Ερυθρός Αστέρας: Νίκησε Μπούντουτσνοστ και Ριντ για το 1-0 στους Τελικούς

2021-05-16T20:33:50+00:00 2021-05-16T20:35:02+00:00.

16/May/21 20:33

Το 1-0 στους Τελικούς της Αδριατικής έκανε το Ερυθρός Αστέρας, μετά το 82-78 κόντρα στην Μπούντουτσνοστ.

Πρώτο βήμα για τον Ερυθρό Αστέρα!

Οι ”ερυθρόλευκοι” νίκησαν την Μπούντουτσνοστ με 82-78, για να κάνουν το 1-0 στους Τελικούς της Αδριατικής λίγκας, με τον πρωταθλητή να εξασφαλίζει και μία θέση μέσω wild card για την Ευρωλίγκα της σεζόν 2020/21!

Οι γηπεδούχοι ήταν οριακά καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο (44-38), όμως οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο και απείλησαν. Πέρασαν μάλιστα μπροστά με 53-54, πριν ο Αστέρας κάνει το 63-55, με το ματς να γίνεται και πάλι ντέρμπι στο τέλος, όταν έγινε το 80-78 στο -28”, με τον Λόιντ να υπογράφει το τελικό σκορ.

Κορυφαίος των νικητών ο Λόιντ με 23 πόντους-6 ριμπάουντ-5 ασίστ, όπως επίσης και ο Ντόμπριτς με 23 (6 ριμπάουντ). Στους 26 πόντους-10 ριμπάουντ (11/15 σουτ) έμεινε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ριντ και 16 πόντους-10 ασίστ είχε ο πρώην της ΑΕΚ, Ιβάνοβιτς για την Μπούντουτσνοστ.

Η σειρά θα παραμείνει στο Βελιγράδι, με το Game 2 να είναι ορισμένο για τις 18/5. Θυμίζουμε ότι ο πρωταθλητής θα αναδειχθεί στις 3 νίκες, με το τρίτο και τέταρτο ματς (αν χρειαστεί) να μεταφέρονται στην έδρα της Μπούντουτσνοστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 44-38, 63-55, 82-78