Τσεντεβίτα: Μεγάλη νίκη επί του Ερ.Αστέρα στην παράταση για το 1-1

2022-05-16T21:27:59+00:00 2022-05-16T21:27:59+00:00.

16/May/22 21:27

Of Cedevita Olimpija in action during second semi-final match of ABA league between Cedevita Olimpija and Crvena Zvezda in Stozice, Arena, Ljubljana, Slovenia on May 16, 2022

Η Τσεντεβίτα Ολίμπια, μετά από ένα σπουδαίο ματς που κρίθηκε στην παράταση πήρε τη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με 88-80, και ισοφάρισε σε 1-1 την ημιτελική σειρά της ABA League.

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στην παράταση, η Τσεντεβίτα Ολίμπια πήρε τη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με 88-80, κάνοντας το 1-1 στην ημιτελική σειρά της ABA League.

Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να λύσουν τις διαφορές τους στην κανονική διάρκεια, καθώς ο Μίτροβιτς με καλάθι και φάουλ στην εκπνοή έκανε το 76-76, στέλνοντας το ματς στον έξτρα χρόνο.

Εκεί η ομάδα του Γιούριτσα Γκόλεματς ήταν ανώτερη και δεν είχε πρόβλημα, φτάνοντας στη νίκη με 88-80, με τη σειρά να επιστρέφει στο Βελιγράδι για μια τελευταία αναμέτρηση.

Ο Μούριτς είχε 21 πόντους και ο Μπράζιτς 12, ενώ 11 πρόσθεσε ο Γιόγκι Φέρελ και 9 ο Ζακ Όγκαστ.

Από πλευράς Ερυθρού Αστέρα, ο Ντόμπριτς είχε 15 και από 14 οι Ουόλτερς και Χόλινς.

Δεκάλεπτα: 24-29, 43-44, 59-54, 76-76, 88-80