Παρτιζάν: Άνετα τη Μέγκα με “διψήφιο” Παπαπέτρου και τώρα… ΟΑΚΑ

2022-10-31T00:14:08+00:00 2022-10-31T00:14:08+00:00.

31/Oct/22 00:14

Η Παρτίζαν δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Μέγκα και έφτασε στη νίκη με 86-76, κάνοντας παράλληλα και το 5/5 στην Αδριατική Λίγκα, λίγες ημέρες πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό (03/11) για την Ευρωλίγκα.

Η Παρτίζαν αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό στο ΟΚΑ την Πέμπτη (03/11) για την Ευρωλιγκα, παιχνίδι που θα αποτελέσει και την επιστροφή του Ιωάννη Παπαπέτρου για πρώτη φορά στην έδρα της πρώην ομάδας του, με τους Σέρβους να έρχονται με… φόρα μετά το 86-76 απέναντι στη Μέγκα για την ABA League.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν ζορίστηκε και πήρε τη νίκη με +10, κάνοντας έτσι το 5/5 στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά (25-26), όμως η συνέχεια ανήκε στην Παρτίζαν. Αρχικά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 11 στο ημίχρονο (50-39), προβάδισμα που κράτησε στη συνέχεια μέχρι το τέλος.

Ο Νάναλι ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Παρτίζαν με 14 πόντους, με τον Κοπρίβιτσα και τον Έξουμ και Παπαπέτρου να προσθέτουν από 10. Ο Έλληνας φόργουορντ, ο οποίος επιστρέφει σε λίγες ώρες για πρώτη φορά στο ΟΑΚΑ, είχε 4/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Για τη Μέγκα, 26 είχε ο Ρουνταν, ενώ στους 17 ολοκλήρωσε την αναμέτρηση ο Μπράνκοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 50-39, 72-58, 86-76