Eurohoops Summer League: Ανατροπή με Daltons και πρόκριση για Novamix (video&stats)

2018-07-14T17:21:54+00:00 2018-07-14T17:21:54+00:00.

14/Jul/18 17:21

Η Novamix δικαιώθηκε για την επιμονή της εναντίον των Daltons και προκρίθηκε στα ημιτελικά του καλοκαιρινού πρωταθλήματος.

Η Novamix επιβλήθηκε των Daltons με σκορ 66-63 (19-31 ημ.) και προκρίθηκε πανηγυρικά στην ημιτελική φάση του Eurohoops Summer League, κερδίζοντας ένα παιχνίδι το οποίο άλλες ομάδες θα είχαν παρατήσει από το  ημίχρονο.

Οι Daltons ξέφυγαν 27-9 στο 14, κάνοντας ό,τι ήθελαν στο παρκέ του Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά) στο ξεκίνημα του αγώνα.

Η αστοχία των παικτών της Novamix σε ελεύθερα σουτ εναντίον ζώνης έδωσε στους Daltons τη δυνατότητα να κάνουν το παιχνίδι τους και να βρουν ρυθμό στην επίθεση, βάζοντας καλάθι με κάθε δυνατό τρόπο. Οι Daltons είχαν πάρα πολλές λύσεις από μέση και κοντινή απόσταση από τον Λυκουρέση, κέρδισαν μάχες κοντά στο καλάθι με τον Απαλοδήμα και χτύπησαν στον αιφνιδιασμό με κύρια αιχμή τον Κανελλόπουλο. Όλα αυτά με τον Τζελέπη να κόβει, να μαζεύει αμυντικά ριμπάουντ, να βοηθάει στο κατέβασμα της μπάλας και να σκοράρει με τρίποντα.

Η φιλόδοξη Novamix δεν παράτησε στιγμή τον προημιτελικό, τουναντίον. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτίωσε αισθητά την απόδοσή της. Έτσι, αρχικά μείωσε το σκορ στην τρίτη περίοδο, χτυπώντας την αντίπαλη ζώνη με αιχμές τους γεμάτους πάθος Κατσόγιαννο, Παγόπουλο (44-40). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, μάλιστα, η Novamix όχι μόνο έφερε το παιχνίδια στα ίσια, αλλά το κέρδισε κιόλας.

Η Novamix έφθειρε τον Τζελέπη κι όταν ο ψηλός των Daltons αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ (τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στο 31), η ροή του αγώνα άλλαξε πλήρως. Οι παίκτες της Novamix πίεσαν σε όλο το γήπεδο και βραχυκύκλωσαν τους αντιπάλους τους. Οι Daltons έχασαν τη συγκέντρωσή τους, έκαναν απανωτά λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας και τα πλήρωσαν με εύκολα καλάθια των Παγόπουλου, Σιάτρα στον αιφνιδιασμό, οι οποίοι έγραψαν το 66-60 υπέρ της Novamix στο 39.

Το μόνο που κατάφεραν οι Daltons στην τελευταία τους επίθεση ήταν να μειώσουν σε 66-63 με τρίποντο του Ροντογιάννη. Έτσι, κέρδισαν το δικαίωμα να διεκδικήσουν τη wild card πρόκρισης στα ημιτελικά εναντίον της Al Duhail, η οποία είχε ηττηθεί επίσης με τρεις πόντους από τους Warriοrs Κηφισιάς.