Γιούλ-Ματσιούλις οδήγησαν τη Ρεάλ, τρίτη σερί ήττα για ΤΣΣΚΑ

2017-01-07T00:18:25+00:00 2017-01-07T00:33:11+00:00.

07/Jan/17 00:18

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι επιθέσεις των δύο ομάδων έπαιξαν πρωταγωνιστικό ρόλο, η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 95-85 στη Μαδρίτης παίρνοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι επιθέσεις των δύο ομάδων έπαιξαν πρωταγωνιστικό ρόλο, η Ρεάλ επιβλήθηκε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 95-85 στη Μαδρίτη παίρνοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Στη Ρωσία η Ρεάλ είχε ηττηθεί με 91-90, αλλά το +10 της δίνει το πλεονέκτημα σε τυχών ισοβαθμία των δύο ομάδων με τους Ισπανούς να ανεβαίνουν στη δεύτερη θέση (με 11-5 ρεκόρ), όπου βρίσκεται μαζί με τον Ολυμπιακό και την Μπάσκόνια, μία μόλις νίκη πίσω από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (12-4) η οποία μετράει πλέον τρεις συνεχόμενες ήττες, γεγονός που είχε να συμβεί από το 2011!

Ο Σέρχιο Γιούλ σταμάτησε στους 24 πόντους για τους νικητές, όντας πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Μαδρίτης, ενώ σε απόδοση τον ακολούθησε ο Γιόνας Ματσιούλις, που σταμάτησε στους 20 πόντους. Από την άλλη, ο Νάντο Ντε Κολό είχε 18 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του, ενώ ο Μίλος Τεόντοσιτς σταμάτησε στους 13 πόντους και τις 5 ασίστ.

Δείτε εδώ πλήρη στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τους Αγιόν και Γιούλ να είναι οι κύριοι εκφραστές στο επιθετικό παιχνίδι της ισπανικής ομάδας, ενώ από την άλλη ο Τζέιμς Όγκουστιν ήταν αυτός που ξεχώριζε. Το πρώτο δεκάλεπτο πάντως ολοκληρώθηκε με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να προηγείται με έναν πόντο (23-24) σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες ήταν αρκετά επιθετικές. Στη συνέχεια ο Ματσιούλις ήταν αυτός που βρήκε τις λύσεις για τη Ρεάλ, η οποία κατάφερε στο δεύτερο δεκάλεπτο να πάρει μία καλή διαφορά (50-42). Το πρώτο μισό του παιχνιδιού πάντως ολοκληρώθηκε με 50-46 και την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να βρίσκεται κοντά στο σκορ.

Οι Ντε Κολό και Τεόντοσιτς ανέβασαν την απόδοσή τους επιθετικά, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να έχουν τον έλεγχο μέσα στο δικό τους… σπίτι. Η τετράδα Γιούλ, Ματσιούλις, Γούλ και Ράντολφ ήταν σε εξαιρετική κατάσταση επιθετικά με αποτέλεσμα η ισπανική ομάδα να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 74-70. Και οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί, αφού μέχρι το τέλος του αγώνα η Ρεάλ κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά απέναντι στην ΤΣΣΚΑ και τελικά να επικρατήσει με ….

Που κρίθηκε:

Ο τομέας των ριμπάουντ είναι ιδιαίτερα σημαντικός για έναν αγώνα αυτού του επιπέδου, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να έχει τον απόλυτο έλεγχό. Όχι μόνο πήρε 34 ριμπάουντ έναντι 20 των φιλοξενουμένων, αλλά πήρε συνολικά 16 επιθετικά ριμπάουντ, που σημαίνουν αρκετές δεύτερες επιθέσεις.

Παίκτης- κλειδί:

Ο Σέρχιο Γιούλ φαίνεται να επιστρέφει για τα καλά. Ο Ισπανός γκαρντ ήταν απολαυστικός στην επίθεση σημειώνοντας 24 πόντους, με τους Ρώσους να μην μπορούν να τον σταματήσουν…