Ερυθρός Αστέρας: Με Κάλινιτς 2-0 την Παρτιζάν του Ζοτς, κι ένα βήμα μακριά από τον τίτλο!

2022-05-29T22:10:37+00:00 2022-05-29T22:37:12+00:00.

29/May/22 22:10

Ο Ερυθρός Αστέρας απέχει μία νίκη από την κατάκτηση της Αδριατικής Λίγκας, αφού κέρδισε και το δεύτερο τελικό κόντρα στην Παρτιζάν Βελιγραδίου με 85-81 χάρη στον Νίκολα Κάλινιτς.

Παράσταση για ένα ρόλο μοιάζουν στα δύο πρώτα παιχνίδια οι τελικοί της Αδριατικής Λίγκα καθώς ο τυπικά γηπεδούχος ξανά Ερυθρός Αστέρας έκανε και το 2-0 κόντρα στην Παρτιζάν κερδίζοντας την και απόψε στο τέλος με 85-81 και πλέον η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς καλείται να κερδίσει την 1η Ιουνίου το Game 3 της σειράς για να μείνει “ζωντανή”.

Η Παρτιζάν κατάφερε να γυρίσει και να κάνει ντέρμπι το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά με το σκορ στο 83-79 για τους γηπεδούχους είχε 2/4 βολές μετά από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε και εκεί έχασε την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Κορυφαίοι των “ερυθρόλευκων” ήταν ο Κάλινιτς με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μίτροβιτς με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Χόλινς με 11 πόντους, 3 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ. Επίσης σημαντική δουλειά έκανε και ο Ουόλτερς με 6 πόντους και 8 ασίστ.

Ο Κάλινιτς ήταν και ο MVP του 2ου τελικού, αφού στα προβαδίσματα με 67-66 και 71-69 της Παρτιζάν απάντησε με 2/2 καθοριστικά τρίποντα αλλάζοντας την ψυχολογία του ματς.

Από την άλλη πλευρά προσπάθησαν να αλλάξουν τη μοίρα του 2ου τελικού ο Αβράμοβιτς με 21 πόντους και 2 ριμπάουντ, ο Λεσόρ με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μουρ με 14 πόντους και 2 ασίστ, ενώ ο Ζακ ΛεΝτέι είχε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Να επισημανθεί πως ο νικητής της Αδριατικής Λίγκας σίγουρα θα κερδίσει εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της σεζόν 2022/23, ενώ και ο ηττημένος ενδέχεται να κερδίσει και εκείνος θέση στη νέα διοργάνωση.