Ερυθρός Αστέρας: Στην κορυφή της Αδριατικής λίγκας και την… επόμενη Ευρωλίγκα! (videos)

2022-06-06T23:34:22+00:00 2022-06-06T23:43:33+00:00.

06/Jun/22 23:34

Μετά από έναν ακόμα επεισοδιακό Τελικό, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε την Παρτιζάν (80-77), κατέκτησε την Αδριατική λίγκα και εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη Ευρωλίγκα!

Δεν το κουνάει από την κορυφή ο Ερυθρός Αστέρας!

Οι ”ερυθρόλευκοι” νίκησαν την Παρτιζάν στο Game 5 με 80-77, έκαναν το 3-2 στους Τελικούς και κατέκτησαν την έκτη Αδριατική λίγκα της ιστορίας τους (τρίτη σερί), όσες έχουν και οι ηττημένοι.

Η νίκη είναι διπλή, καθώς οι πρωταθλητές εξασφάλισαν έτσι την συμμετοχή τους στην Ευρωλίγκα της σεζόν 2022/23, με την Παρτιζάν να περιμένει πλέον μία θέση, μέσω των δύο wild cards, που επομένουν.

Το ματς ξεκίνησε δυνατά, κυρίως για τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά η Παρτιζάν γρήγορα πήρε το προβάδισμα, πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, για να μείνουν μπροστά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο.

Για μία ακόμα, δεν αποφύγαμε τα έκτροπα, με το ματς να ”παγώνει” στη τρίτη περίοδο (23′), όταν οι φίλαθλοι των γηπεδούχων πέταξαν αντικείμενα στους διαιτητές.

Εκείνοι, διέταξαν διακοπή και εκκένωση του γηπέδου, με τον Τελικό να συνεχίζει χωρίς θεατές, μετά από σχεδόν μία ώρα καθυστέρησης.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στους γηπεδούχους, που κατάφεραν έστω και οριακά να περάσουν μπροστά με 59-58 στο 30′, σε ένα παιχνίδι, που είχε γίνει ντέρμπι για τα καλά.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Πάντερ να κάνει το 69-70 και το 72-73, αλλά οι ”ερυθρόλευκοι” έκαναν το 75-73 με τον Κάλινιτς και το 78-75 με τον Ουόλτερς. Ο Αβράμοβιτς είχε 1/2 βολές (78-76) στο -19”, ο Νταβίντοβατς 2/2 (80-76) στο -12”

Ο Αβράμοβιτς είχε και πάλι 1/2 βολές (80-77) στο -9”, η ομάδα του πήρε την κατοχή, αλλά ο Πάντερ δεν βρήκε τον στόχο για την ισοφάριση, με τον Ερυθρό να παίρνει τη νίκη.

Ο Νταβίντοβατς ήταν πρώρος σκόρερ των νικητών με 15 πόντους, ο Ουόλτερς είχε 12 με 7 ασίστ, ενώ 11 είχε ο Κάλινιτς και 10 ο Μίτροβιτς.

Για τη Παρτιζάν, προσπάθησε με 27 ο τρομερός Πάντερ, ενώ 12 είχε ο Αβράμοβιτς και 11 ο Μουρ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 33-37, 59-58, 80-77

Ερυθρός Αστέρας: Λαζάρεβιτς, Ουόλτερς 12, Νταβίντοβατς 15, Μίτροβιτς 10, Λάζιτς 5, Κάλινιτς 11, Ντόμπριτς 5, Χόλινς 9, Ιβάνοβιτς 2, Μάρκοβιτς 7, Ουάιτ, Κούζμιτς

Παρτιζάν: Πάντερ 27, Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 9, Ζάγκορατς 2, Αβράμοβιτς 12, Κοπροβίτσα, Σμαϊλάγκιτς 3, Μουρ 11, Γκλας, Λεζόρ 9, Τριφούνοβιτς, Μάνταρ 4