Ερυθρός Αστέρας: Εύκολο διπλό με εντυπωσιακό Γκιστ!

2020-01-27T19:12:08+00:00 2020-01-27T19:12:08+00:00.

27/Jan/20 19:12

Ένα ακόμα εύκολο διπλό πανηγύρισε στην Αδριατική Λίγκα ο Ερυθρός Αστέρας του Ντράγκαν Σάκοτα με 94-79 κόντρα στην Ιγκοκέα, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Τζέιμς Γκιστ.

Από το πρώτο μέρος της αναμέτρησης οι “ερυθρόλευκοι” ήταν πολύ καλύτεροι και με… όπλο την επίθεση τους πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (48-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και να μετατρέψουν το ματς σε ντέρμπι, αλλά δεχόμενοι ξανά 20+ πόντους σε 10′ λεπτά βρέθηκαν στο -15 (69-54).

Τελικά ο Ερυθρός Αστέρας δεν δυσκολεύτηκε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο να πάρει το άνετο διπλό με 94-79, παρότι είχε αμυντικά προβλήματα και δέχθηκε 25 πόντους.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Γκιστ που σε 19 λεπτά είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ και ο Μπράουν με 14 πόντους, 10 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ ο Πάντερ σε 17 λεπτά είχε 13 πόντους και 2 ασίστ και ο Περπέρογλου σε 5′ λεπτά 0 πόντους, 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Πλέον ο Ερυθρός Αστέρας ετοιμάζεται για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, όπου και θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την πρωτοπόρο Αναντολού Εφές (31/1, 20:00.