: Σπερς-Μπούλετς 100-108
Game 7: Σπερς-Μπούλετς 105-107

Σέλτικς (κόντρα στους Σίξερς) – 1981

sixers celtics 1981

Μια από τις σειρές που έχουν μείνει στην ιστορία. Η Βοστόνη ανέτρεψε διαφορά έξι πόντων στα τελευταία 1’51” του πέμπτου αγώνα, κάνοντας σερί 8-0. Στο Game 6 βρέθηκε πίσω με -17 (και -15 στο φινάλε της τρίτης περιόδου) αλλά και πάλι έκανε την ανατροπή, ενώ και στο έβδομο παιχνίδι έχανε με 7 πόντους στα μέσα του τέταρτου δωδεκαλέπτου! Με τη φόρα που τους έδωσε αυτή η απίστευτη πρόκριση, κατέκτησαν και τον τίτλο επικρατώντας 4-2 των Ρόκετς.

Game 5: Σέλτικς-Σίξερς 111-109
Game 6: Σίξερς-Σέλτικς 98-100
Game 7: Σέλτικς-Σίξερς 91-90

Ρόκετς (κόντρα στους Σανς) – 1995

Rockets Suns 1995

Ο Χακίμ Ολάζουον έστειλε το πέμπτο ματς στην παράταση, για να καταφέρει εκεί το Χιούστον να αποδράσει με τη νίκη. Στο έκτο ματς, ο “The Dream” σημείωσε 30 πόντους, ενώ στον τελευταίο αγώνα της σειράς, το τρίποντο του Μάριο Έλι έκρινε την αναμέτρηση κι έδωσε την πρόκριση στους Ρόκετς. Οι “ρουκέτες” νίκησαν στη συνέχεια 4-2 τους Σπερς και κατέκτησαν το πρωτάθλημα, σκουπίζοντας τους Μάτζικ.

Game 5: Σανς-Ρόκετς 97-103 (παρ.)
Game 6: Ρόκετς-Σανς 116-103
Game 7: Σανς-Ρόκετς 114-115

Χιτ (κόντρα στους Νικς) – 1997

knicks heat 1997

Πολλοί θα θυμούνται τη συγκεκριμένη σειρά για το “The Fight” του πέμπτου αγώνα που είχε ως αποτέλεσμα οι Νικς να παίξουν στο Game 6 δίχως τους Πάτρικ Γιούινγκ, Άλαν Χιούστον και Τσάρλι Ουόρντ. Στο έβδομο ματς αγωνίστηκαν χωρίς τους Λάρι Τζόνσον και Τζον Σταρκς και το Μαϊάμι πήρε την πρόκριση με τον Τιμ Χάρνταουεϊ να σημειώνει 38 πόντους. Στους τελικούς της Ανατολής, όμως, ηττήθηκαν από το Σικάγο με 4-1.

Ημιτελικά Ανατολής
Game 5: Χιτ-Νικς 96-81
Game 6: Νικς-Χιτ 90-95
Game 7: Χιτ-Νικς 101-90

Ντιτρόιτ (κόντρα στο Ορλάντο) – 2003

pistons magic 2003

Οι Πίστονς που ήταν το Νο1 έχασαν το πλεονέκτημα έδρας λόγω του εκπληκτικού, Τρέισι ΜακΓκρέιντι αλλά στο τέλος βρήκαν την άκρη! Στον έκτο αγώνα ο Μπίλαπς έβαλε 40 πόντους και στο τελευταίο άλλους 37! Το Ντιτρόιτ απέκλεισε με 4-2 τη Φιλαδέλφια στα ημιτελικά αλλά “σκουπίστηκαν” στους τελικούς της Ανατολής από το Νιου Τζέρσεϊ.

Πρώτος γύρος Ανατολής
Game 5: Πίστονς-Μάτζικ 98-67
Game 6: Μάτζικ-Πίστονς 88-103
Game 7: Πίστονς-Μάτζικ 108-93

Σανς (κόντρα στους Λέικερς) – 2006

suns lakers 2006

Με buzzer-beater του Κόμπι Μπράιαντ οι Λέικερς έκαναν το 3-1 αλλά οι Σανς, χάρη σε 25 πόντους του Μπορίς Ντιό πήραν το Game 5. Ο Τιμ Τόμας πέτυχε καθοριστικό τρίποντο για να στείλει το έκτο ματς στην παράταση, ενώ ο έβδομος αγώνας ήταν παράσταση για έναν ρόλο για το Φίνιξ.

Πρώτος γύρος Δύσης
Game 5: Σανς-Λέικερς 114-97
Game 6: Λέικερς-Σανς 118-126 (παρ.)
Game 7: Σανς-Λέικερς 121-90

Χιούστον (κόντρα στους Κλίπερς) – 2015

rockets clippers 2015

Οι Κλίπερς επικράτησαν με 25 πόντους στον τρίτο αγώνα και με 33 στον τέταρτο, για να βρεθεί μπροστά με 3-1. Ο Τζέιμς Χάρντεν σκόραρε 26 πόντους στο 5ο ματς, ενώ στο 6ο οι Ρόκετς έκαναν επιμέρους 40-15 στην τέταρτη περίοδο. Ο Χάρντεν ήταν εξαιρετικός (31π.) και στο Game 7, με το Χιούστον να προκρίνεται στους τελικούς της Δύσης. Εκεί αποκλείστηκε με 4-1 από το Γκόλντεν Στέιτ.

Game 5: Ρόκετς-Κλίπερς 124-103
Game 6: Κλίπερς-Ρόκετς 107-119
Game 7: Ρόκετς-Κλίπερς 113-100